Pobaltí a Petrohrad očima českého turisty – CESTA (část 9.)

Lotyšsko
Lotyšsko

10. den 16. 6. 2006, pátek

Valmiera – národní park Gauja – Turaida – Gutmanova jeskyně – Sigulda – Rundale (vše LAT) – Vilnius (LIT)

Snídáme kolem 7:30. Dnes je trošku slabší výběr, ale jsme sytí a to je hlavní. V hale hotelu je počítač s internetem. Hosté si mohou odeslat e-mail domů. Toho využívám také. V 9:00 odjíždíme do národního parku Gauja. Jako první navštívíme obnovený hrad Turaida, který patřil rižskám biskupům. Přijíždíme na místo v 9:50 a zdržíme se do 11:25. Platíme 2 laty vstupné. Za záchody v areálu se musí platit zvlášť 0,10 lat. V areálu se nachází rekonstruovaná hradní věž, kostelík, muzeum a další budovy. Z věže jsou krásné výhledy na klikatící se řeku Gauju.

Kupujeme pohledy po 0,30 lat, 3 jantarové přívěšky za 1,50 lat, zvonečky za 1,30 lat (původně chtěli 2 lat) a lotyšský hrneček za 2 lat. Od průvodce vyslechneme legendu o krásné Lotyšce jménem Maja (zvaná Rosa z Turaidy), která se zamilovala do zahradníka Viktora. Byla to však nešťastná láska.

Hrad Turaida - věž, muzeum (Lotyšsko)
Turaida (Lotyšsko) hrad - věž, muzeum

V 11:25 odjíždíme. Za pět minut jsme už na dalším místě parku Gauja, a sice u Gutmanovy jeskyně. Zde se zdržíme do 12:30. Na parkovišti chtějí 1 lat nebo 5 Euro, což je rozdíl a průvodce samozřejmě platí v latech. Gutmanova jeskyně prý omlazuje ženy a tak se všechny naše turistky v jeskynní vodě omývají. Prohlídka je krátká, protože jeskyně je maličká. U stánků se suvenýry kupujeme ještě pár maličkostí. Zejména krásný dřevěný čakan za 6 EUR (původně chtěli 7), sestava zvonečků za 5 EUR.

Hrad Sigulda (Lotyšsko)
Sigulda (Lotyšsko) hrad

Dále jedeme do Siguldy, což je opět nedaleko a je to zřícenina řádového hradu ze 13. století. V areálu hradu je nádvoří, na kterém se konají folklórní festivaly a také festival balónového létání. Je zde krásný výhled na hrad Turaida. Zdržíme se zde od 12:35 do 13:00. Sigulda je oblíbené letovisko Lotyšů od poloviny 18. století. Ve městě se také nachází bobová dráha. Snad proto jsou Lotyši výborní bobaři. V blízkosti se také nachází sanatorium Krimulda, kam vede lanovka. Celá oblast Gauja se nazývá Lotyšské Švýcarsko. Patří sem také město Cesis (Čásis), kde je pivovar a krásné Staré město, které zatím není opraveno, a také hrad s nádvořím. Tomuto městu se říká Lotyšský Davos. Sídlil zde livonský řád.

Hrad Sigulda (Lotyšsko)
Sigulda (Lotyšsko) hrad

Ve 13:00 odjíždíme směrem na Rigu k lotyšsko-litevské hranici. Cestou se zastavujeme v zámeckém komplexu Rundale. Jsme zde od 15:00 do 16:30. Průvodce kupuje vstupenky za 2,50 lat na jednoho na kartu a bude vybírat 100 Kč na osobu. Shlédneme krásné zámecké interiéry rekonstruované v letech 2000 – 2006. Na původním místě zámku byl postaven v roce 1457 livonský hrad. V 18. století byl stavitelem – architektem Rastrellim postaven nynější zámek. Je to také autor Zimního paláce v Petrohradu. V 18. století patřil zámek ruskému vévodovi Byronovi. Na zámku strávila dětství Kateřina Zaháňská (viz Babička). Zámek má 48 různě barevných pokojů ve dvou patrech. Za zámkem je krásný rozsáhlý park. A na komíně zámku sídlí samozřejmě čáp. Zámek leží v obci Pilsrundale (pils = lotyšsky zámek).

Hrad Sigulda (Lotyšsko)
Sigulda (Lotyšsko) hrad

Pak pokračujeme směrem k Litvě. Na hranici dorazíme v 17:15 a jsme kontrolováni snad 1 minutu. Je to přechod Grenstále – Saločiai. Cesta do hlavního města Litvy Vilniusu je dlouhá ještě 201 kilometrů a na začátku je v rekonstrukci a proto se u semaforů, které řídí provoz, zdržíme. S jednou zdravotní přestávkou dorazíme ve 21:00 do Vilniusu. Řidiči ještě chvíli bloudí, než naleznou správnou cestu k hotelu. Spíme v Hotelu Europacity na čísle 517. Je to krásný moderní hotel a vstup je do pokoje na kartu. Karta také spouští elektriku na pokoji a klimatizaci. Pár minut fotbalu si opět dopřeji. Přednost ale mají zápisky.

Booking.com