Vranovská přehrada

Vranovská přehrada (Česká republika)
Vranovská přehrada (Česká republika)

Na řece Dyji v blízkosti města Vranov nad Dyjí v krásné krajině jižní Moravy byla v letech 1930 – 1933 vybudována velkolepá stavba – Vranovská přehrada.  Právě Vranov nad Dyjí a jeho okolí je výbornou volbou, pokud chcete strávit aktivní dovolenou s mnoha prožitými zážitky. Tato oblast totiž skýtá nespočet možností jak kulturních, tak i sportovních a společenských, a to vše v nádherném prostředí malebné krajiny jižní Moravy.

Výstavba Vranovské přehrady

Samotná výstavba započala roku 1930 a v dnešní době je hráz přehrady 60 metrů vysoká a v koruně 292 metrů dlouhá. Celá přehrada je pak neskutečných 30 kilometrů dlouhá a vede až do údolí Želetavky a k hradu Bítov, který se tyčí na skalách přímo nad řekou Dyjí.

Zajímavosti

Podle rozlohy je přehrada dokonce desátou největší v České republice a slouží hlavně k energetickým a vodárenských úkolům. Kromě tohoto využití přehrady ji však z velké části využívá i většina z nás, a to k rekreaci. Hlavně v letních měsících v období letních prázdnin do kempů, penzionů a hotelů na Vranovské přehradě přijíždí tisíce turistů a rekreantů strávit zde svůj volný čas. Tomu se přizpůsobily jak místní ubytovací a stravovací služby, ale i ty zábavné a volnočasové aktivity. I proto nabízí zdejší plavbu lodí, jízdu vláčkem, lezení v lanovém centru a spoustu jiných.

Okolí a tipy na výlet

Okolí Vranovské přehrady, jak je již v úvodu zmíněno, nabízí nespočet kulturních, sportovních a společenských možností. Je tedy jen na Vás, jak se rozhodnete trávit svůj volný čas. Kemp Pláž nacházející se přímo, jak už je podle názvu zřejmé, na pláži Vranovské přehrady poskytuje svým návštěvníkům dokonalý servis. Můžete zde prožít jak pohodlnou dovolenou strávenou koupáním v přehradě, ležením na písčité pláži a relaxem, tak i aktivní aktivní dovolenou spojenou s hraním volejbalu, nohejbalu, minigolfu a jiných míčových sportů či jezděním na lodičce a šlapadle. O zábavu je zde však předem postaráno. Kromě návštěvy místních hospůdek, restaurací, barů a diskoték se můžete zúčastnit kulturních akcí pořádaných jak jimi tak samotnými kempy. Jelikož se nacházíte na jižní Moravě, ujít si nenechejte ani degustaci vín či ochutnávky sýrů. Pokud budete chtít okusit i trochu té historie, tak i to v tomto ohledu Vám nabízí tento kraj několik řešení. Hned nad přehradou byl v 11. století postaven gotický hrad Bítov, ve městě Vranov nad Dyjí se nachází zase nádherný zámek a kousek dál rekonstruovaný vojenský bunkr.

Booking.com