Cartagena: Slunce, teplo, lodě a polovina dubna
Polovina dubna, v Praze stále příšerná zima, to zase bude účet za elektřinu. Najednou se ozvala sestra z Cartageny: „Přijeď na víkend, je tu přes dvacet, sluníčko, jezdíme na lodi.“ Dlouho jsem se rozhodovat nemusela, sbalila jsem manžela, děti uvrtala k babičce a s manželem vyrazila do slunného přístavního města na pobřeží Středozemního moře. Autonomní společenství Murcie, kde se Cartagena nachází, je jedno ze sedmnácti společenství. V Murcii sídlí regionální vláda, zatímco parlament murcijského společenství sídlí v Cartageně. Murcijská oblast sousedí s Andalusií, Kastilií – La Manchou a Valencijským společenstvím. V mé milované Cartageně žije přes dvě stě tisíc obyvatel
Vyjížďka lodí
Máme se se sestrou sejít u přístavu, prý ulice Paseo del Muelle de Alfonso XII, naštěstí jsem tam už byla, nakonec přístav najdu, tohle jméno se absolutně nedá pamatovat. Španělsky totiž neumím ani slovo. Necháme se sestrou zlákat na vyjížďku lodí, osm Euro na osobu a k tomu jedno pivo na palubě zdarma. Jsem přesvědčená, že manžel se nechal zlákat jen díky pivu. Na palubu se nás vměstnalo asi deset osob. Kapitánem je opálený, svalnatý a pohledný mladík. Dokonce nás nechá vlézt za kormidlo, abychom se mohli za jízdy vyfotit, co by tu pro turisty neudělali. Ještě, že jsme to stihli před siestou.
Dech historie
Miluju historii a tak chci, aby i tady na mě dýchl závan lidské minulosti. Vyžaduji na sestře, aby nás zavezla někam do historie. Říká, že samotné město bylo založeno už ve 3. století před naším letopočtem, jen mě překvapuje, že její manžel, který se tu narodil, o tom nemá ani tušení. Ale zase na druhou stranu ví přesně, kde si chlapci mohou dát nejlepší a nejstudenější pivo. Vyrážíme se sestrou samy do římského divadla z 1. století Carthago Nova. To, co z divadla zbylo, patří k největším objevům posledních let. Archeologové tu pořád bádají a skládají střípky římské historie tady ve Španělsku. Divadlo se nachází na západní straně nejvyššího z pěti vrchů Cerro de la Concepción. Pohled z nejvyšší tribuny dolů na jeviště mi připomíná amphitheatre v Tunisku, který je ovšem podstatně větší. Kamenné tribuny pro diváky mi připadají v poměrně zachovalém stavu, na to jak dlouho tu stojí.
Válení na pláži
Na válení v horkém písku nemáme moc času, zítra už musíme zase domů. Manžel se španělským příbuzným ochutnali španělské zlato v tekuté podobě tak, že teď už jim je jedno jestli se válí na pláži, na lodi nebo v autobuse. V blízkém okolí města se nacházejí exkluzivní pláže, které patří mezi nejlepší v celém Španělsku. Nedaleko města leží La Manga, výběžek pevniny, který odděluje zátoku Mar Menor od vln Středozemního moře. Mezi nejznámější pláže kolem města Cartagena patří například Cala Cortina, Islas Menores, Honda, Mar de Cristal, Cala del Pino, Cavanna, Barco Perdido, El Galúa, Levante, a samozřejmě i La Gola.
Večerní Cartagena
Pohled z nejvyššího patra luxusního hotelu v Cartageně mi doslova vyrazí dech. Ne, že bychom byli návštěvníky hotelu, ale když víte komu dát do kapsy nějaké drobné, dostanete se všude. Výhled na rozsvícené město a zátoku Mar Menor mi vyráží dech. Slovy se to dá jen těžko popsat, prostě nádhera a mě se chce domů čím dál méně. Byl to nějaký krátký víkend. Škoda, že musíme už v pondělí do práce, tolik jsme toho zase nestihli. Ale čekají nás další víkendy a hlavně jsou tu brzy prázdniny, děti nebudou ve škole a vyrazíme za sestrou na delší dobu. Zpáteční cesta autem není tak děsivá, dokud se v Německu nedostaneme do bouřky, pak mě veškerá energie z nabitého slunečného víkendu opouští. Pokud se chystáte do Cartageny autem tak nevynechejte další zajímavá španělská města ležící na pobřeží. Asi není nutné zmiňovat Barcelonu nebo Valencii. Pokud se zajímáte o historii, tak na stránkách Desperado.cz najdete řadu informací, které se nepřímou vážou ke Cartageně. Město totiž založil vojevůdce Hasdrubal Sličný z mocného Kartága, které bylo zničeno v Punských válkách mocným Římem.
Barbora Walterová Benešová | 6.5.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
16,6°C
|
Předpověď počasí |