Vitoria, jedno z nejnavštěvovanějších měst Baskicka

Vitoria - Gasteiz (Baskicko - Španělsko)
Vitoria - Gasteiz (Baskicko - Španělsko)

Jedna z nerozvinutějších částí Španělska - autonomní region Baskicko se rozprostírá v západním podhůří Pyrenejí na ploše 2665 km2 a má několik důležitých center. Starobylé město Vitoria společně s přímořským letoviskem San Sebastian patří mezi nejnavštěvovanější z nich.

Hlavní město provincie

Vitoria (baskicky Gasteiz) je od roku 1980 hlavním městem Baskicka, a zároveň baskické autonomní provincie Álava. Ve městě založeném na konci 12. století dnes žije přes 238000 obyvatel. Jen pro představu, Španělsko má celkem tři baskické province, trojici doplňuje provincie Vizcaya s hlavním městem Bilbao a Guipúzcoa s hlavním městem San Sebastian. Vitoria a San Sebastian patří nejnavštěvovanější města Baskicka, části Španělska, která činí 1,4% z celkové rozlohy velkého unijního státu.

Čím je zajímavá Vitoria

Velkým magnetem pro turisty je dobře zachovalé historické centrum města, především jeho nejstarší část El Campillo. Za vidění rozhodně stojí katedrála Santa María postavená ve 14. století, dominikánský klášter Santa Cruz a trojice náměstí Plaza de la Virgen Blanca, Plaza de Espaňa a Berria. Častým motivem pohlednic je dům Casa del Cordón z 15. století. Když se unavíte prohlížením historických památek, můžete si odpočinout v některém z krásně zelených městských parků.

 TIP   Více fotografií z baskické metropole si můžete prohlédnout v příspěvku "Baskická Vitoria - fotogalerie z roku 2010".

Společně s francouzským městem Nantes, Vitoria nedávno získala ocenění Evropské zelené město. Jakmile dobijete baterky, můžete vyrazit do muzea. Najdete zde muzeum současného umění, muzeum sakrálního umění, ale také archeologické nebo zbojní muzeum. Kdo má rád rock, ten by měl navštívit Vitorii na přelomu srpna a září, kdy se zde koná rokový festival Azkena Rock Festival. Naproti tomu milovníkům jazzu je město příznivě nakloněno v červnu v době jazzového festivalu International Vitoria-Gasteiz Festival.

Poutníci, fotbal a doprava

Jen pro zajímavost, město Vitoria rovněž patří mezi významné zastávky v rámci Svatojakubské cesty, cesty poutníků ke katedrále Santiago de Compostela v jihošpanělské Galicii. Fotbalové fanoušky bude spíše zajímat, že Vitoria je domovským městem klubu Deportivo Alaves. Vitoria má vlastní letiště, odkud denně létají spoje do Madridu a Barcelony. Městská doprava je zajišťována sítí autobusových a tramvajových linek. Pokud chcete blíže poznat Baskicko, vydejte se z Vitorie na výlet do přístavního města s krásnými plážemi a ráje gurmánů San Sebastian vzdáleného necelých 80 kilometrů.

Booking.com