Graz - město kde se narodil Terminátor
Na cestě z Vídně do Klagenfurtu leží město Graz, neboli Štýrský Hradec. který je druhým největším městem v celém Rakousku s necelými třemi sty tisíci obyvateli. Graz je tradičně studentským městem, najdeme zde hned šest univerzit s více než 44 tisíci studenty.
Historické centrum Štýrského Hradce je jedním z nejzachovalejších svého druhu ve střední Evropě. V roce 1999 bylo dokonce přidáno na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. A co lze ještě říct o významu tohoto města? Například pro mnohé Slovince byl Graz často kulturně i politicky důležitější lokalitou než jejich metropole Lublaň a poměrně často se něco podobného dá říct i dnes.
Město, v němž jistou dobu pobývali například astronom Johannes Kepler a vynálezce Nikola Tesla, získalo na významu hlavně v 16. století, konkrétně v roce 1585, kdy zde byla založena arcivévodou Karlem II. první univerzita. Dvacáté století zde naopak přivítalo jednoho z nejslavnějších fyziků světové historie Erwina Schrödingera, takže o velikány zde v běhu staletí nebyla rozhodně nouze.
TIP Více fotek z Grazu najdete v příspěvku "Graz - fotogalerie z roku 2010".
Štýrský Hradec je známý hlavně díky Hodinové věži (Uhrturm), která byla původně součástí města už ve 13. století. Dnešní podoba této zajímavé stavby pochází ze 16. století, věž totiž prošla několika rekonstrukcemi a získala nakonec jako bonus dokonce i minutovou ručičku.
Neméně zajímavý je ale takzvaný Schlossberg, neboli Zámecký vrch. Jedná se o srdce historické části města, které se dokázalo ubránit jak Turkům, tak i Francouzům. Aby také ne, když je zapsán v Giunessově knize rekordů a kuriozit coby nejhůře dobyvatelná pevnost na světě. Přitom jde vlastně jen o 120 metrů vysoký kopec s pár stavbami…
Velmi známou renesanční památkou je Landhaus, neboli Zemský dům. Palác v lombardském stylu, jenž má na svědomí italský architekt Domenico dell´Allio, byl postaven mezi léty 1557 a 1565.
Slavnou stavbou v gotickém slohu je naproti tomu Grazer Dom, který byl vystavěn v patnáctém století a navzdory tomu, že zvenčí vypadá úplně obyčejně, je jeho vnitřní vybavení, mezi nějž patří například slonovinové truhly, z historického hlediska nesmírně cenné.
Veselou historickou památkou Štýrského Hradce je takzvaný Glockenspiel, neboli vlastně městský orloj. Nečekejte zde ale figurky světců, návštěvníkům se ukáže jen tančící hospodyňka. Tato stavba vznikla na začátku dvacátého století a pochází z dílny slavného obchodníka Gottfrieda Maurera.
Ve Štýrském Hradci našel místo posledního odpočinku i císař Ferdinand II. Tyrolský. Stavba, která se jmenuje příznačně Mauzoleum, vznikala mezi léty 1614 a 1638 zvláště pod taktovkou italských architektů a je hmatatelným důkazem historického období, které lavírovalo mezi renesancí a barokem.
I moderní celebrity jsou spojeny s tímto městem. Z Grazu, resp. z nedaleké vesnice, pochází hollywoodská hvězda Arnold Schwarzenegger, který patřil k nejvýznamnějším představitelům akčních filmů konce minulého století a ztvárnil například roli Terminátora. Později se stal guvernérem Kalifornie.
Určitě není náhoda, že partnerským městem Štýrského Hradce je například ruský Petrohrad, proslulý mnoha a mnoha historickými památkami světové hodnoty. Ty totiž najdete v malebném rakouském městečku také…
Marek Kos | 30.9.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
4,8°C
|
Předpověď počasí |