Náhorní plošina Paul da Serra na Madeiře

Paul da Serra (ostrov Madeira - Portugalsko)
Paul da Serra (ostrov Madeira - Portugalsko)

Náhorní plošina Paul da Serra Vás může během chvilky přenést stovky kilometrů na sever. Nevěříte? Když si dobře prohlédnete fotky z tohoto místa, určitě si vzpomenete, že tohle jste už někdy viděli. A máte pravdu, Bretaň nebo skotská vysočina je přímo předobrazem tohoto místa… Paúl da Serra (název znamená v portugalštině něco jako „bažina v horách“) se nachází uprostřed madeirských hor, s rozlohou více než sto čtverečních kilometrů to bude nepochybně docela slušná turistická stezka vytrvalosti. Je tu také všudypřítomné vlhko a také místy až dosti nepříjemná mlha, takže – opravdu jako na severu Británie, jen odkaz na Kelty tu trochu chybí.

Paul da Serra (ostrov Madeira - Portugalsko)

Nadmořská výška přesahuje tisíc metrů (většinou se tedy pohybuje mezi 1300 a 1500 metry), rostou tu vřesovce a vavříny, spoustu kapradin a kdysi tu bývaly i obrovské cedry, doslova až neprostupný les složený hlavně z těchto mohutných stromů – tedy než je místní přistěhovalci skoro dokonale „vyhubili“. Ale to byste se tu, na druhou stranu, asi trochu ztráceli. Obrovský klid tohoto místa narušuje jen volně pasoucí se dobytek (ať už jde o krávy, ovce či kozy) a větrné elektrárny, které tu jsou skoro všude – celkem je tu více než padesát „lopat“. Ostatně, kromě obrovské vlhkosti jsou tu občas i prudké větry, místní tedy vědí, proč je zde postavili. Takže nezapomeňte na adekvátní oblečení, tady to nebude tak úplně jarní jako jinde na ostrově. Tamní zelená údolí ale za návštěvu určitě stojí, navíc při opravdu dobrém počasí budete mít krásnou vyhlídku na oceán…

Paul da Serra (ostrov Madeira - Portugalsko)

A ještě jedno malé překvapení. Na Madeiře je to pořád z kopce do kopce – ale tady najdete skoro až dokonalou rovinu. Nedaleko Paúl da Serra je také romantické údolí Rabacal a projít se můžete i ke stometrovým vodopádům Risco. A co takhle Funchal, pokud jste tam ještě nebyli? :-)

Booking.com