Krimmelské vodopády ve Vysokých Taurech

Krimmelské vodopády - Krimmeler Wasserfälle (Rakousko)
Krimmelské vodopády - Krimmeler Wasserfälle (Rakousko)

Krimmelské vodopády ve Vysokých Taurech na okraji údolí Achental jsou páté největší svého druhu na celém světě a v Evropě se svými 380 metry výšky drží samozřejmě v tomto ohledu zlatou medaili. Krimmelské vodopády, které dostaly název podle tamní obce Krimml (kde je zábavní vodní park a obří parkoviště pro návštěvníky), jsou napájeny pramenem z ledovce Krimmler Kees pod horou Dreiherrnspitze.

Každým rokem míří do této lokality, vzdálené takřka 140 kilometrů od rakouského Salcburku, statisíce návštěvníků. Vodopády jsou přístupné od května do října a pozor – zaplatíte i symbolické vstupné. Zájemce o takovou nádheru, srovnatelnou dost možná jen s Macochou, neodradí ani jedno nebo dvě eura navíc.

Než se ale dostanete k samotným Krimmelským vodopádům, musíte projít turistickou stezku s převýšením skoro celý jeden kilometr. Strmá zákoutí této stezky rozhodně nejsou nijak nebezpečná, ale nohy Vás začnou bolet tak jako tak. Můžete si odpočinout a zajít do některé z přilehlých hospůdek. Pokud se nehodláte zdržovat focením (což by ale byla tak trochu škoda) a máte alespoň minimální fyzickou kondici, vyjdete tuto stezku za zhruba dvě hodiny.

380 metrové vodopády točící se ve třech kaskádách můžete obcházet opravdu dlouho, je ale velmi těžké pořídit vůbec nějaký kvalitní fotografický snímek. Voda totiž zkrátka plyne příliš rychle. A jak jsou Krimmelské vodopády strukturované? Horní vodopád má výšku asi 140 metrů a dopadá na první stupeň, kde po krátkém horizontálním úseku plyne voda do střední části vodopádů, který má výšku zhruba jednoho sta metrů. Třetí úsek – Spodní vodopád – má výšku dalších zhruba 140 metrů. Můžete si samozřejmě vybrat, z které strany hodláte vodopády obcházet. Existují totiž samozřejmě dvě různé trasy a každá z nich má své nesporné kouzlo. Jednou je již zmíněná upravená stezka podél vodopádů, druhá je odspoda nahoru směrem do Salzašského údolí. Pokud se chcete na Krimmelský vodopád podívat na krátkém videu podívejte se na příspěvek – Krimmelské vodopády (video).

A nezapomínejte, že Krimmelské vodopády nejsou jedinou přírodní zajímavostí Salcburska. Zmínit totiž musíme i divokou rokli plnou vody Lichtensteinklamm.

Aktualizace 13.10.2021
Booking.com