Zámek Chropyně
Při návštěvě hanáckého městečka Chropyně nelze opomenout návštěvu místního zámku. Ačkoliv zámek Chropyně nepatří mezi ty nejznámější, rozhodně to neznamená, že není ničím zajímavým.
Historie zámku je dlouhá a sahá až do 17. století. Jeho původ je však nejasný. Kdo se postaral o jeho největší rozkvět je ale jasné. Byť není jasné, zda sámek sám založil, nebo ho jen nechal opravit, je se zámkem spojeno jméno kardinála z Dietrichštejna. Už pár let po založení byl ale zdevastován švédskými nájezdníky při třicetileté válce. Po smrti svého patrona zůstal na okraji zájmu.
Zámek Chropyně byl zachráněn až biskupem Karlem Lotrinským. V roce 1701 nařídil rozsáhlou rekonstrukci včetně dostavby. Do dnešních let se ale původní podoba nezachovala. Na přelomu 19. a 20. století padla za oběť velkému požáru původní střecha a další hrůzy následovaly v období komunismu. Po znárodnění v roce 1949 zde byly umístěny kanceláře úředníků, a dokonce i školní jídelna. Šedesátá léta se pak nesla ve znamení nevratného zničení původního ducha budovy provedením nešetrných úprav. Za oběť tak padly třeba původní chlévy, ale i část nádvoří.
Až rok 1972 přinesl zlepšení. Zámek Chropyně byl přidělen kroměřížskému muzeu, které se postaral o úspěšnou a rozsáhlou rekonstrukci. Ta zahrnovala vše od nahození nové omítky až po zavedení elektrického proudu. Došlo i k obnovení nádherného renesančního zámeckého parku.
Po revoluci přišlo navrácení budovy do správy olomouckého arcibiskupa, ovšem na jeho provozu se výrazně podílí i kroměřížské muzeum a město Chropyně. V současné době zde naleznete muzejní výstavu o místní historii, kultuře a tradici rybníkářství. Najdeme tu ale i ukázky práce místního rodáka, malíře Emila Filly.
Haná patří mezi nejkrásnější krajiny, které Česká republika nabízí, proto by byla škoda navštívit jen jednu z jejích krás. Pro další výlety do okolí můžeme vřele doporučit nedaleký kroměřížský zámek, ale také zámek Holešov.
Marek Kos | 30.1.2017
Aktuální počasí v destinaci
|
-0,2°C
|
Předpověď počasí |