Do termálů k Velenskému jezeru

Velenské jezero (Maďarsko)
Velenské jezero (Maďarsko)

Pokud potřebujete načerpat energii a hledáte tip na poklidnou dovolenou, můžete se vypravit na víkend do maďarských termálních lázní. Letovisko Velence, které se rozprostírá kolem Velenského jezera, je ideálním místem k odpočinku.   

Maďarské termální lázně  

Návštěva termálních lázní představuje velmi příjemný způsob, jak dobít baterky. Nejlepší doba je před nebo po sezóně. V hotelových komplexech není mnoho lidí, nikde dlouho nečekáte, a navíc máte pobyt za lepší cenu. Nehledě na to, že hřejivé koupele a sauny v chladnějším období mnohem více oceníte. Když se za horkými prameny vypravíte do Maďarska, můžete si vybrat z poměrně široké nabídky lázeňských zařízení. Pokud si chcete užít pohodový týden nebo long weekend, doporučuji upřednostnit méně známé letovisko před proslulými místy typu Sárvár.

Maďarské letovisko Velence     

Letovisko Velence, poměrně malá a nenápadná rybářská vesnička, je ideální ke strávení klidné dovolené. Na břehu druhého největšího maďarského jezera, které se mimo jiné může pochlubit tím, že patří mezi nejteplejší jezera v Evropě, se nachází rezort Hotel Velence Spa Resort s termálními bazény, vířivými vanami, několik druhy saun a vším, co ke správným termálům patří. Protože hotelový komplex je z větší části prosklený, můžete si z něho užívat krásný výhled nejen na vodní hladinu, ale také na pohoří lemující severní břeh jezera – Velence hegység.

Vinařský region oblasti Bence Hegyi - Vrch Bence

Aby byla idylka dokonalá, můžete si k tomu dát sklenku dobrého maďarského vína. Region Velence je proslulý pěstováním odrůd bílého vína. V slavné vinařské oblasti Bence Hegyi - Vrch Bence se pěstují tradiční odrůdy bílých hroznů, a to (Ryzlink, vlašský Ryzlink a Lipovina. Ze sektu mohu doporučit Hungaria Sekt, který se chuťově podobá Bohemia sektu, je však chuťově plnější a sladší.      

Vycházky kolem Velenského jezera

Když si dostatečně odpočinete, můžete vyrazit na vycházku kolem jezera. Jezero zaujímá plochu 26 km čtverečních, takže o pěší výlety kolem jezera není nouze. Protože je velmi mělké, průměrná hloubka se pohybuje kolem půldruhého metru, jeho pláže jsou vhodné pro rodiny s malými dětmi. A samozřejmě také pro rybáře. Milovníky přírody jistě bude zajímat, že zde žijí želvy. Kdo se zajímá spíše o architekturu, může si zblízka prohlédnout pravou doškovou střechu. Velence je rekreační oblast, takže zde mají místní obyvatelé především chaty. Vedle původní zástavby rostou také produkty podnikatelského baroka.

Tipy na výlety do okolí   

Na výlet můžete vyrazit do dalšího velenského letoviska, a to na jižním břehu Velenského jezera, do Agárdu s termálním koupalištěm. (Avšak pokud jde o koupání, nutno dodat, že Kisvelence přímo u jezera se těší mnohem větší oblibě.) Dále se můžete vydat do nedalekého Shekésfehérváru, anebo rovnou do hlavního města Budapešti, které je nedaleko, do centra je to asi půlhodinka jízdy, kterou navíc jedete pěkně po dálnici.

Malá exkurze do Budapešti

V Budapešti by byla škoda, nezajít do některé z restaurací, a neochutnat pravou maďarskou kuchyni. Ostatně takový langoš u stánku nebo maďarský chlebíček má také něco do sebe. Pokud nemluvíte plynnou maďarštinou, v hlavním městě se bez problémů domluvíte anglicky nebo německy. Maďarská metropole se skládá ze dvou částí, z Budy a Pešti, obě části jsou spojeny masivním mostem přes řeku Dunaj. Při procházce po nábřeží, ale i na pěší zóně si uvědomíte, že jsme kdysi byli součástí Rakouska-Uherska, Budapešť se totiž podobá Vídni a Praze. Lidé jsou zde velmi milí a vstřícní. Jen pro zajímavost, když dostanete chuť na české pivo, čepují tu i Krušovice.  

Nakupování v Maďarsku 

Pokud se chystáte na nákupy, je mnohem výhodnější, zajet si do některého z obchodních center u dálnice. Cenová hladina je srovnatelná s tou naší, mnoho produktů je zde za lepší ceny, jedná se především o výrobky dovezené ze sousedního Slovenska. Za běžný nákup potravin (údaj z počátku roku 2013) zaplatíte asi o 10% méně než u nás.

A po dálnici se vrátíme zpět k jezeru Velence, abychom směle pokračovali v započatých wellnes procedurách.                  

Booking.com