Terezín je při dnešní návštěvě hodně ponurým místem
Ne všechna místa, která najdete v turistických průvodcích a která Česká republika nabízí, mají příjemnou historii. Mezi takové pochmurné turistické cíle patří i památník Terezín ve stejnojmenném městě, kde si kdokoliv může připomenout hrůzy, které se nejen v tomto místě, ale i v celé zemi děly za těžkých časů druhé světové války. Památník byl založen již v roce 1947 jako Památník národního utrpení a dnes nabízí komplexní pohled na podmínky stíhaných lidí v letech 1939 - 1945.
Jak se do Terezína dostaneme?
Pevnostní město Terezín najdeme v Ústeckém kraji, pouhé dva kilometry jihovýchodně od města Litoměřice, jen malý kousek cesty od soutoku řek Ohře a Labe. Při cestě na Litoměřice je asi nejlepší použít dálnici D8, po sjezdu z dálnice už je pak cesta dobře značená.
Co vše si můžeme v Terezíně prohlédnout?
Malá pevnost
Hlavním okruhem, který je možné navštívit, je takzvaná Malá pevnost. Tato expozice je zaměřena především na historii vězňů, kteří zde pobývali v době druhé světové války. Jako věznice však objekt sloužil už mnohem dřív. Vězněn tu byl například Gavrilo Princip, atentátník, který vraždou Františka Ferdinanda d´Este vlastně doslova odpálil rozbušku, která skončila první světovou válkou.
Přestože za druhé světové války sloužil tábor v Terezíně především jako shromažďovací a teprve odsud se prováděly přesuny do dalších vyhlazovacích táborů, zejména na území dnešního Polska, i zde našla svou smrt řada obětí nacistického režimu.
Velká pevnost
Velkou pevností rozumíme ostatní části Terezína, které obklopují Malou pevnost. V Muzeu Ghetta je možné vidět expozici na téma Konečné řešení židovské otázky. Kromě toho jsou tu i krátkodobé expozice zahrnující autentické fotografie, různá výtvarná díla zde vězněných dětí či výpovědi očitých svědků. Budova zvaná Magdeburská kasárna se zaměřuje na hudbu, umění a literární tvorbu v časech ghetta, stejně tak na rekonstrukci ženské ubikace. Mezi nejponuřejší části celého komplexu patří krematorium, kde docházelo ke spalování zemřelých či zabitých, kolumbárium, márnice a relativně nová expozice v podobě modlitebny zrekonstruované přesně do podoby ze 40. let.
Kdy se sem vypravit a kolik si připravit? Aneb ideální výlet pro celou rodinu
Otvírací doba se liší podle toho, jestli je zrovna v platnosti letní nebo zimní čas. Všeobecně se návštěvní doba pohybuje mezi devátou a šestnáctou až osmnáctou hodinou odpolední.
Váš rozpočet návštěva památníku nijak nezruinuje. Základní kombinované vstupné do všech objektů stojí pro dospělého 220 korun, pro studenty a důchodce 170 korun. Skupina dvou dospělých a maximálně tří dětí zaplatí za lístek 430 korun. Jednoduché vstupné pouze pro jeden z objektů stojí 180 korun pro dospělého a 150 korun pro děti a důchodce. Pokud máte zájem o průvodce, je nutné zarezervovat si ho předem. Nezaplatíte za něj nic navíc.
Další informace i jiný pohled na Terezín si můžete přečíst i v článku "Terezín v slzách minulosti", který na Desperado.cz vyšel před rokem.
Jaké zajímavosti se nám nabízejí v okolí?
Zejména chystáte-li se na vícedenní výlet, určitě můžeme doporučit v blízkém i širším okolí Terezína vidět vícero míst. Ve vesničce Jimlín nedaleko města Louny se nachází zámek Nový hrad. Ten býval dříve hradem, později byl ale přestavěn na zámek a v současné době je chráněn jako česká kulturní památka. Naposled patřil Schwarzenbergům, po znárodnění byl přeměněn na hospodářský objekt, což rázně poškodilo jeho charakter a vyžádalo náročné rekonstrukce po další změně režimu. Momentálně nabízí dva prohlídkové okruhy s průvodcem.
Zajímavou možností je také zámek Duchcov. Barokní zámek s prvky klasicismu je taktéž v rukou státu a pod státní památkovou ochranou. Své paměti tu sepisoval proslulý italský proutník a spisovatel Giacomo Casanova.
Pozoruhodný zámek v barokním slohu nabízí také město Mělník. Ten byl také původně hradem a během své historie byl mnohokrát přestavěn. Zajímavými památkami je ale nabité celé město.
Marek Kos | 7.4.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
15,7°C
|
Předpověď počasí |