Hukvaldy ukáží středověké dobývání opravdu zblízka
Hrad Hukvaldy poblíž Frýdku-Místku patří k těm vůbec nejstarším u nás. Přestože je již dávno pouhou zříceninou, od roku 1958 je pod správou památkové péče a je chráněnou kulturní památkou České republiky.
Přes sedm století existence, vystřídala se tu řada majitelů
Ačkoliv není přesně známo, kdy byl hrad vystaven, prameny dokazují, že se tomu tak mohlo stát někdy po polovině třináctého století. Vůbec první oficiální zmínka o tomto hradu pochází z roku 1285. tak jak to bylo v té době obvyklé, hrad často měnil majitele, protože hrad byl jednou z oblíbených zástav tehdejší šlechty, když neměla peníze. Tomu učinil přítrž až sto let po jeho vystavění papež, který svou bulou zastavování hradu zakázal.
Olomoucké biskupství nevlastnilo hrad moc dlouho, protože sami měli finanční potíže. Hrad Hukvaldy tak změnil svého majitele snad ještě víckrát, než bylo i na tehdejší poměry obvyklé. Neustále přecházel z biskupských rukou do soukromých a zase nazpátek.
Švédský úder byl odražen, ale hrad byl později vysídlen
Během své historie hrad také musel odolávat několika útokům, a to samozřejmě i během třicetileté války, která otřásla celým naším územím. Švédský útok se ale podařilo úspěšně odrazit. Nicméně, od osmnáctého století se stal hrad Hukvaldy pouhým správním centrem, ve kterém sídlily kanceláře hejtmana, purkrabího, písaře a podobných administrativních funkcí. V době po třicetileté válce bylo z hradu vytvořeno vězení, a to zejména pro neposlušné katolické kněze, kteří odpadali od svojí víry. V osmnáctém století bylo vězení přemístěno na hrad, který slouží jako věznice dodnes. Jmenuje se Mírov a dlouho se o něm tvrdilo, že se z něj nedá uniknout, dokud v roce 2000...ale to už je jiný příběh. Zpět k našemu hradu Hukvaldy.
V devatenáctém století postihl Hukvaldy podobný osud, jako spoustu jiných hradů. Stal se levným a vítaným zdrojem různého stavebního materiálu. Dospělo to až do té fáze, že se z kdysi pověstného těžko dobytného hradu stala zřícenina, kterou biskupství opravovalo jen natolik, kolik bylo nezbytně nutné.
V roce 1958 došlo k zařazení na seznam chráněných památek a od sedmdesátých let se rozběhly náročné a nákladné konzervační práce, které dospěly až k dnešnímu stavu, kdy je možné hrad kdykoliv navštívit. Některé prostory jsou poměrně dobře zakonzervované a zpřístupněné, z jiných, zejména pak z hradeb, již zbylo pouze torzo. Přesto patří hrad Hukvaldy nejen k nejstarším, ale také nejlépe zachovaným zříceninám na našem území.
Kultura tu jenom kvete – a každý si určitě přijde na své!
Na rozdíl od mnoha zřícenin jsou ale možné i komentované prohlídky s průvodcem pro skupiny nad pět osob. Základní vstupné stojí 70 korun, děti a senioři mají vstupné zvýhodněné. Pravidelně se tu konají různé kulturní akce, od těch dětských, až po zajímavé letní koncerty.
TIP Pokud plánujete výlet do této oblasti Moravy a máte rádi pestrou přírodu, nevynechejte CHKO Poodří. Klikatící se Odra, rybníky a mokřady zde vytvořili pestrý ekosystém, kde žije pestrá směsice vzácných rostlin a živočichů. Více se dozvíte v našem článku "Poodří je klenot naší krajiny".
Když už vyrazíte do Hukvald a máte více času, můžete navštívit také nedaleký hrad Starý Jičín, který je také ve stavu zříceniny. Nachází se nedaleko města Nový Jičín. V podobném stavu najdeme také oblíbený hrad Helfštýn, který dodnes pochází postupnou rekonstrukcí.
Marek Kos | 12.5.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
-4,9°C
|
Předpověď počasí |