Hrad Bouzov (Česká republika)
Hrad Bouzov (Česká republika)

Hrad Bouzov patří k nejznámějším moravským hradům a díky své nezaměnitelné podobě jej skoro každý na první pohled pozná. Současná podoba této středověké pevnosti pochází z romantické přestavby na přelomu 19. a 20. století. Tato přestavba propůjčila Bouzovu jedinečný vzhled, který někteří návštěvníci obdivují a jiní zase zatracují pro jeho neautentičnost. Ať již patříte do jedné či druhé skupiny, hrad Bouzov má svou historickou hodnotu a svědčí o tom i zápis na seznam národních kulturních památek v roce 1999.

Hrad Bouzov byl pravděpodobně postaven na přelomu 13. a 14. století Búzem z Bouzova. Jak již bylo u hradů zvykem v průběhu staletí postupně měnil vlastníky, až v roce 1696 skončil v rukou Řádu německých rytířů. V jejich držení byl hrad až do roku 1939, kdy byl zabaven jednotkami SS a po porážce nacistů jej pro změnu zkonfiskoval československý stát, který jej vlastní dodnes. Více o historii Bouzova se dozvíte v našem článku „Hrad Bouzov – romantická gotika na Moravě“.

Hrad Bouzov se nachází nedaleko Mohelnice a když se budete pohybovat v této oblasti určitě nevynechejte návštěvu Olomouce nebo pěkného zámku Náměšť na Hané.

Booking.com