Mexická Tula byla centrem toltéckého impéria
Tula byla centrem někdejšího mocného toltéckého impéria a se nachází asi sto kilometrů severně od hlavního města Mexika – Mexico City. V době mezi pádem Teotihuacánu a vzestupem Tenochtitlánu plnila Tula důležitou úlohu. Hlavním lákadlem pro turisty je tu Quetzalcoatlova pyramida, odkazy na tohoto opeřeného boha tu najdete skoro na každém kroku.
Desetistupňová pyramida se čtyřmi obřími sochami „atlantů“, na které byl kdysi proslulý osmadvacet metrů dlouhý Chrám jitřenky a čtyřicetimetrová hadí zeď, na níž jsou znázorněni hadi žeroucí kostry, to je pro každého evropského turistu dokonale úchvatný pohled. Podobně kruté motivy, orli klovající lidská srdce, opeření hadi, jaguáři a tak podobně, to bylo u Toltéků zcela běžné. Je mimochodem dost dobře možné, že právě oni dokázali vylidnit Teotihuacán, šlo o velice bojovný národ, který mezi desátým a dvanáctým stoletím ovládal velkou část dnešního Mexika.
Na centrální náměstí Tuly se mimochodem vešlo až sto tisíc lidí. Samozřejmostí – snad jako u každého indiánského národa střední Ameriky – jsou i dvě míčová hřiště, kde se pořádaly četné rituální zápasy. Jedna z místních míčoven je prakticky navlas podobná té z Chichén Itzá. Hrálo se s gumovým míčem, hřiště mělo pravoúhlý tvar a bylo obehnané vysokou zdí, která rozhodně nesloužila jako ochozy pro fanoušky, jak by se na první pohled mohlo zdát. Dlouhou procházku pak slibuje místní kolonáda, podobnost s Chichén Itzá pak dokazuje i takzvaný Spálený palác.
A kam se vydat dále? Mexiko rozhodně neprocestujete celé – nebo to o sobě alespoň nemůžete tvrdit – dokud jste ještě nenavštívili Teotihuacán, Uxmal či Palenque. Pokud se chcete pokochat místní faunou, rozhodně zavítejte do Tuxtly, ve zdejší čtvrti Oaxaca mají tapíra, jaguára a mnoho dalších zvířat typických pro Mexiko.
Marek Kos | 16.10.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
11,0°C
|
Předpověď počasí |