NORSKO
Pětimilionové Norsko má za sebou bohatou historii, což je patrné i na zdejší metropoli Oslu. Norské počasí je někdy trochu nevyzpytatelné, ale je pravda, že se můžete určitě spolehnout na skutečnou zimu. Velehory, polární záře, ale také norský rybolov, to jsou hlavní turistická lákadla pro tento nádherný severský stát. Zdejší historie je hodně spjatá s Vikingy, ale také staletým propojením s Dánskem, významnou roli v norském vývoji hráli i Švédové a Finové. Rivalem, a to nejen sportovním, jsou pak v mnoha oblastech i sousedé z Ruska.
Panenská příroda, kde nikoho nepotkáte, snad jen pár zvířat, jako jsou liška, los nebo sob. Modrá jezírka, tisíce malých ostrovů rozesetých u mořského břehu, pestré možnosti turistiky. Norská předpověď je následující – léto tu začíná v červnu a je celkem krátké, průměrné teploty nejdou obvykle nad dvacítku. V zimě si užijete mrazy, ale nejsou ani zdaleka takové jako třeba v ruském Jakutsku. A co dál můžeme říci o Norsku?
Norové se na lyžích už narodili, zimní sporty tu skutečně jen kvetou
Prvenství na zimních olympiádách nemají Norové náhodou, početnější národy porážejí i díky kvalitní průpravě. Abyste se totiž v Norsku dostali z bodu A do bodu B, v mnoha případech bude nejrychlejší cesta právě na lyžích. Největším město je půlmilionové Oslo, které už brzy oslaví tisíc let historie. Symbolem norského království je místní hrad – Akershus, ale také Královský palác. Panorama města připomene moderní svět, je tu spoustu věžáků a také futuristicky vyhlížející budova opery.
Druhým největším městem je Bergen, který má asi čtvrt milionu obyvatel, nachází se v nejjižnější části Norska. Někdejší centrum hanzovního obchodu je hodně deštivé, pokud ale bude hezky, určitě se podívejte na místní typické cihlové domy, navštivte rybí trh nebo kostel Panny Marie, starý skoro devět století. Akvárium s tučňáky pak jistě potěší všechny generace. Významným městem norského jihu je i Stavanger. V této oblasti se před padesáti lety našel obrovský zdroj ropy a od té doby město jen kvete. Pokud máte zájem o norskou přírodu, pak vězte, že dvě třetiny roku tu vše doslova jen kvete!
Zapomínat bychom ale neměli ani na další slavná města, jako je třeba Trondheim, někdejší významné obchodní centrum. Turisty na první pohled zaujme třeba Kristianstenova pevnost nebo Nidaroský dóm. Už skoro deset tisíc let je obývána lidmi oblast kolem Tromsø, důležitým centrem je i Fredrikstad, město ležící těsně u hranic se Švédskem. Velké dobrodružství nabídnou i severské Špicberky, což je vlastně norské dominium.
Platí se tu korunou, pokud nemáte rádi ryby, zdejší kuchyně nabídne třeba skopové nebo soba
V Norsku se podobně jako u nás platí korunou, platidlo se udrželo až do dnešní doby i přes možnost platit eurem a být členem EU, což Norové jednoznačně odmítli v referendu v roce 1994. Králem je Harald V., monarchie je však u moci spíše symbolicky – konstituční monarchie s voleným parlamentem je podobná jako ve Velké Británii.
Co se kuchyně týče, surovinové zdroje nejsou takové jako v jiných zemích, nejčastěji se tu setkáme na talíři s rybami ve všech podobách. To však určitě neznamená, že suroviny nejsou kvalitní, spíše naopak – jsou tu k dostání snad nejkvalitnější suroviny v celé Evropě. K snídani mají Norové rádi pečivo s kávou, k obědu je typicky studená ryba nebo skopové maso, teplá večeře pak přinese třeba steak ze sobů, masový koláč nebo rybí vnitřnosti s uzeným kouskem lososa. Alkohol je na naše poměry až mimořádně drahý, snad i proto, že alkoholismus byl v minulých staletích podobným problémem jako v Rusku a jiných severských zemích. Úředních jazyků je zde více, na severu země žije početná menšina Sámů. Norové jsou v drtivé většina luterány (protestanty), V HDP na jednoho obyvatele drží skvělé osmé místo na světě, což dokazuje velké bohatství této velké severské země…
Marek Kos | 26.2.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
-0,4°C
|
Předpověď počasí |