V Cividale del Friuli se potkáte s čertem, alespoň pomyslně
Cividale del Friuli je malé italské městečko, kde žije asi dvanáct tisíc lidí. Nachází se na pomezí dvou zemí, Slovinska a Itálie a je možná škoda, že turisté celého světa jej na úkor Benátek nebo Udine poněkud opomíjejí. Architektonických skvostů je tu totiž dost a dost, každý si přijde na své – od dob antického Říma po panství Langobardů, přes středověk až do dnešních časů. Pojďme si tedy místní památky projít krůček po krůčku a samozřejmě nevynechejme most, o jehož stavbu se postaralo samotné peklo. Tedy údajně.
Furlánsko nabízí jeden utajený historický skvost…
Kraj Friuli-Venezia Giulia je proslulý mimo jiné i díky stavbě z patnáctého století, ke které se váže jedna zajímavá legenda. Most, přes který se dostanete blíž ke všem památkám, má totiž údajně na svědomí čert, jenž uzavřel s občany malého města férovou dohodu. Rozvodněná řeka zkazila každé dílo a místní začali prý věřit, že bez pomoci z onoho světa nepůjde most postavit. Pekelník souhlasil, nicméně za předpokladu, že dostane duši prvního, kdo přes řeku Natisonu projde. Lidé jej ale poněkud obešli, protože nebylo řečeno, že musí jít o člověka – a poslali tedy po krátké odborné konzultaci na poslední cestu psa, podle jiného pramenu zase kočku. Je zajímavé, že se čert nemstil, o tom už žádné pověsti opravdu nic neříkají, ostatně, savec jako savec?
Nakonec, když se řekne Ďáblův most, tak nemusíme jen do tohoto malého italského městečka. Třeba ve Francii jich mají skoro padesát, pár kousků bychom našli i v Německu – Frankfurt a Hamburk, ale také v italském Ascoli Piceno. Nabízí se i Portugalsko, Slovinsko a Velká Británie. Čertov Most mají i v Rusku, Elen Skok zase v Makedonii. Puente La Noria v Buenos Aires nás přivede dokonce na jiný kontinent.
Cividale del Friuli samozřejmě nenabízí jen proslulý Ponte del Diavolo – tedy vlastně Ďáblův most. Dokonce tu uslyšíte i naprosto cizí jazyk, který je asi tak neobvyklý, jako třeba lužická srbština. Má nicméně asi 600 tisíc mluvčích, a ačkoliv je indoevropského původu, má hodně společného třeba s rétorománštinou. Někdy působí spíš archaicky, ale rozhodně má před sebou stále ještě jistou budoucnost – byť mladí pod tlakem společnosti mluví spíš italsky. Však zpět přímo do města…
V klášteře na vás dýchne pořádná porce zeleně
Navenek nepůsobí zase tak hezky, ale uvnitř je přímo nádherný – klášterní komplex Santa Maria in Valle nabídne možnosti pro rozjímání přesně tak, jak si jej představovali středověcí kronikáři. Nakonec, chcete-li se dozvědět něco o ještě starší historii tohoto místa, Ipogeo Celtico je umělou jeskyní a pozůstatkem po někdejších obyvatelích kraje, Keltech. O něco novější je pak Tempietto longobardo, tedy chrám Langobardů, vystavěný v osmém století. V jednom se tu odhalí byzantský, starý římský a raně středověký stavitelský um. Bohužel, je pod patronátem UNESCO a fotit se tu nesmí, nedá se nic dělat!
Městečko Cividale del Friuli je od Udine jen malý kousek, dostanete se sem vlakem (skrze soukromého dopravce, žádné italské státní dráhy) nebo autem, podle libosti, z Gorizii jezdí autobus. Nedaleko je třeba Castelmonte nebo travnatá pyramida na Matajuru. Nezapomeňte projít si středověký skvost Duomo di Santa Maria Assunta a nenechte se zmást názvem, protože podobných křesťanských chrámů je ve Furlandii více (například na jihu ve městě Aquileia či přímo v Benátkách). Jedná se o výjimečnou ukázku benátské gotiky z patnáctého století.
Nezapomeňte také na originální lahve vína! Tocai friulano, tak přesně tohle víno si tu můžete dát – stejně jako řadu dalších. Ale tím už se také s tímto malebným městečkem rozloučíme a můžeme zamířit třeba do kraje Slavia Friulana, který je jen co bychom kamenem dohodili.
Marek Kos | 11.5.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
0,1°C
|
Předpověď počasí |