Nejvyšší činná sopka Evropy - Etna

Etna na ostrově Sicílie (Itálie)
Etna na ostrově Sicílie (Itálie)

O zajímavých místech na Sicílii jste si zde mohli mnohé přečíst. Největším lákadlem a dominantou celé Sicílie je především Etna. Dynamická a živelná sopka, kterou byste při cestování po Sicílii neměli opomenout.

Několik informací o Etně

Etna se nachází na východním pobřeží ostrova Sicílie. Leží mezi městy Catania a Messina

Je nejvyšší činnou sopkou Evropy. Zároveň se jedná o jednu z nejvíce aktivních sopek světa. Též nese označení druhé nejmohutnější sopky Evropy. Lze ji nazývat i nejvyšší horou Itálie jižně od Alp.

Od roku 2013 je zapsána mezi přírodní památky Světového dědictví UNESCO.

Její výška dosahuje okolo 3323 metrů nad mořem. Tato hodnota je proměnlivá, jelikož je Etna stále činnou sopkou. Rozkládá se na rozloze s hodnotou okolo 1190 km².

Etna se řadí mezi stratovulkány. To je označení pro sopky kuželovitého tvaru. Taková sopka je tvořena z mnoha vrstev lávy a pyroklastických hornin různého chemického složení. Aby mohla takováto sopka vzniknout, tak je zapotřebí, aby se střídala explozivní a výlevná fáze sopečné činnosti.

Díky úrodné sopečné půdě je v okolí Etny rozsáhlá zemědělská činnost. Pěstuje se zde vinná réva a je zde rozlehlá oblast ovocných sadů.

Okolí Etny je velmi hustě obydlené. V případě silné erupce by tedy nemuselo docházet pouze k velkým materiálním škodám, ale mohlo by dojít i ke ztrátám na životech.

Výlet na Etnu

Existuje mnoho možností, jak se na Etnu dostat. V tomto článku vám nastíním několik možných variant.

Zde můžete Etnu sledovat on-line.

Na začátek je dobré si promyslet, v jakém ročním období se chcete na Etnu vydat. Pro tento výlet doporučuji pozdější jarní a brzké podzimní měsíce. V letní sezóně zde budete potkávat větší počet turistů, než tomu bude v doporučeném období.

Důležité je, zda se po Sicílii pohybujete pomocí auta, nebo jste odkázáni na veřejnou dopravu. Pohodlnější a komfortnější bude, když si na Sicílii půjčíte auto, díky němuž se dostanete do všech koutů tohoto ostrova mnohem rychleji.

K samotné Etně se vydejte v brzkých ranních hodinách, ať máte dostatek času na výstup.

Nejčastějším místem, odkud se na vrchol Etny vydat, je Rifugio Sapienza. Jedná se o rozsáhlejší parkoviště, kde jsou vám též nabízeny služby hotelů, restaurací a bister. Zároveň je to poslední místo, kam se dostanete autem.  

Pokud chcete ušetřit čas, peníze, nebo například cestujete s malými dětmi, tak je zde pro vás uspokojivé řešení. V blízkosti parkoviště se nachází dva krátery, které lze navštívit během několika minut.

A teď už k samotnému výstupu. Na parkovišti Rifugio Sapienza, které se nachází ve výšce 1 910 m n. m., je třeba se rozhodnout, jaký způsob výstupu zvolíte. Můžete využít služby lanovky, která vás vyveze do výšky 2 500 m n. m. za cenu 30 euro. I přes vyšší cenu doporučuji lanovku využít. Peníze sice neušetříte, ale čas a síly rozhodně ano. Oficiální cesta pod lanovkou samozřejmě vede. Pokud ovšem nejste milovníci horské turistiky, doporučuji si tuto část pěší chůze ušetřit.

V horní stanici lanovky je vám nabízeno půjčení trekové obuvi a teplých bund. Výstup na Etnu se dá ovšem zvládnout i v pevnějších teniskách a mikině. Doporučuji si vzít mikinu či bundu s kapucí. Na vrcholku Etny je velmi větrno.

Dalším důležitým bodem cesty je Torre del Filosofo (2 920 m n. m.). Z vrchní zastávky lanovky můžete pro přepravu k tomuto místu použít přítomné jeepy, nebo tuto část cesty zdolat pěšky. Cena jeepu je opět vyšší. Pohybuje se okolo 26 euro. Navíc zde můžete využít služeb horského průvodce, který vás za cenu 9 euro k Torre del Filosofo s odborným výkladem dovede. Tentokrát doporučuji peníze ušetřit a vydat se na cestu pěšky bez průvodce. K Torre del Filosofo se dostanete za necelou hodinu svižnější chůze. Zde se vám nabízejí dva krásné krátery, které lze celé obejít. Zároveň vás zde nadchnou nádherné výhledy.

K Torre del Filosofo se můžete dostat i bez průvodce. Pokud se ovšem rozhodnete pro výstup k samotnému vrcholu Etny, musíte služeb horského průvodce využít. Mnoho turistů však ukončí svůj výletu u Torre del Filosofo. I v tomto případě si z Etny odvezete nezapomenutelné zážitky a krásné vzpomínky.

Nejdůležitější při výstupu na Etnu je to, aby vám přálo počasí. Pokud vás cestou bude provázet jasná obloha, máte krásný výhled z Etny zaručen.

Velkou zajímavostí je možnost návštěvy této sopky v zimě. V tomto období vám totiž Etna nabízí variantu v podobě zimního lyžování. Nachází se zde dvě lyžařská střediska (Nicolosi a Linguaglossa). Pokud se budete na území Sicílie v zimních měsících pohybovat, určitě se na Etnu za tímto zážitkem vydejte. Kde jinde se vám nabídne možnost lyžování s výhledem na moře.

Ať už se tedy na Etnu vydáte v teplejších měsících za turistikou, nebo naopak v zimě za lyžováním, rozhodně nebudete litovat. Návštěva této stále aktivní sopky zkrátka stojí za to.

Vydáte se za dobrodružstvím na Etnu i vy?

Booking.com