Palma de Mallorca je centrem ostrova Mallorca
Chcete na dovolenou do Středomoří? Pak je jasné, že budete zvažovat třeba i Mallorcu, ostrov plný slunce, oliv a pomerančů, ale také vodních sportů, pohody a siesty přes poledne, nikdo se ničím netrápí a spropitné nemusíte platit ve velkém, protože místní jsou zvyklí na menší odměny. To je ve zkratce i Palma de Mallorca, čtyřsettisícové centrum enklávy, která patřila pod antický Řím, maurskou nadvládu, ale také svrchovanost aragonských a později španělských králů.
Milionový ostrov, který ohřívá slunce nejen v létě
Mallorca jako taková má asi pět tisíc kilometrů čtverečních. Znamená to ale jen jedno jediné procento Španělska. Palma de Mallorca bylo kdysi římským táborem a centrem jihu ostrova, stejně jako Pollentia byla zase severovýchodní tepnou obchodu. Mezi léty 902 a 1229 bylo pod muslimským vlivem a říkalo se mu Medina Mayurqa. Poté, co si však ostrov znovu podmanili křesťanští panovníci, konkrétně aragonský král Jakub I., začala se ve městě – vpravdě založeném přesně roku 124 před Kristem – stavět křesťanská svatyně, kterou můžeme obdivovat ještě dnes. A protože byla gotická, stavěla se, jak už bylo v této době zvykem, snad čtyři dlouhá staletí. I když v podstatě dokončená byla už po 117 letech (1229 až 1346).
Kostel svaté Eulálie, kde byl Jakub II. Mallorský 12. září 1276 korunován je jen jednou z památek na dávný věk, ale právě katedrála La Seu je místní největší dominantou. Co o ní všechno můžeme říci? 121 metrů na délku a 55 na šířku, zní to dost majestátně? Na renovaci stavby se měl podílet na začátku dvacátého století dokonce sám Antoni Gaudí, z projektu ale později bohužel sešlo. No, stavba stojí i dnes a je stále krásná, tak snad to není chybou. Čtyřiačtyřicet metrů vysoká loď – v Remeši mají jen 38 metrů. I na to jsou místní samozřejmě pyšní, jde o jednu z nejvyšších křesťanských staveb dávných staletí, gotika v celé její kráse a zdobnosti, uvidíte, že tento termín se dá použít i ve spojení s poněkud strohým stylem, alespoň ve všeobecném povědomí.
Starověký mlýn a spoustu rodáků, které určitě znáte
Palma de Mallorca nabízí i pohled na prastarý mlýn zvaný El Jonquet, staré město má barevné uličky přesně v duchu toho, co od Španělska očekáváte. A rodáci, které určitě znáte? Fotbalista Marco Asensio, ale také motocyklista Luis Salom a středověký učenec Ramon Llull. Ostatně, u fotbalu ještě zůstaneme, protože ten je zde hodně populární – Iberostar Stadium hostí klub Real Mallorca, hrající aktuálně Segunda División B, ale mající za sebou slavnou historii, koučem zde byli v jeden čas třeba Luis Aragonés nebo Michael Laudrup.
TIP Pokud si chcete Palmu de Mallorca detailněji prohlédnout, podívejte se na náš článek "Fotogalerie z Palma de Mallorca".
Městská radnice je impozantní sama o sobě a špičkou gotické architektury je budova, která vyrostla mezi léty 1420 a 1452 a sloužila jako hedvábný trh. S čím jiným by se také obchodovalo tam, kde se stýkají křesťanský a arabský svět, že?
Mají tu také jeden z nejstarších aktivních majáků na světě
Porto Pí maják, přesně tak se jmenuje – jde o historickou stavbu, která je stále ještě v aktivní službě. A tím ještě nekončíme, hrad Bellver je tři kilometry západně, jde o první stavbu svého druhu v Evropě s kulatým půdorysem. Vystavěn byl Pere Salvou v roce 1311 na přímý rozkaz krále Jakuba II. Mallorského. Někdejší vězení, vojenská základna, dnes už jen turistická atrakce a muzeum věnované historii v jednom balení.
Kam ještě dál se podívat, když se řekne Mallorca? Je to třeba Port de Pollenca, Alcudia a další skvosty, určitě nevynechejme pak ani pevninské Španělsko, aby poznání tohoto regionu tančícího v rytmu flamenca bylo úplné…
Marek Kos | 23.1.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
25,6°C
|
Předpověď počasí |