Belgické putování – část druhá Antverpy
Nizozemsky a vlámsky Antwerpen, francouzsky Anvers a valonsky Anverse. Nacházejí se ve Vlámském regionu a jsou druhým největším městem Belgie. Žije zde kolem 500 tisíc obyvatel, tedy mnohem více než v hlavním městě Bruselu.
Antverpy jsou označovány, ačkoli se nemusí zdát, jako město módy a designu. Jsou také známé svým velkým přístavem (druhý největší v Evropě), který během jednoho roku převeze až 10 milionů kontejnerů.
Z Bruselu jsou Antverpy vzdálené asi 50 km a dostanete se sem vlakem za zhruba 45 minut. Dá se sem dostat i autobusem, ale doporučuji jet vlakem, protože jednou z hlavních dominant tohoto města je právě secesní nádražní budova (Antwerpen-centraal). Budova byla postavena na konci 19. století, avšak v období 2. světové války byla poničena, ale v 80. letech se ji podařilo zrekonstruovat.
Pokud byste se však rozhodli jet autobusem, i přesto nesmíte návštěvu nádraží vynechat.
Od nádraží je to do samotného centra Antverp kousek, centrum se nachází podél řeky Šeldy. Po cestě minete hned několik kostelů, např. kostel svatého Jakuba nebo kostel svatého Caroluse Borromeuse. Jelikož jsou Belgičané z 70% katolíci, jde o katolické kostely. Největší dominantou je ovšem katedrála Milostivé Panny Marie (Onze-Lieve-Vrouwekathedraal), která je zároveň nejvýznamnější katedrálou v celé Belgii. Tato gotická katedrála se nachází na Velkém náměstí (Grote Markt), byla postavena v 14. století a je vysoká 54 metrů. Katedrála se pyšní jednou z největších věží v Evropě a dokonce byla zapsána na seznam UNESCO.
TIP Podívejte se i na další články miniseriálu Belgické putování
* Belgické putování – část první Brusel
* Belgické putování - část třetí Gent
* Belgické putování - část čtvrtá Bruggy
Před katedrálou Milostivé Panny Marie můžete spatřit sochu Nella a Patrasche. Jde o sochu chlapce objímajícího svého psa, kteří jsou hlavními hrdiny v knize Flanderský pes. Podle příběhu se sirotek Nello spřátelí s opuštěným psem Patraschem a společně každý den navštěvují právě tuto katedrálu v Antverpách, kde obdivují Rubensovy obrazy. Příběh však nemá šťastný konec, ve svém životě chlapec i pes zažili spoustu neúspěchů, a tak společně umírají na životní utrpení. Příběh chce poukázat na poselství hrdosti a bezpodmínečné přátelství.
Na Velkém náměstí, které obklopují belgické cechovní domy, se kromě katedrály nachází i Městská radnice. Radnice je postavena v renesančním stylu, ale její původní návrh byl gotický. Než se radnice ovšem stihla postavit, gotika už pomalu zanikala a tak byla radnice navržena znovu, tentokrát v renesančním slohu.
Kousek od náměstí se nachází středověký hrad Het Steen. Je to nejstarší stavba v Antverpách, postavená již v 9. století. Dokonce se jedná o první kamennou pevnost, která kontrolovala všechny příchozí, které připluli do města po řece Šeldě. Po mnoha století sloužila i jako vězení, v 19. století však byla velká část pevnosti zbořena. Část hradu, která se dochovala, nyní slouží jako námořní muzeum.
Co určitě nesmíte při návštěvě Antverp vynechat je Rubenshuis (Rubens House) neboli muzeum, kde jsou vystaveny Rubensovy obrazy a sochy. Od klasického muzea se liší tím, že je umístěno v bývalém Rubensově domě, takže atmosféra výstavy je opravdu autentická.
Pokud budete mít v Antverpách více času, zajděte se podívat i k Vlámské opeře. Budova byla postavena v roce 1834 v klasicistním slohu, a o šest let později byla další budova vlámské opery postavena i v Gentu. V roce 1981 přišel nápad tyto dvě operní budovy sloučit a vytvořit tak operní institut Královské vlámské opery. V roce 1988 se tak stalo s tím, že sbor i orchestr byl sdílený. Jestli se tedy chystáte i do Gentu, určitě navštivte operní budovu i tam.
Gent se nachází od Antverp zhruba hodinku cesty, a tam se právě podíváme příště.
Tereza Peterková | 30.1.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
-1,0°C
|
Předpověď počasí |