Počasí ve Švýcarsku

Schilthorn (Švýcarsko)
Schilthorn (Švýcarsko)

Pamětníci si možná vybaví Ptákoviny Martina Dejdara, ve kterých rozdával do publika čistý alpský vzduch ze Švýcarska v sáčku. Hosté si neměli nic nechávat na doma, ale vydýchat si čerstvé aroma z hor přímo ve studiu. Jistě jen v žertu, ale Švýcarsko a jeho počasí je charakteristické právě tím, jak krásně zde je – podhůří, hory, okolí velkých jezer například v oblasti Ženevy, ale také louky, pasoucí se krávy a příroda, jakou jsme měli ještě před pár generacemi i u nás. Jistě ale nebude divu, že teploměr v rámci Švýcarska naměří hodně různorodé hodnoty. Obecně záleží na nadmořské výšce.

Klima v této zemi se dá obecně označit za mírné

Pokud jste někdy slyšeli, že se v Basileji, Curychu neb Lucernu příjemně žije, má na to samozřejmě značný vliv i dlouhodobé podnebí. Od Atlantiku do Švýcar sice proudí oceánské klima, ale v horských letoviscích samozřejmě bude počasí úměrné lokalitě. A když bude významně tepleji, platí, že pak jsou časté bouřky. V nejjižnějších oblastech pak například najdeme i palmy, takže jde o skutečnou zemi rozdílů. Ročně svítí slunce běžně přes hranici dvou tisíc hodin, což je dost na to, aby bylo Švýcarsko doslova solární velmocí. A kdy se sem vlastně vydat? Záleží, co byste rádi zažili…

Fanoušci lyžování se sem samozřejmě vydají během zimních měsíců, ale pokud chcete obdivovat architektonické skvosty, klidně si udělejte do Ženevy výlet i během léta. Horská turistika je pak ideální, když je jaro v rozpuku nebo během podzimu. Průměrná letní teplota se pohybuje mezi sedmnácti a osmadvaceti stupni Celsia. V zimě je v nížině spíš jen déšť a mlha, na horách bohatá sněhová pokrývka. Nejvíc pak prší během léta, nicméně například průměrné srážky za srpen dosahují 116 mm, což rozhodně není nějaký tropický monzunový déšť. Některé oblasti zaujmou specifickým mikroklima, platí, že ve Švýcarsku je běžné střídání ročních období v dobách podobných těm našim.

Aktuální počasí ve vybraných švýcarských městech

Basel

Click for Basel, Switzerland Forecast

Bern

Click for Bern-belp, Switzerland Forecast

Ženeva

Click for Geneva, Switzerland Forecast

Guetsch

Click for Guetsch, Switzerland Forecast

Locarno

Click for Locarno Magadino, Switzerland Forecast

Lugano

Click for Lugano, Switzerland Forecast

Payerne

Click for Payerne, Switzerland Forecast

Sion

Click for Sion, Switzerland Forecast

Zurich

Click for Zurich Airport, Switzerland Forecast

Booking.com