Lucern – město uprostřed Švýcarska
Leží prakticky v geografickém středu moderního Švýcarska, jeho historie je spjatá s kmenem Alemanů, benediktinským církevním řádem nebo i nám dobře známým císařem římskoněmeckého impéria Zikmundem Lucemburským. Později se Lucern stal střediskem katolického hnutí, které bojovalo s evangelíky z Bernu, Curychu nebo Basileje. Samozřejmě, proti přesile neměl mnoho šancí, v dnešní době však naštěstí takovéto spory nehrozí – a turisté zde zažijí skutečné vizuální hody. Osmdesátitisícové město má za sebou přes osm století historie. Kde tedy začneme?
Historickým zajímavostem vévodí jedna zrekonstruovaná krása
Kapličkový most, vedoucí přes rozvodněnou řeku Reuss, spojující obě dvě části Lucernu v jeden celek. Délka 170 metrů působí opravdu úctyhodně, i když stavba potřebovala v devadesátých letech velkou rekonstrukci po požáru a z původních dřevěných maleb se bohužel nedochovalo právě mnoho. Naštěstí se povedlo stavbu do roka a do dne obnovit do původní krásy. Dřevěný krytý most byl vlastně po staletí součástí městských hradeb, vodárenská věž je opravdovým symbolem, takže jistě není divu, že radnice jednala opravdu bleskově. Z devatenáctého století pak pochází Lví pomník, na počest švýcarských gardistů, kteří bránili Ludvíka XVI. před zajetím ze strany francouzských revolucionářů a novogotický kostel svatého Matouše pak také připomíná spíše modernější dějiny.
Most je tu však ještě jeden, jeho název zní Spreuerbrücke. Nabídne osmdesátimetrovou procházku, postaven byl v době, kdy se u nás dostávaly ke slovu první husitské myšlenky. Zdejší malby už nejsou tak optimistické jako u Kapličkového mostu (tedy alespoň soudě podle těch, které ještě zbyly), protože na mnoha místech je zakomponovaná smrt. Ovšem, Smrt na poslední malbě porazí Kristus, takže tu je ještě nějaká naděje…
Příroda a Lucern, to je ideální kombinace pro turisty
Nesmíme ale zapomenout ani na přírodní krásy, protože Lucern si můžete prohlédnout díky horské železnici Rigi, svého druhu vůbec první v Evropě. Dráhy přepraví na lucernském hlavním nádraží skoro sto tisíc lidí denně, takže doprava perfektně odsýpá, ostatně jako snad úplně kdekoliv jinde na území Švýcarska.
Kromě hory Rigi se můžete nechat dovézt vlakem i na blízký Pilatus, pnoucí se do výše 2128 metrů nad mořem. Trať je k dispozici jen mezi květnem a listopadem – a to ještě nesmí být moc sněhu, z pochopitelných důvodů. Jinak se ale můžete na menší dobrodružství vydat i lanovkou. Nakonec, stoupání se sklonem skoro 50 % nebude asi pro každého. Panorama, co se vám nabídne v obou případech, je romantika sama – zeleň, vysoké hory a také Lucernské jezero. To má 113 kilometrů čtverečních a maximální hloubka 214 metrů zní vskutku famózně. Když budete chtít, lodička je samozřejmě k mání – stačí si rezervovat projížďku a obdivovat okolí. O čistotě vody v jezeře vypovídá hodně rybolov, pstruhy se to tu totiž jen hemží! Nakonec, jako v Ženevě.
Nevynechejte Staré město, mají tu totiž i Picassa
Mohutné městské hradby skýtají nejen pěkný výhled na město, ale také Picassovo dílo v Sammlung Rosengart nebo Staré město, kterému dominuje Kornmarkt, kdysi veřejné tržiště. Je zde ale i muzeum věnované dopravě, za kterým půjdeme přímo z centra asi dva kilometry. Nezmínit nelze ani KKL, tedy Kultur- und Kongresszentrum Lucern, otevřeném na přelomu tisíciletí. Perfektní akustika, dokonce podle mnoha umělců jedna z nejlepších na celém světě. Necháte se zlákat k návštěvě takového města? Nabízí se tu doslova vše, dokonce i barokní jezuitský kostel se dvěma věžemi, co trochu připomene Florencii…
Marek Kos | 22.1.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
6,0°C
|
Předpověď počasí |