Zřícenina hradu Choustník nedaleko Tábora
Další z hradů, které se ve třináctém století staví opravdu se vší parádou jako naprosto nedobytné pevnosti a v raném novověku už jsou dávno zapomenuté a opuštěné. Hrad Choustník následuje příkladu Bezdězu a Frýdštejnu, snad jenom s tím rozdílem, že se rekonstrukce nevydařila podle původních představ a mnoha památkáři je označována jako „necitlivá“. Zůstává však pravdou, že stavba je přístupná veřejnosti a za mírné vstupné se podíváte například i na blízký Kozí Hrádek, kde kázal o světské spravedlnosti i mistr Jan Hus.
Hrad rozdělený na dvě části? Ale jistě…
Bylo obvyklé, že mladší bratři prvorozeného syna majitele mívají smůlu, musejí si dobýt slávu jako vojáci nebo se starat o svou obživu jinak, protože první v pořadí všechno zdědí. Krutý středověk ale měl i výjimky, synové Beneše z Choustníka si hrad v podstatě rozdělili a žili na něm společně ve svornosti a míru. Později se hrad Choustník dostal do majetku Rožmberků, ale Petr Vok jej prodal na konci šestnáctého věku dalšímu majiteli a zanedlouho se hrad uvádí jako neosídlený. Po roce 1948 je v majetku státu, když byl vyvlastněn tehdejšímu majiteli – potomkovi slavného rodu Rohanů.
Věž je dnes rozhlednou a můžete se sami podívat, jak vypadal hrad, v němž žilo více majitelů pohromadě. Rožmberkové zpevnili opevnění a nechali postavit ještě dvojitou dělostřeleckou baštu, která přišla vhod hlavně v době obléhání husitskými vojsky – hrad se nepodařilo během této kruté občanské války nikomu dobýt. Dnes si na něm řada snoubenců řekla své ANO a jde o stavbu opředenou mnoha pověstmi.
Zlaté listí v podzemním sklepení
Dvojhrad Choustník ukrývá údajně zlatý poklad, který je připraven pro chudé a nemajetné občany blízkých vsí. Jeden krejčík, toho času těsně před insolvenčním řízením, takhle pomohl stařence s nůší plnou listí na vysoký kopec, na němž stojí hrad – a potom se prý nestačil divit, protože se listy proměnily ve zlato. Na rozdíl od mnoha jiných, kteří přišli k bohatství dost náhle, nezapomněl na minulost a střízlivě užíval nabytého majetku, i když závist okolí by se dala krájet. No, nakonec je to jen pověst…
A co dělá žebřík v rodovém erbu pánů z Choustníka? Vysvětlení je prozaické, dokázali totiž ztéci hradeb Milána a přinést tak nehynoucí slávu Přemyslu Otakaru I., k tomu ještě obdrželi řadu pozemků v oblasti kolem řeky Lužnice. Procházka na hrad Choustník jistě není náročná, i když nadmořská výška 660 metrů může odradit nesportovní jedince. Přírodní rezervace Choustník je ale krásně zelenou oblastí a v typické jihočeské krajině si jistě rádi odpočinete. Za zmínku jistě stojí i nedaleká obec, kde žije asi pět stovek obyvatel, kde najdete i kostel nebo menší zámek.
Tábor je přibližně dvacet kilometrů daleko…
Raně gotický hrad Choustník dnes nabídne možnost občerstvení a pořízení suvenýrů, takže rozhodně nejde o nějaké opuštěné místo. Soběslavský a Táborský region jako na dlani, samotný Tábor je vzdálen zhruba dvacet kilometrů. A jak jsme si již řekli, v okolí je i Kozí Hrádek, zámek Červená Lhota nebo Chýnovská jeskyně. Stále je tedy co objevovat…
Marek Kos | 26.7.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
7,3°C
|
Předpověď počasí |