Hrad Frýdštejn je perlou Liberecka
Hrady v době pozdního středověku se staví podle jednoduchého schématu – mnoho z nich musí být co nejvýše, ideálně na nějaké takřka až nepřístupné skále, aby byly v podstatě nedobytné, alespoň podle chápání válečnického umění třináctého nebo čtrnáctého století. Jednou z takových staveb je třeba hrad Frýdštejn, který leží nedaleko Jablonce nad Nisou u Malé Skály. Pískovcový ostroh a patnáctimetrová věž, ze které uvidíte doslova jako na dlani celý širý kraj, vás o tom jistě přesvědčí…
První zmínka o hradu Frýdštejn je ze 14. století
Vlastníci se u Frýdštejnu střídají poměrně dost rychle, Kamenci ze Střížovic a Čakovic jsou vystřídáni Zajícem z Hazmburka, později jsou tu pány Vartemberkové, ale i proslulý Albrecht z Valdštejna, jemuž svého času v (mírné) nadsázce patřil snad celý dnešní severočeský region. Hrad Frýdštejn je dnes obecním majetkem, ale dlouhou dobu patřil rodu Rohanů. A to jsme skutečně zmínili jen některé majitele, našlo by se jich ještě mnohem více, za všechny zmiňme třeba mocné Oppersdorfy.
Když vyrazíte k tomuto hradu – respektive v dnešním stavu už zřícenině – jistě vám učaruje už na první pohled, když se vydáte na krátkou cestu od vlaku nebo autobusu (motoristé budou muset nechat své přibližovadlo pod hradem na parkovišti). A čím vlastně? Když se zadíváte pozorně, možná vám dojde, že právě tady úřadoval Baron Gorc, naháněný šlechticem z Tölökö aneb Miloš Kopecký a Michal Dočolomanský znovu na scéně. Kromě komedie Tajemství hradu v Karpatech se zde natáčela i jedna pohádka, konkrétně ta O princezně Jasněnce a létajícím ševci, na své si proto přijdou i fandové Michaely Kuklové či Jana Potměšila.
Hrad Frýdštejn je dominantou kraje poblíž Jizery
Hrad Frýdštejn střeží řeku Jizeru, nedaleko je stejnojmenná vesnička, která nesla dříve název Zásada. Žije v ní asi osm stovek obyvatel a když budete chtít vidět slavný hrad z jiného úhlu, vydejte se na Pacltovu rozhlednu, nacházející se na vršku Kopanina. A kdy vlastně odešli poslední majitelé? Až relativně dlouho po husitském obléhání, v závěru šestnáctého věku se v pramenech uvádí, že je Frýdštejn již opuštěn.
Otevřeno je dnes mezi květnem a říjnem, dospělí zaplatí padesátikorunu, studenti a penzisté zde nechají 30 Kč. Symbolické vstupné – a přitom pohled z patnáctimetrové věže, která má zdivo tlusté na dva metry a působí vskutku impozantně už i z větší dálky. Záchranné práce probíhají, ale poměrně pomalu. Hrad Frýdštejn je totiž v majetku stejnojmenné obce, která nemůže tak snadno uvolnit dostatek finančních prostředků.
Pokud tedy chcete uchovat české kulturní dědictví i příštím generacím, rozhodně byste sem měli zavítat při návštěvě Libereckého kraje, i kdybyste původně mířili třeba na Doksy nebo k Máchovu jezeru. Hrad Frýdštejn je přitom pro veřejnost otevřen teprve krátce, díky zpevnění zdiva bylo možné přistoupit k tomuto oblíbenému kroku teprve těsně před přelomem milénia. Nakolik se Frýdštejn zachová, ukáže až budoucnost…
Pokud plánujete výlet či dovolenou v tomto kraji určitě nevynechejte prohlídku zámku Sychrov anebo se vydejte do Českého ráje, kde je řada přírodních i historických zajímavostí, jakou jsou Prachovské skály, Hruboskalsko, zříceniny hradu Trosky nebo krásný gotický hrad Kost.
Marek Kos | 2.8.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
0,5°C
|
Předpověď počasí |