Katedrála svatého Petra a Pavla je jednou z dominant Brna
Hned čtyřiaosmdesát metrů vysoké věže zná naprosto každý, kdo někdy držel v ruce novodobou desetikorunu. Brno přináší v podobě katedrály svatého Petra a Pavla novogotickou nádheru, i když samotná stavba se započala už v jedenáctém století – přestavovalo se během věků prakticky neustále, a i tím je samozřejmě tato perla Moravy zajímavá! A když je nasvícená během nočních hodin, působí ještě zajímavěji, stačí se někdy projít kolem…
Věže mají za sebou už více než sto let
Když 28. října 1905 slavnostně požehnal zdejší dvojici novogotických věží brněnský biskup Pavel Huyn, začala se psát více než stoletá tradice, která pojí tuto stavbu, Brno a české země. Původní katedrála dvě věže samozřejmě neměla – šlo spíš o gotický chrám, jenž oblékal v jednu dobu barokní kabát a na přelomu osmnáctého a devatenáctého věku se brněnští rozhodli přestavět jej do tehdy velmi moderní novogotiky. Věže jsou dílem architekta Augusta Kirsteina, našli byste je v městské části Brno-střed, tedy opravdu jen pár kroků třeba od hlavního nádraží a vůbec centra všeho dění v této proslulé moravské metropoli.
Původní románská kaple z jedenáctého století se nakonec hodně rozrostla, přes románskou baziliku se místo stalo barokním a později novogotickým chrámem. Proč tu zvoní každý den poledne už v jedenáct? Jde o připomínku dávné historie, švédský obléhatel Torstenson oznámil, že pokud začnou dřív v Brně zvonit poledne, než dobude městských hradeb, raději rozkáže armádě ustoupit. Když se to dozvěděli obránci města, dali zvonit už v jedenáct dopoledne a velmi elegantně tak zmátli severské vojsko. A od těch dob se zvoní poledne pro jistotu dřív, i když dnes Švédsko připomíná spíš ABBA, Volvo nebo Henrik Lundqvist než zuřivé pluky táhnoucí (nejen) katolickou Evropou. 15. srpen 1645 byl dnem velkého vítězství…
Otevřeno je každý den až do půl sedmé
Kdy se můžete podívat do interiéru této skvostné katedrály? Otevřeno je samozřejmě celý týden, i když nedělní otevírací hodiny začínají už v sedm a během ostatních dnů se brána zpřístupní ve čtvrt na devět. Zavírá se každý den v půl sedmé odpoledne. Vstupné je spíš symbolické, rodinné vstupné vyjde na osmdesát korun českých, dospělí platí standardně 40, studenti a děti pak 30 Kč. Petrov, jak se někdy zjednodušeně katedrále přezdívá, slouží každý den klasické bohoslužby. V neděli se dočkají věřící v půl osmé ráno a také v devět a v půl desáté, v pátek pak v půl osmé ráno a půl šesté večer.
Co vlastně najdeme v interiéru? Dominantní je jedenáctimetrový pseudo-gotický dřevěný oltář od Josefa Leimera s podobiznou Ježíše Krista a apoštolů, kazatelna Kapistránka nalevo od hlavního vchodu pak vznikla na paměť Jana Kapistrána, kazatele z poloviny patnáctého století. Mimochodem, když už budete v Brně, byla by škoda nenavštívit Starou radnici a nedopřát si ten krásný výhled, stejně jako podívat se do podzemí kapucínských krypt. Špilberk a Muzeum Zetor jsou pro milovníky moderny a habsburských panovníků naprostá povinnost…
Marek Kos | 9.8.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
9,0°C
|
Předpověď počasí |