Protipirátská pevnost Capdepera a přilehlé město jako na dlani
Architektura naprosto tradiční, ruch města průměrný, nejvýchodnější část severního pobřeží Mallorky nabídne pár pěkných procházek centrem, které se v běhu staletí tolik nezměnilo, a především vyhlídku z nedaleké pevnosti, rozšířené do dnešní podoby Jakubem II., aragonským panovníkem na začátku čtrnáctého století. A práce to byla tak odpovědná, že se renovace vyžádala až v posledních letech…
Nejvýchodnější cíp pobřeží Mallorky se představuje
Žije tu celkem asi dvanáct tisíc obyvatel, Capdeperu si jako své sídlo vybrala i řada německých penzistů, kteří si zde užívají výminek zalitý slunečními paprsky. Město Arta je vzdáleno asi osm kilometrů a samotná Capdepera je historickým městem se vším všudy. My se však nyní budeme blíže věnovat hradu, jenž nechal na přelomu třináctého a čtrnáctého století přestavět v opravdu majestátní pevnost Jakub II. Aragonský. Nějaká stavba už tu byla v roce 310, ale od časů Říma se hodně změnilo a na troskách arabské stavby vyrostla křesťanská pevnost, jakou vidíme dnes.
Vojenská posádka tu byla umístěna dokonce až do roku 1854, kdy však Capdeperu vojáci opouštějí a ta je až do roku 1983 v soukromých rukou – tehdy ji však majitelé předávají do držení městské radě Capdepery a v roce 2000 proběhly oslavy sedmi set let od založení hradu. A od této doby je také stavba veřejnosti plně přístupná, za vstup se bude chtít podle posledních zpráv dvě eura.
Hrad je v létě otevřený až do osmi hodin večer
Sezóna je v plném proudu, během letních prázdnin je vstupní brána pevnosti otevřena mezi devátou ranní a osmou večerní. Během nočních hodin je hrad nasvětlený, obranná věž a portál ze 16. věku budí respekt už zdálky. Dříve tu sídlili zemědělci a dělníci, měli postavené příbytky přímo u obranného valu, ale kdeže loňské sněhy jsou…
Opravdu nedobytná pevnost – snad i proto, že obraz Matky Boží v kapli byl vždy vynášen v době ohrožení na hradby a pomohl podle řady pověstí nejen proti Arabům, ale i krutým pirátům, minimálně jako cenná morální vzpruha pro křesťanské obránce. Osm tisíc metrů čtverečních, to je rozhodně co bránit! Slaví se zde také několik svátků (en invierno).
TIP Prohlédněte si hrad a městečko Capdepera na fotkách v naší fotogalerii.
Hlavně v 16. a 17. století byli venkované napadáni piráty, takže hrad byl obsazen silnou posádkou a rabování a zajímání poddaných španělského krále bylo bohužel na denním pořádku. Původní hrad Capdepera je spíš opevněným městem se vším všudy – interiér byl ale hodně skromný, zkrátka malé domky a uličky. Mimochodem, ještě perlička, po Arabech tu byla Torre d´en Nunis, obranná věž, kterou později používali i křesťanští vojáci. Podívejte se ale i do Alcúdie, Can Picafort nebo i jinde po Mallorce, tajemném zákoutí Španělska…
Marek Kos | 15.9.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
12,6°C
|
Předpověď počasí |