Santo Domingo De La Calzada - fotogalerie z roku 2010
Historikové se zaměřením na Španělsko znají tuto lokalitu dobře, vždyť právě ve městě, kde dnes žije asi šest tisíc lidí, naposledy vydechl Jindřich II. Kastilský v roce 1379, král, jenž byl nelegitimním potomkem Alfonsa XI. a nástupcem Petra I. Narodil se zde také filosof Gustavo Bueno Martínez v roce 1924. A co zajímavého na nás čeká ve zdech města?
Jméno po světci a synovi sedláka
Santo Domingo de la Calzada se jmenuje po svém zakladateli, Dominikovi z Calzady, který nechal zbudovat most, špitál a ubytovnu pro poutníky na svatojakubské cestě. Začal také se stavbou katedrály, jejíž oltář se nese v renesančním duchu. Narodil se jako Domingo García do rodiny sedláka a pasáka ovcí, svůj život ale zasvětil šíření křesťanství a dominikánskému řádu. Umírá v polovině jedenáctého století a podle pověsti měl vyléčit franského rytíře posedlého ďáblem.
V katedrále samotné je pohřbený, a to jistě nejen proto, že měl k regionu kolem řeky Oja opravdu hodně blízko. Kraj zdobí také několik církevních slavností, které začínají představení v divadle nazvaném Los Milagros del Santo. Na „francouzské cestě“, nejoblíbenější trase svatojakubské pouti, se pořád něco děje i v dnešních dnech…
TIP Další informace o městečku Santo Domingo De La Calzada se dozvítě v článcích:
Santo Domingo De La Calzada, španělské město vína
Katedrála svatého Dominika z Calzady je oblíbeným turistickým lákadlem
A proč jsou v městském erbu slepice a kohout? Pověst týkající se německých poutníků, z nichž jeden byl odsouzen k smrti za fingovanou krádež stříbrného poháru. Tu zosnovala dcera jednoho ze špitálnických rytířů. Soudce se vysmíval, že chlapec bude živý natolik, jako právě upečená slepice. Ta ale zázrakem vyskočila a ožila. V katedrále mají žít dodnes potomci původního kura domácího, tradice se nejen ve Španělsku musí dodržovat.
Jaroslav Hruška | 15.12.2010
Aktuální počasí v destinaci
|
7,7°C
|
Předpověď počasí |