Zámek Hradec nad Moravicí je obklopen největším parkem v kraji

Zámek Hradec nad Moravicí (Opavsko - Česká republika)
Zámek Hradec nad Moravicí (Opavsko - Česká republika)

V severovýchodním výběžku Nízkého Jeseníku leží město Hradec nad Moravicí. Jeho dominantou je rozlehlý areál přírodně-krajinářského parku a zámku, který hrál důležitou roli v historii naší země a v současnosti je vyhledávaným turistickým cílem. Na své si zde přijdou milovníci architektury, dějin i přírody.

Krátce o historii

Strategicky výhodný terén oblasti využili již v 8. století staří Slované pro vybudování hradiska. V 11. století zde vznikl přemyslovský knížecí gotický hrad. V 16. století se dočkal renesanční přestavby a vytvoření okrasné zahrady. Následovala přestavba barokní, empírová a rozšíření o novogotický Červený zámek.

Na zámku Hradec nad Moravicí pobývalo mnoho významných osobností, například Ludwig van Beethoven, Josef Mánes nebo Niccolò Paganini.

Co zde uvidíte

Areál si dnes mohou návštěvníci prohlédnout v sedmi okruzích, uvidí samostatnou historickou expozici, obrazovou galerii, pokoje knížecího bytu, věže, ale i technické zázemí. Edukační centrum disponuje atraktivními pomůckami, jako jsou skládací modely, repliky historických kostýmů, zbroje a zbraní, a připravuje netradiční zážitkové prohlídky.

Rozlehlý park v anglickém stylu

Zámecký park se rozkládá na více než 130 hektarech a volně se otevírá do krajiny okolních bukových lesů. Je to největší park v Moravskoslezském kraji. Současná podoba je výsledkem úprav z 19. století. Kromě běžných druhů dřevin zde roste i několik vzácných (liliovník tulipánokvětý, jasan převislý nebo březovec trojtrnný). Stáří některých stromů je až 400 let a rostly zde dříve, než byl park založen. Do areálu byly zakomponovány památné kameny, obelisky, sochy, odpočívadla a vyhlídkové body umožňující pozorování okolních lesů, luk a kopců.

Výlety po okolí

Nedaleko Hradce nad Moravicí lze navštívit další zajímavá místa, například klasicistní hraběcí sídlo Raduň s oranžerií a parkem, barokní zámek Kravaře s anglickým parkem, zříceninu hradu Vikštejn, Slezské zemské muzeum v Opavě nebo vodní nádrž Slezská Harta.

Booking.com