Co si nezapomenout na dovolenou autem do Chorvatska

Cesta do Chorvatska
Cesta do Chorvatska

Chystáte se autem do Chorvatska? Podívejte se, na co určitě před odjezdem nezapomenout, jak připravit auto a co si vzít na cestu. Přinášíme praktické rady.

Zkontrolujte si všechny doklady

Na cestu potřebujete nejen řidičský průkaz, ale také zelenou kartu a technický průkaz, který byste měli mít řádně uložený na bezpečném, ale zároveň dostupném místě. Nezapomeňte je doma a nenechte propadnout jejich platnost. Stejně tak si vždy pohlídejte, zda vám platí česká a na hranicích třeba slovinská dálniční známka. Vyplatí se i havarijní a cestovní pojištění.

Nezapomeňte si osobní věci, bez kterých se neobejdete

Základní věc, na kterou je třeba před řízením auta myslet, je dobrý zrak. Myslete na to, abyste si nezapomněli dioptrické brýle nebo čočky. Proti slunci zvolte sluneční brýle. Stejně tak si nezapomeňte léky, které vás při jízdě udrží v dobré psychické i fyzické pohodě, jako jsou léky na tlak, inzulín nebo inhalátor.

Na cestu do Chorvatska nepodceňte navigaci

Sbalte si s sebou na cestu i správného navigátora. Pokud pánujete cestu do cizích končin, nezapomeňte si s sebou sbalit automapu i v případě, že máte chytrý telefon nebo kvalitní navigaci. Doporučujeme si do mobilu nainstalovat také aplikaci pro offline navigaci. V případě, že nebudete mít síť nebo budete v zahraničí, dost často ji využijete. Pokud všechno selže, použijete automapu.

Ujistěte se o stavu svého vozu

Ujistěte se, že má vaše auto dostatek pohonných hmot. Proveďte kontrolu vozidla a jeho součástí. Před cestou zkontrolujte kromě povinné výbavy i další věci. Vyplatí se zkontrolovat vodu v ostřikovačícholej, chladicí kapalinu, světla, okna a kola, tedy tlak v pneumatikáchdezén i utažené šrouby.

Správně si nastavte sedačku a zrcátka

Jakmile sednete do auta, upravte si sedačku, aby vás při jízdě netlačil volant do břicha, nebo jste při každém výmolu nenaráželi hlavou do stropu auta. Vyvarujete se bolesti zad a mravenčení v noze za jízdy. Nezapomeňte na nastavení vnitřního i bočních zrcátek. Na jejich otření si vezměte mokrý hadr. Vyplatí se i auto umýt, zejména okna a čelní sklo. Pak bude cesta do Chorvatska mnohem příjemnější.

Nezapomeňte na dálniční známky a poplatky

V roce 2017 byly navýšeny ceny o 5 % na všech dálnicích kromě dálnice Rijeka – Záhřeb a přejezdu na ostrov Krk. Další zdražení platí na všech dálnicích v hlavní sezóně od 1. 7. – 30. 9. 2021 o 10 %. Platba mýtného je v kunách, v eurech i platební kartou a cena se odvíjí od druhu a velikosti vozu, případně přívěsu. Za cestu od slovinské hranice po dálnici A2 (Macelj) do Zagrebu zaplatíte 50 HRK, od maďarské hranice po dálnici A4 (Goričan) do Zagrebu 48 HRK. Na dálnici A1 od Zagrebu se ceny mýtného zvedly trvale od 3. 4. 2017 o 5 %. Cesta ze Zábřehu na Zadar vyjde na 135 HRK, na Šibenik 170 HRK, na Split 200 HRK a na Makarskou riviéru na 220 HRK. Dálnice končí u měst Makarska a Ploče, kam to stojí 260 HRK.

Booking.com