Kažun Park je istrijské muzeum připomínající dávnou historii

Kažun Park v blízkosti Vodnjan (Istrie - Chorvatsko)
Kažun Park v blízkosti Vodnjan (Istrie - Chorvatsko)

Pokud máte rádi skanzeny, pak jste jistě navštívili v českých a moravských podmínkách hned několik míst ukazujících, jak se žilo za starých časů. Něco podobného ale mají i v jiných lokalitách a jednou z nich je například právě Istrie. Kažuni, přesně tak zní původní jméno kamenných skrýší pro pastevce, které se staví poměrně jednoduše. Mohou být nejen úkrytem před deštěm a zimou, ale jsou dobré i na uskladnění různého nářadí. Efektivní vynález, který na tomto prosluněném poloostrově byl ještě předtím, než dorazili Římané.

Dnešní verze začala v roce 2013

Nemá za sebou ještě ani celou dekádu, ale je postaven v duchu starých tradic a podle postupů používaných za dávných dob. V roce 2013 se odstartovalo, podílelo se mnoho místních, kteří mají rádi historii. Kažun Park nebo Park kažuna, to je místo, které vyrostlo téměř z ničeho a najdete jej na Istrii poblíž Vodnjanu, přibližně na půli cesty z města Rovinj do historické Puly. Jsou tu stavitelé z celého středomořského prostoru, nadšenci z Katalánska nebo Itálie, rozhodně nejde jen o Chorvaty. Chcete se také zapojit? Nic vám nebrání, chce to jen nadšení a volný čas k tomu!

V okolí Vodnjanu najdeme na tři tisíce takových malých staveb. A kde se na ně bral materiál? To je vlastně velmi jednoduchá otázka, ne jako třeba u egyptských pyramid. Kámen musel být z některých lokalit odstraněn, aby bylo možné obdělávat větší část půdy a předmětem dohadů bylo, jak jej využít. Staví se přitom velmi jednoduše, kameny se skládají na sebe. Je to suchá stavba, bez malty nebo dalších ingrediencí, které by bylo možné očekávat. Ne a ne, tohle je o starém způsobu, kdy se jen kameny vrší na sebe a vypadají jako malé vosí hnízdo. Staví se na etapy, ale nejde o žádnou velkou vědu. Pastevcům a farmářům kažuny usnadňovaly život, poskytovaly přístřeší, možnost skladu, místo, které odděluje jednu oblast od druhé. Jedna malá místnost a obvykle kruhová struktura, takové to je!

Spoustu podobných staveb bylo zničeno

Je jasné, že návrší z kamenů neodolá zubu času tak dobře, jako stavby, při kterých bylo použito malty, stavebního dřeva a podobně. Ale svůj účel splnily a stavět kažuny nebylo nikdy tak náročné, šlo také o oddělení pole, vinice nebo olivového háje, tedy svého druhu hranici pozemků. Nouzové přespání, ale také spoustu dalších využití, třeba i malá stáj ovcí. Pravda, v dnešní době ztrácí kažuny význam, protože mechanizace je pokročilá a nejsme už v době starověku. Park Kažun ale brzy oslaví dekádu a najdete v něm na tři tisíce těchto staveb, které jsou možná na první pohled zdálky podobné jako vejce vejci. Kónická střecha, jen pár metrů čtverečních prostoru, jedna velká nížina (ano, jen zhruba 130 metrů nadmořské výšky), to jsou poznávací znamení The Kažun Park poblíž Vodnjanu.

Zachovat istrijskou tradici, ukázat, jak žili předkové. To je chvályhodné, že? Starobylý skanzen, který si vychutnává pozornost cestovatelů ze všech koutů Evropy a slouží i jako zajímavý předmět poznání pro archeology a další vědce. I kdybyste o kažunech nikdy neslyšeli, na dovolené křížem krážem Istrií jste museli na nějaké narazit. Jen jste v daný moment nevěděli, že se jim tak říkává. Vodnjan, kde jsou proslulé olivové háje, je kažuny doslova přeplněn. A protože krásně zapadají do istrijské scenérie, líbí se každoročně tisícům turistů.

Květnový workshop si můžete zkusit také

My kažun – La mia casita, to je název každoročního workshopu, jenž je na programu, když je léto doslova a do písmene v plném proudu. Prohlédněte si jednotlivé fáze výstavby a zjistěte, k čemu všemu kažuny sloužily. Dokonce se do nich skrývala úroda i v době, kdy měli všichni napilno během sklizně, takže ano – skutečně – víceúčelové a nadmíru praktické téma. Když navštívíte Chorvatsko a Istrii, nenechejte si ujít ani přístavní městečko Rovinj, ve kterém zažijete spoustu báječných chvilek.

Booking.com