Kde zažijete nejlepší horské túry v Norsku?

Norsko nabízí panenskou přírodu, divokou faunu, a hlavně nezkrotné hory a zajímavé skalní útvary. Které treky nesmíte minout? Přinášíme přehled těch nejoblíbenějších. Vyberou si jak běžní turisté a rodiny s dětmi, tak zkušení horalové, kteří hledají výzvu.

Přechod Bessegenu

Přechod hřebene Bessegen je jeden z nejvyhledávanějších treků v Norsku. Právě zde se pořizují ikonické fotografie dvou jezer, tyrkysového Bessvatnet a tmavě modrého Gjende. Mezi hladinami jezer je rozdíl neuvěřitelných 400 metrů na výšku. Až budete na hřebenu stát, sami si určitě položíte otázku, jestli vás nešálí zrak.

Tato hřebenová túra není náročná a zvládne ji i běžný turista, který nemá zkušenosti s vysokohorskou turistikou. Délka treku je 15 km, převýšení 1200 metrů. Nejvyšší bod se nachází ve výšce 1740 m. n. m. Doporučujeme bedlivě sledovat předpověď počasí. Za sluníčka si výhledy do okolí užijete nejlépe.

Výstup na nejvyšší horu Norska, Galdhøpiggen

Galdhøpiggen se nachází v pohoří, kterému se poeticky říká Jotunheimen, což znamená Domov obrů. Tyčí se do výšky 2469 m. n. m., což z něj dělá nejen nejvyšší horu Norska, ale i celé Skandinávie. Máte chuť pokořit její vrchol?

Výstup na něj se doporučuje hlavně zkušenějším vysokohorským turistům. Existují k němu dvě trasy. Ta první je sice méně náročná (délka je 5 km), ale přesto zrádná – vede totiž po ledovci. Proto jestli nemáte zkušenosti a vybavení, zaplaťte si horského vůdce. Druhá cesta začíná u horského hotelu Spiterstulen a je fyzicky náročnější. Musíte totiž překonat převýšení 1400 m. n. m.

Treky v národním parku Hardangervidda

Hardangervidda je nejenom největší náhorní plošina celé Evropy, ale i okouzlující národní park s unikátními rostlinami a fotogenickou scenérií – mokřady, jezírka, barevné louky a rozlehlé planiny, na kterých se pasou soby.

Doporučujeme pětidenní trek Fagerheim – Krækkja – Stigstuv – Sandhaug – Rauhellern – Hein – Krækkja – Fagerheim, který není nijak náročný. Jestli ale nechcete na cestě strávit celých pět dní, klidně si vyberte jinou značenou trasu, je jich tu opravdu hodně. Pokud vás lákají ledovce, vyrazte se podívat na Hardangerjøkulen.

Výlet k Trolí stěně

Trolí stěna je nejvyšší kolmá stěna v Evropě. Míří sem horolezci, paraglidisti, ale i běžní turisté. Nedaleko Trolí stěny se nachází také Trollfossen neboli Trolí vodopád. Jestli vám vyjde čas, navštivte ho.

Údolí řeky Rauma, fjord a Trolí stěna, která se nad údolím hrdě vypíná, rozhodně stojí za to vidět. Na vrchol lze vyjít po staré obchodní stezce. Výstup se hodnotí jako mírně náročný a zvládnou ho i děti. Nejsou tu žádné lezecké úseky. Přesto se hodí mít nějaké zkušenosti a dobrou fyzičku. Je potřeba zdolat převýšení 800 metrů a zhruba desetikilometrovou trasu.

Skalní kazatelna Preikestolen

Preikestolen je jedno z nejznámějších míst Norska. Jedná se o kvádrový skalní blok nad fjordem. Vypíná se do výšky 604 metrů a pozor, není tu žádné zábradlí. Na druhou stranu je díky absenci tohoto bezpečnostního prvku zážitek skutečně ničím nezkažený, stejně jako dechberoucí výhled na fjord a skály okolo.

Skalní plošina, tedy samotná Kazatelna, je opravdu rozměrná – měří 25 metrů. Takže se nemusíte bát tlačenice na hezkou fotku. Na vrchol vede čtyřkilometrová trasa, která vlastně není vůbec náročná. Takže jestli jste horský turista začátečník, určitě se na ni vydejte. Cestou na Kazatelnu narazíte na jezero Tjødnane, kde se dá nejen příjemně odpočinout, ale i stanovat.

Na Trolí jazyk mohou děti i psi

Trolí jazyk (norsky Trolltunga) je další dominanta Norska, kterou nesmíte minout. Skalní výčnělek ve tvaru jazyka přitahuje turisty z celého světa. A jakmile stanete na jeho špičce a rozhlédnete se do okolí, pochopíte proč. Výhled nad fjordem se vypíná do výšky 700 metrů.

Nahoře není zábradlí, ani plot. To aby se zachoval přirozený ráz této přírodní památky. Výšlap na Trolí jazyk není náročný. Zvládnou ho běžní turisté, děti i psi. Připravte se ale na to, že tento trek nepatří mezi nejkratší. Tam i zpět je to nějakých 22 kilometrů, přičemž celý vám zabere 8 až 10 hodin. Za pěkného počasí uvidíte až na třetí největší norský ledovec Folgefonna.

Booking.com