Fotogalerie hradu Košumberk
Malební zřícenina, přesně tak by se dal v krátkosti popsat hrad, který bychom hledali v srdci Chrudimska. Původní stavba vyrostla na přelomu 13. a 14. století, a to pod taktovkou mocného rodu Slavatů. Jde o součást malého městečka Luže, situovaného jen několik málo kilometrů od Skutče. Na návštěvu sem můžete od dubna do září, pokud se zrovna nekoná nějaká slavnostní akce, což je dobré si ověřit dopředu. Otevřeno je od deseti do sedmnácti hodin, vstupné pro dospělého je 70 Kč, za rodinné vstupné ve formátu klasických 2+2 se potom zaplatí přibližně o stokorunu více.
Neosídlený byl od závěru osmnáctého věku
V běhu staletí si prošel mnoha změnami. Výhodou byla blízkost bohatých Pardubic nebo Litomyšli, stavbě ale uškodil požár na konci šestnáctého věku, kdy už v sobě nesl pozdně gotické prvky po nákladné přestavbě. Hrad Košumberk, jenž leží na pomezí Labské nížiny s Českomoravskou vrchovinou, je obklopen krásnými lesy a evokuje romantiku už na první pohled. Část mládí tu strávil i slavný vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Prostředí přeje kultuře i dnes, konají se četné akce, nejen ty spjaté s rockovou či také folkovou hudbou. Hrad je od osmnáctého století označen za pustý. Naštěstí se před sto lety našli jeho fanoušci, kteří se postarali o záchranu toho, co z původní nádhery zbylo. Jedná se zejména o část opevnění, bránu a věže.
TIP O hradu Košumberk si můžete přečíst i v našem článku "Hrad Košumberk".
Fanoušci středověku chodí hlavně během letní sezony, kdy je na Košumberku zavřeno jen během pondělků. Správcem stavby je městský úřad v Luži a prohlídka vám zabere přibližně hodinku až dvě. Hrad, který se objevil i v Jiráskově nebo Šotolově románu, utrpěl i při švédském plenění za třicetileté války. Prohlídky za asistence průvodce začínají na desátou a poslední si můžete vyzkoušet ve čtyři odpoledne.
Jaroslav Hruška | 13.8.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
7,1°C
|
Předpověď počasí |