Litomyšl je skutečnou historickou perlou pardubického regionu

Litomyšl (Česká republika)
Litomyšl (Česká republika)

Na historické hranici Čech a Moravy leží celá řada zajímavých měst. Jedním z nich je desetitisícová Litomyšl, která leží na řece Loučné a jejíž historie se píše už téměř osm století. Podobně jako mnoho dalších měst vděčí za svůj vznik vládě Přemysla Otakara II. Jde o lokalitu, kde se dařilo umělcům, působil tu třeba Alois Jirásek nebo Bedřich Smetana, vzpomenout můžeme i Boženu Němcovou. Litomyšl prožila nemilé chvíle během husitských válek, ale poté, co se vlády ujali Pernštejnové, přišel skutečně zlatý věk města. Pojďme si jej proto představit z pohledu vášnivých turistů, kteří chtějí poznat domovský region.

Prim hraje hlavně renesanční zámek

Už od přelomu tisíciletí se pyšní zápisem na seznam UNESCO, což je pro návštěvníky záruka velké kvality. Renesanční zámek vyrostl ve druhé polovině šestnáctého století pod taktovkou stavitele Giovanniho Battisty Aostallise a nabídne dvě zajímavé prohlídkové trasy. V nich vám představí divadlo, kapli i sklepení, nahlédnout můžete také do místního pivovaru. Chybět nesmí ani anglický park a francouzská zahrada pro chvíle plné odpočinku. Na zámeckém návrší je kostel Nalezení svatého Kříže, jenž vyrostl v první polovině osmnáctého věku, ale i výrazně starší trojlodní kostel Povýšení svatého Kříže, který měl od roku 1376 doplňovat klášter augustiniánského řádu. Zámek navazuje na staré hradiště z desátého století a velkým plus bylo i založení biskupství, o něž se postaral pozdější císař Karel IV. v roce 1344.

Nahlédněte i na Smetanovo náměstí

Nese jméno slavného skladatele a najdete na něm i umělcovu prvorepublikovou sochu od Jana Štursy. Smetanovo náměstí připomene také mariánský sloup z roku 1716, ale i dům U Rytířů, kde se odráží renesanční nádhera nejen na propracované fasádě. Pokud zavítáte od města na začátku prázdnin, zažijete operní festival Smetanova Litomyšl, jenž se s železnou pravidelností koná od konce čtyřicátých let minulého století. Historické centrum města zdobí i klášterní zahrady, z nichž budete mít báječný výhled na celé město a vynechat by turisté neměli ani malované muzeum Portmoneum, kde se v ulici T. Novákové snaží majitelé zachovat nástěnné malby v podání Josefa Váchala.

Klášterní zahrada je k dispozici celoročně

Jedenáct tisíc metrů čtverečních nad městem, to je prostor, který patří klášterní zahradě, jejíž rekonstrukce v roce 2000 znamenala mnoho zajímavých proměn. Altán, příjemná atmosféra a celoroční možnost odpočinku, to je pro místní skutečně výborné místo na trávení klidných letních chvilek. Vydat se můžete i na židovský hřbitov nedaleko od města, ale i do Nedošínského háje, kde si vychutnáte přítomnost zeleně, kam jen oko dohlédne!

Prohlédněte si rodný byt Bedřicha Smetany

V roce 1824 se v zámeckém pivovaru narodil Bedřich Smetana, syn místního sládka a pozdější legenda mezi českými hudebními skladateli. Nahlédnout do jeho života můžete poblíž zámku, kde je světnička plná osobních věcí rodiny. Odvézt si můžete i zdejší pivní specialitu, nazvanou symbolicky Bedřichova jedenáctka. Na Šantově náměstí stojí rodný dům Zdeňka Nejedlého, dalšího z místních rodáků. Pokud se zajímáte o historii Litomyšli, nenechte si ujít návštěvu regionálního muzea, kam vyjde rodinné vstupné na poměrně symbolických 140 Kč. Rozhodně ale není radno opomíjet ani další místa na Pardubicku nebo na Vysočině. Zmiňme proto například hrad Svojanov nebo historické město Polička. Pokud budete chtít mít region doslova jako na dlani, zkuste rozhlednu Kozlovský kopec, kde vás na vyhlídkovou plošinu povede 133 schodů. Chcete se pokochat výhledem poblíž České Třebové?

Booking.com