Souostroví Brijuni aneb západ Istrie plný světské nádhery

Antické památky na souostroví Brijuni (Istrie - Chorvatsko)
Antické památky na souostroví Brijuni (Istrie - Chorvatsko)

Pokud máte opravdu ze srdce rádi středomořské kraje, nemůže vám tato lokalita uniknout. Dva větší kousky a k tomu ještě dvanáct malých, přesně tak vypadá souostroví Brijuni, které se rozprostírá na západní Istrii. Chcete se sem vypravit? Přístupné jsou pouze dva ostrovy, a to Veli a Mali Brijun. To nicméně stačí, aby měla podobná destinace pověst nad jiné. Své letní sídlo si tady zřídil i maršál Tito. A je nasnadě podotknout, že při svém postavení si mohl ukázat i kdekoliv jinde napříč Jugoslávií. Rozhodl se však pro Brijuni a určitě udělal dobře. Vždyť se tu líbilo i mnoha zahraničním návštěvám.

Národní park už od osmdesátých let

Velká porce slunečních paprsků, dvě stovky ptačích druhů a sedm stovek zástupců světové flóry, kde se skví cedry a olivovníky. Pět a půl kilometru čtverečního má Veliki Brijun, vedle něj je Mali Brijun, jehož rozloha je asi kilometrová. Další ostrůvky, jako například Vrsar, Vanga nebo San Marco, jsou potom nepoměrně menší. Národní park, jenž vznikl tři roky po Titově smrti, má ale takřka 34 km2. Jednoduše, počítá se do něj totiž vše včetně oblastí zalitých mořem. Čeká na vás nejstarší olivovník široko daleko, stihl už totiž oslavit sedmnáctisté narozeniny. Pamatuje tedy i římské císaře. Podívat se můžete i na safari park se zebrami nebo slonem, který těšil četné zahraniční návštěvy. A kdo všechno tedy Brijuni navštívil? Krásy Istrie viděla například Sophia Lorenová s Richardem Burtonem a dostalo se i na další známé osobnosti. Na začátku 20. století viděl Brijuni irský literát James Joyce.

Brijuni a jeho největší zajímavosti

Co přitahuje turisty ze všeho nejvíce? Není to jen Tito, rozhlédnout se můžete po ještě mnohem dávnější historii. Na Veliki Brijun jsou dinosauří stopy z období křídy. Fanoušky sakrální architektury osloví kostel svaté Marie, které ve třináctém století vybudovali templáři. K vidění jsou též starověké římské vily, které vyrostly ve druhém století a pozůstatky byzantinské pevnosti. Mimochodem, nesmí se tu jezdit na motorkách či v autech. Možná si také zkusíte batany, tedy tradiční loďky rybářů s dlouhým a plochým dnem.

 TIP   O Brijuni si můžete také přečíst i v článku "Národní park Brijuni a nejstarší olivovník Středozemí" na specializovaném olivovém e-shopu OLIVUM.cz.

Pozor, tady se auty vůbec nejezdí!

Počítá se jen s koly nebo elektromotory, jde o přírodu, která zůstává i po tisíciletích lidské přítomnosti od Římanů po Benátčany téměř nedotčená. A nedaleká Fažana, která slouží jako výchozí bod pro výlety na Brijuni, je favoritem díky svým oblázkovým plážím a zázemím pro rodiny s dětmi. Vodní skútry a restaurace, klidná příroda, cyklistika a poznávání místních památek, vše, co si jen račte přát v istrijském ráji. Nezapomeňte navštívit i městečko Vodnjan, které je proslulé také výrobou kvalitních chorvatských olivových olejů.

Takhle si mnozí představují skutečný ráj

Cesta z Fažany lodí trvá asi dvacet minut. Připravte se na poměrně přísná pravidla, za kterých je možné chorvatské národní parky navštívit, odměněni ale budete přímo až pohádkovou nádherou. Letní slavnost sardinek nebo festival věnovaný zmrzlině, kulturních akcí je ve Fažaně také dost s dost. Projeďte se také turistickým vláčkem na Veli Brijunu, kde vás čeká nejen zmíněné safari, ale také antické památky. Zahrát si lze také tenis, golf nebo další sporty, nabízí se například i surfování. Brijuni bylo po první světové válce součástí Itálie, po té druhé ale spadá pod Jugoslávii, v moderní době se stává jednou z nejdůležitějších turistických destinací Chorvatska. Zavítala sem více než stovka státníků i Gina Lollobrigida, přijmete pozvání také vy?

Booking.com