Poprvé na vodu: Jak se nachystat?

Poprvé na vodu: Jak se nachystat?
Poprvé na vodu: Jak se nachystat?

Možná i vás zlákala letní romantika u vody. Chystáte se poprvé na sjíždění řeky? Anebo se na řeku vydáváte po delší pauze a říkáte si, jak to tentokrát zvládnete? Co vás čeká a na co byste neměli zapomenout?

Pádlo a loď je základ

Sluníčko, táborák, všudypřítomní komáři a letní romantika. To typický obrázek vykreslující atmosféru, pokud vyrazíte na vodu. Co vás ale čeká ve skutečnosti? Nejprve je nutné si vzhledem ke konkrétním schopnostem ustanovit s plnou zodpovědností, na kterou řeku se vydáte. Sjízdných řek v ČR existuje mnoho, ale jen některé z nich jsou vhodné i pro začínající vodáky, kteří se navíc obávají toho, co je čeká.

České řeky vhodné pro začátečníky

Pro začátečníky je velmi vhodná Vltava, vypravit se můžete na Sázavu, na Ohři, ale i na Lužnici. Začátečník si musí taktéž zvolit vhodné plavidlo. Platí, že rafty jsou jednoznačně pomalejší, nejsou tolik obratné. Nicméně jsou velmi bezpečné. Na raftech tak na rozdíl od kánoí prožijete méně adrenalinu. Pokud se bojíte, jde o vhodnou volbu. Loď si samozřejmě můžete půjčit. Počítejte s tím, že povinným prvkem je pro všechny osoby bezpečnostní vesta. Minimálně u dětí určitě nemá smysl zbytečně riskovat, ale vestu by neměli podcenit ani dospělí. Pokud vyrazíte například na jih Čech, půjčovna lodí na Lužnici vám samozřejmě veškeré vybavení nabídne.

Nezapomeňte se dobře obléct

Co se týče dalších věcí, záleží to především na počasí. Od toho se odvíjí výběr oblečení. Obecně lze říci, že většina amatérů se vydá na vodu v létě, využijete tak primárně krátké triko a kalhoty. Počítejte zkrátka s pěkným počasím a vezměte na večer dlouhé kalhoty a bundu. Určitě si s sebou sbalte i dvoje boty. Vždy by mělo jít o obuv s plnou špičkou. Vámi zvolená obuv na noze musí dobře držet a nesmí klouzat. Nezapomeňte hygienické potřeby, sluneční brýle, pokrývku hlavy a opalovací krém. Hodit se rozhodně bude i prostředek proti komárům. Uvědomte si jednoznačně, že na řece je výskyt tohoto hmyzu téměř jistý. Pak už vás čeká pouze plánování vhodného termínu a samozřejmě zaplacení služeb půjčovny. Na ceník půjčovny lodí na Lužnici a dalších tuzemských řekách se už v dnešní době můžete podívat jednoduše také na internetu.

Booking.com