Marostica je město šachů a třešní, které vás okouzlí

Marostica (Veneto - Itálie)
Marostica (Veneto - Itálie)

Pokud hledáte zajímavé místo pro návštěvu v Itálii, měli byste zvážit Marosticu, jedno z nejkrásnějších měst v regionu Veneto. Marostica je známá pro svou středověkou atmosféru, své hradby a svou jedinečnou tradici živé šachové partie, která se koná každé dva roky na náměstí Piazza degli Scacchi. Marostica je také domovem vynikajících třešní s chráněným označením původu (PGI), které se sklízejí v květnu a červnu a používají se k přípravě lahodných pokrmů a nápojů. V tomto článku vám představíme Marosticu a její okolí a ukážeme vám, proč stojí za to ji navštívit.

Kde se Marostica nachází

Marostica se nachází v provincii Vicenza, asi 30 km severozápadně od hlavního města Vicenzy. Město leží na úpatí Alp, mezi řekami Brenta a Astico. Marostica má asi 14 000 obyvatel a skládá se ze dvou částí: dolního města, kde se nachází historické centrum s náměstím Piazza degli Scacchi a Castello Inferiore (Dolní hrad), a horního města, kde se tyčí Castello Superiore (Horní hrad). Obě části jsou spojeny hradbami, které obklopují celé město a nabízejí nádherný výhled na krajinu.

Historie Marostice

Marostica má dlouhou a bohatou historii, která sahá do pravěku. V oblasti byly nalezeny stopy osídlení z doby bronzové a železné. V době římské byla Marostica součástí Via Postumia, důležité silnice spojující Aquileii s Janovem. V raném středověku byla Marostica pod vládou různých feudálních pánů, jako byli Ezzelini, Scaligeri a Visconti. V roce 1404 se Marostica stala součástí Benátské republiky, která ji opevnila a rozvinula její hospodářství a kulturu. V roce 1797 byla Marostica obsazena Napoleonem a poté připojena k Rakousku. V roce 1866 se Marostica stala součástí sjednocené Itálie.

Nejzajímavější turistické zajímavosti Marostice

Marostica má mnoho turistických zajímavostí, které stojí za vidění. Mezi nimi jsou:

Piazza degli Scacchi: toto náměstí je srdcem města a scénou živé šachové partie. Náměstí je lemováno elegantními budovami z 15. a 16. století, jako je Palazzo del Podestà, Palazzo degli Scacchi a Palazzo del Comune. Na náměstí je také kašna s bronzovým sochařským dílem zobrazujícím dva rytíře bojující o ruku dívky.

Castello Inferiore: tento hrad byl postaven v 14. století jako pevnost proti nepřátelským útokům. Později se stal sídlem podestáta, městského správce v době Benátské republiky. V hradu se konaly také městské rady a bylo tam vězení. Hrad je obklopen příkopem a má dva mosty s padacími mřížemi. Uvnitř hradu jsou dva arkádové dvory a vysoká věž s hodinami. Hrad je otevřen pro veřejnost a nabízí zajímavé expozice o historii a kultuře Marostice.

Castello Superiore: tento hrad se nachází na vrcholu kopce Pausolino a byl postaven v 13. století jako obranná pevnost. V 15. století byl hrad poškozen během války mezi Benátkami a Milánem a byl opuštěn. V 20. století byl hrad restaurován a dnes je přístupný pro návštěvníky, kteří si mohou prohlédnout jeho interiér a užít si nádherný výhled na město a okolní krajinu.

Cinta Muraria: je soustava hradeb, které spojují oba hrady a obklopují celé město. Hradby byly postaveny ve 14. století za vlády Scaligerů a posilněny za Benátské republiky. Hradby mají délku asi 1,8 km a jsou vybaveny čtyřmi branami a několika věžemi. Na hradbách je možné procházet se po camminamento di ronda, původní cestě pro stráže, která nabízí krásné pohledy na město i na přilehlé kopce.

Pieve di Santa Maria: je nejstarší kostel v Marostice, který byl postaven v 11. století na místě staršího kostela z 8. století. Kostel má románský styl s trojlodním půdorysem a apsidou. Uvnitř kostela jsou vidět fresky z 14. a 15. století, dřevěný oltář z 16. století a varhany z 18. století.

Museo dei Cappelli di Paglia: muzeum, které se nachází v Palazzo degli Scacchi na náměstí Piazza degli Scacchi. Muzeum je věnované historii a tradici výroby slaměných klobouků v Marostice, která sahá do 18. století. Muzeum ukazuje různé typy klobouků, nástroje a techniky používané při jejich výrobě, stejně jako fotografie a dokumenty o tomto řemesle.

Významné svátky nebo oslavy

Marostica je známá pro své svátky nebo oslavy, které přitahují mnoho návštěvníků z Itálie i ze zahraničí. Jedná se především o:

Partita a Scacchi di Marostica a personaggi viventi: živá šachová partie, která se koná každé druhý sudý rok na náměstí Piazza degli Scacchi. Partita je inspirována legendou o dvou rytířích, kteří se zamilovali do stejné dívky, Lionory, dcery místního pána Taddea Parisia. Aby zabránil krvavému souboji, Taddeo Parisio rozhodl, že Lionora si vezme toho, kdo vyhraje šachovou partii s živými figurami. Poražený soupeř si měl vzít Lionorinu mladší sestru Oldradu. Partita se odehrává na velké mramorové šachovnici na náměstí a je doprovázena historickým průvodem, hudbou, tancem a ohňostrojem. Partita se koná každý sudý rok v září a je velkou atrakcí pro turisty i místní.

Sagra delle Ciliegie: festival třešní, který se koná v květnu a červnu v Marostice a okolních vesnicích. Festival slaví sklizeň třešní PGI Marostica, které jsou známé pro svou vysokou kvalitu, chuť a barvu. Během festivalu se prodávají a ochutnávají různé produkty z třešní, jako jsou džemy, likéry, koláče a zmrzlina. Festival také nabízí kulturní a sportovní akce, jako jsou koncerty, výstavy, soutěže a procházky mezi třešňovými stromy.

Marostica Summer Festival: hudební festival, který se koná v červenci a srpnu na náměstí Piazza degli Scacchi. Festival hostí známé italské i mezinárodní umělce z různých žánrů, jako jsou pop, rock, jazz a klasika. Festival je také příležitostí pro objevování místní gastronomie a řemesel.

Další zajímavá místa v okolí Marostice

Marostica je ideálním výchozím bodem pro poznávání dalších zajímavých míst v regionu Veneto. Níže vám nabízíme několik nejzajímavějších turistických cílů:

Bassano del Grappa: je malebné město na břehu řeky Brenty, které je známé pro svůj historický most Ponte degli Alpini, svou keramiku a svůj likér grappa. Bassano del Grappa nabízí také mnoho kulturních a uměleckých památek, jako jsou muzea, kostely a paláce.

Asolo: půvabné městečko na kopci, které je označováno za “město sta horizontů” pro svůj nádherný výhled na okolní krajinu. Asolo bylo domovem mnoha slavných osobností, jako byli básník Robert Browning, spisovatelka Eleonora Duse a cestovatelka Freya Stark. Asolo má také bohaté historické a architektonické dědictví, jako jsou hrad, katedrála a Villa Freya.

Vicenza: hlavní město provincie Vicenza a jedno z nejvýznamnějších center renesanční architektury v Itálii. Vicenza je proslulá díly architekta Andrea Palladia, který zde navrhl mnoho budov, jako jsou Bazilika Palladiana, Teatro Olimpico a Villa La Rotonda. Vicenza je také městem zlata a bižuterie. Vicenza je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízí také mnoho muzeí, galerií a divadel.

Padova: univerzitní město s bohatou historií a kulturou. Padova je proslulá svou bazilikou svatého Antonína, kde jsou uloženy ostatky tohoto populárního světce, a svou kaplí Scrovegni, kde jsou nádherné fresky od Giotto. Padova má také nejstarší botanickou zahradu v Evropě a jednu z největších náměstí v Itálii, Prato della Valle.

Benátky: jsou jedním z nejslavnějších a nejromantičtějších měst na světě, postavené na laguně a propojené stovkami mostů a kanálů. Benátky jsou plné uměleckých a architektonických skvostů, jako je náměstí svatého Marka s bazilikou, dóžecím palácem a zvonicí, most Rialto, most Vzdechů, kostel Santa Maria della Salute a ostrovy Murano, Burano a Torcello.

Proč se vydat do Marostice?

Marostica je město šachů a třešní, které nabízí návštěvníkům nezapomenutelný zážitek plný historie, kultury a přírody. Marostica je také ideálním výchozím bodem pro poznávání dalších krásných míst v regionu Veneto, jako jsou Bassano del Grappa, Asolo, Vicenza, Padova a Benátky. Pokud hledáte zajímavé místo pro návštěvu v Itálii, neváhejte a navštivte Marosticu. Uvidíte, že se vám to bude líbit.

Booking.com