Kapské Město je nejkrásnější město na konci světa

Kapské Město (Jihoafrická republika)
Kapské Město (Jihoafrická republika)

Kapské Město je druhé největší město Jihoafrické republiky, hlavní město provincie Západní Kapsko. Je to také jedno z nejatraktivnějších a nejfotogeničtějších měst na světě, díky své poloze na Kapském poloostrově, který je omýván dvěma oceány a korunován majestátní Stolovou horou. Kapské Město má bohatou a pestrou historii, kulturu a přírodu, které nabízejí nespočet možností pro objevování a zábavu. V tomto článku vám představíme některé z nich a dáme vám tipy, jak si užít dovolenou v tomto úžasném místě.

Proč jet do Kapského Města?

Kapské Město je ideálním cílem pro návštěvu z mnoha důvodů. Zde jsou některé z nich:

Nádherná příroda: Kapské Město je obklopeno národními parky, rezervacemi a chráněnými oblastmi, kde můžete obdivovat rozmanitou flóru a faunu. Můžete se vydat na pěší turu nebo lanovkou na vrchol Stolové hory, která nabízí úchvatné výhledy na město a oceán. Můžete také navštívit mys Dobré naděje, kde se střetávají Atlantský a Indický oceán, a pozorovat tučňáky, lvy mořské a velryby. Nebo se můžete projet po Zahradní cestě, která vede podél pobřeží a spojuje malebná městečka a pláže.

Bohatá historie: Kapské Město bylo první evropskou osadou na území dnešní Jihoafrické republiky, založenou v roce 1652 Janem van Riebeeckem jako zásobovací stanice pro holandské lodě plující do Asie. Od té doby se stalo důležitým přístavem a kulturním centrem, kde se prolínaly vlivy různých národů a etnik. V Kapském Městě si můžete prohlédnout historické památky jako pevnost Castle of Good Hope, kostel Groote Kerk nebo budovu parlamentu. Můžete také navštívit Robben Island, kde byl vězněn Nelson Mandela a další bojovníci proti apartheidu.

Pestrá kultura: Kapské Město je domovem různorodých komunit, které odrážejí jeho složitou minulost i současnost. Zde najdete lidi afrického, evropského, asijského i smíšeného původu, kteří hovoří jedenácti oficiálními jazyky a praktikují různá náboženství. Kapské Město je také městem umění, hudby, módy a gastronomie, kde se setkávají tradiční i moderní vlivy. Můžete si prohlédnout muzea, galerie a divadla, poslouchat jazz nebo reggae v barech a klubech, nakupovat na tržištích nebo v buticích a ochutnávat místní speciality jako bobotie nebo malajské kari.

Příznivé počasí: Kapské Město má mírné středomořské klima s teplými a suchými léty a mírnými a vlhkými zimami. Průměrná teplota v létě (od listopadu do března) je kolem 23 °C, v zimě (od června do srpna) kolem 13 °C. Srážky jsou nejvyšší v zimě, kdy může být obloha zatažená a vítr silný. V létě je naopak slunečno a příjemně. Nejlepší dobou pro návštěvu Kapského Města je jaro (od září do listopadu) nebo podzim (od března do května), kdy je počasí stabilní a méně turistů.

Historie Kapského Města

Kapské Město má dlouhou a zajímavou historii, která sahá do pravěku. Zde jsou některé z jejích hlavních mezníků:

Pravěk

První lidé, kteří obývali oblast Kapského Města, byli Khoisanové, kteří se živili lovem a sběrem. Jejich stopy jsou zachovány v podobě skalních maleb a nástrojů. V 15. století přišli Bantové z vnitrozemí Afriky, kteří se zabývali pastevectvím a zemědělstvím.

Kolonizace

Kapské Město založil v roce 1652 Jan van Riebeeck jako zásobovací stanici pro holandské lodě plující do východní Afriky, Indie a Asie. Toto místo bylo ideální pro založení přístavu, protože se nachází v zátoce chránící lodě před rozbouřeným mořem. Kvůli ochraně před domorodým obyvatelstvem postavili Holanďané roku 1679 pevnost Fort de Goede Hoop – dnešní Castle of Good Hope. Jde o nejstarší koloniální stavbu v Jihoafrické republice. Počet obyvatel ale rostl jen velmi pomalu a se vzrůstajícími požadavky na pracovní sílu začala holandská Východoindická společnost dovážet otroky z Madagaskaru, Indie, Malajsie a Indonésie. V této době žilo ve městě málo evropských žen, proto vznikala četná smíšená manželství mezi Evropany a domorodými Afričankami nebo Asiatkami, jejich potomci se dnes označují jako Cape Coloureds.

V průběhu 18. století se z Kapského Města stal důležitý přístav poskytující odpočinek námořníkům plujícím dále do Asie. V roce 1795 bylo území kolonie okupováno Spojeným královstvím Velké Británie a Irska, které ji Nizozemcům sice roku 1803 vrátilo, ale již roku 1806 ji znovu obsadilo. Během 19. století pak Britové území Kapska značně rozšířili a roku 1853 byla přijata v Kapsku ústava, která zaručovala této kolonii dvoukomorový parlament a samosprávu. Roku 1910 pak Britové začlenili Kapsko do nově zřízené Jihoafrické unie jako jednu z jejích čtyř provincií.

Apartheid

V roce 1948 nastoupila k moci Národní strana, která zavedla systém rasové segregace a diskriminace známý jako apartheid. Podle tohoto režimu byli obyvatelé rozděleni do čtyř rasových skupin (bílí, černoši, barevní a Asiaté) a byla jim přidělena různá práva a povinnosti. Bílí měli výsadní postavení a kontrolu nad politikou a ekonomikou, zatímco ostatní byli omezováni na určité oblasti, školy, zaměstnání a služby. Apartheid vyvolal silný odpor a protesty ze strany domácího i mezinárodního společenství. V Kapském Městě se odehrály některé z nejvýznamnějších událostí boje proti apartheidu, jako byl Sharpevillský masakr v roce 1960, kdy policie zastřelila 69 neozbrojených demonstrantů, nebo District Six v roce 1966, kdy byla celá čtvrť s více než 60 tisíci obyvateli vyklizena a zničena kvůli rasovému plánování. Mezi nejznámější aktivisty proti apartheidu patřil Nelson Mandela, který byl vězněn na Robben Islandu u Kapského Města po dobu 18 let.

Demokracie

Po dlouhých letech boje a jednání byl v roce 1990 zrušen apartheid a propuštěni političtí vězni včetně Nelsona Mandely. V roce 1994 se konaly první svobodné volby, ve kterých zvítězila Africká národní kongres (ANC) pod vedením Mandely, který se stal prvním černým prezidentem Jihoafrické republiky. Od té doby se Jihoafrická republika snaží překonat dědictví apartheidu a budovat demokratickou a multikulturní společnost. Kapské Město je jedním z center této proměny a hostilo také některé mezinárodní události, jako byl Světový pohár ve fotbale v roce 2010 nebo pohřeb Nelsona Mandely v roce 2013. Dnes je Kapské Město jedním z nejvýznamnějších kulturních, ekonomických a politických center Jihoafrické republiky a je známé pro svou multikulturnost, historii, architekturu a přírodní krásu.

Turistické atrakce a zajímavosti Kapského Města

Kapské Město nabízí mnoho turistických atrakcí a zajímavostí pro každého návštěvníka.

Stolová hora

Tato ikonická hora s plochým vrcholem je symbolem Kapského Města i celé Jihoafrické republiky. Je součástí národního parku Table Mountain, který chrání jedinečnou flóru a faunu. Na vrchol hory se můžete dostat pěšky po různých stezkách nebo lanovkou, která nabízí panoramatický výhled na město a oceán. Na vrcholu si můžete prohlédnout vyhlídkovou plošinu, občerstvit se v kavárně nebo navštívit botanickou zahradu Kirstenbosch na východním svahu hory.

Mys Dobré naděje

Tento mys je nejjižnějším bodem Kapského poloostrova a jedním z nejznámějších míst v Jihoafrické republice. Byl objeven portugalskými mořeplavci v 15. století a byl považován za důležitou námořní cestu mezi Evropou a Asií. Dnes je součástí národního parku Table Mountain a je oblíbeným místem pro turisty, kteří si chtějí užít nádherné scenérie, pozorovat divokou zvěř a ptactvo nebo navštívit historický maják Cape Point.

Simon’s Town a Boulders Beach

Simon’s Town je malebné přístavní městečko na východním pobřeží Kapského poloostrova, které má bohatou námořní historii. Bylo založeno v 17. století jako zásobovací stanice pro holandské lodě a později se stalo hlavním námořním základnou pro Britské impérium i Jihoafrickou republiku. V Simon’s Town si můžete prohlédnout námořní muzeum, historické budovy a kostely nebo nakupovat na hlavní ulici. Nedaleko od města se nachází Boulders Beach, kde žije kolonie afrických tučňáků, které si můžete zblízka prohlédnout na dřevěných chodnících nebo se s nimi vykoupat v moři.

Fish Hoek

Jedna z nejnavštěvovanějších obcí v okolí Kapského Města je určená naprosto pro všechny. Na široké písčité pláži v centru městečka a v klidné zátoce najdou útočiště opalovací maniaci, rodiny s dětmi i otužilci, kteří se chtějí vykoupat v Atlantiku. V obci si můžete prohlédnout muzeum rybolovu, galerii umění nebo si dát oběd v jedné z mnoha restaurací podél pobřeží.

Rezervace Silvermine

Tato rezervace je součástí národního parku Table Mountain a nachází se na jeho jižní straně. Je pojmenována podle bývalých stříbrných dolů, které zde byly provozovány v 17. a 18. století. Dnes je rezervace oblíbeným místem pro turisty i místní, kteří si chtějí užít přírodu, turistiku, cyklistiku nebo piknik u jezera Silvermine Reservoir.

Hout Bay

Tato zátoka na západním pobřeží Kapského poloostrova je známá jako rybářské a rekreační středisko. Zde si můžete prohlédnout rybí trh, kde si můžete koupit čerstvé mořské plody nebo si dát oběd v jedné z mnoha restaurací s výhledem na moře. Můžete také podniknout výlet lodí na ostrov Duiker Island, kde žije kolonie tuleňů lachtanů nebo navštívit World of Birds Wildlife Sanctuary and Monkey Park, kde se nachází více než 3000 ptáků a malých zvířat.

Pláž Camps Bay

Tato pláž je jednou z nejpopulárnějších a nejrušnějších pláží v Kapském Městě. Je lemována palmami a nabízí nádherný výhled na Stolovou horu a Dvanáct apoštolů. Na pláži si můžete zaplavat, opalovat se, hrát plážový volejbal nebo si pronajmout lehátko a slunečník. Podél pobřežní promenády se nachází řada barů, kaváren a restaurací, kde si můžete dát něco k pití nebo k jídlu.

Lion’s Head a Signal Hill

Tyto dva vrcholy jsou součástí národního parku Table Mountain a nabízí úchvatné výhledy na Kapské Město a okolí. Lion’s Head je vyšší a strmější než Signal Hill a vyžaduje trochu lezení po žebřících a řetězech, ale odmění vás 360 stupňovým panoramatickým pohledem. Signal Hill je snadněji přístupný autem nebo pěšky a je oblíbeným místem pro sledování západu slunce nebo odpalování děla Noon Gun každý den ve 12:00.

Stadion Green Point

Tento stadion byl postaven pro Světový pohár ve fotbale v roce 2010 a má kapacitu 55 000 diváků. Je situován mezi Stolovou horou a Atlantickým oceánem a má jedinečnou architekturu inspirovanou africkou keramikou. Stadion hostil několik zápasů Světového poháru, včetně semifinále mezi Nizozemskem a Uruguayí. Dnes se na stadionu konají různé sportovní i kulturní akce, jako jsou fotbalové zápasy, ragbyové turnaje nebo koncerty.

Robben Island

Tento ostrov leží asi 12 km od pobřeží Kapského Města a je známý jako místo, kde byli vězněni političtí vězni během apartheidu. Nejznámějším z nich byl Nelson Mandela, který zde strávil 18 let ze svých 27 let ve vězení. Ostrov je dnes muzeem a památníkem boje za lidská práva a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Na ostrov se můžete dostat trajektem z přístavu Victoria & Albert Waterfront a prohlédnout si bývalou věznici, Mandelovu celu, hřbitov leprosárií nebo kolonii tučňáků.

Castle of Good Hope

Tato pevnost je nejstarší dochovanou koloniální stavbou v Jihoafrické republice a byla postavena v letech 1666 až 1679 jako sídlo holandského guvernéra a vojenské základny. Pevnost má půdorys pětiúhelníku a je obklopena příkopem. Uvnitř pevnosti si můžete prohlédnout muzeum, galerii umění, kapli, soudní síň nebo ceremoniální odpalování děla Noon Gun každý den ve 12:00.

Bo-Kaap

Tato čtvrť je jednou z nejmalebnějších a nejpestřejších v Kapském Městě. Je domovem komunity Cape Malay, která se skládá z potomků otroků dovezených z Asie a Indonésie v 17. a 18. století. Bo-Kaap je známý pro své barevné domy, mešity, muzeum, trhy a restaurace. Čtvrť je také centrem oslav Ramadánu a Kapského karnevalu.

Victoria & Albert Waterfront

Toto nábřeží je jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí v Kapském Městě. Nabízí širokou škálu obchodů, restaurací, barů, hotelů, kin, divadel a muzeí v historických budovách i moderních komplexech. Zde si můžete také podniknout plavbu lodí po zálivu Table Bay, navštívit akvárium Two Oceans Aquarium nebo se vydat trajektem na Robben Island.

Botanická zahrada Kirstenbosch

Tato botanická zahrada je jednou z nejkrásnějších na světě a je součástí národního parku Table Mountain. Zahrada byla založena v roce 1913 a rozkládá se na ploše 528 hektarů podél východního svahu Stolové hory. Zahrada se specializuje na původní rostliny Jihoafrické republiky, zejména na fynbos, který je typický pro oblast Západního Kapska. V zahradě si můžete prohlédnout různé tematické sekce, skleníky, sochy, památníky nebo se projít po dřevěném chodníku Boomslang Bridge nad korunami stromů.

Zábava a nakupování

Pokud budete mít dost chození po turistických zajímavostech, zamiřte do oblasti V&A Waterfront poblíž centra Kapského Města. Tato nábřežní čtvrť potěší všechny shopaholiky obrovským nákupním centrem, všechny gurmány množstvím restaurací všeho druhu a děti třeba největším akváriem v Africe. Zde si můžete také podniknout plavbu lodí po zálivu Table Bay, navštívit akvárium Two Oceans Aquarium nebo se vydat na trajekt na Robben Island.

Adrenalinové sporty

Kapské Město není jen rájem pro městské a pěší turisty, ale i pro adrenalinové sportovce. Kromě několika horolezeckých tras na Stolovou horu i sousední vrcholek „The Lions Head“ – Lví hlavu, jsou tu perfektní podmínky pro paragliding a především surfování. Surfing je v Jižní Africe obecně velmi oblíbeným sportem, a i když nejlepší podmínky jsou spíš na severu okolo města Durban, ani Kapské Město nezůstává pozadu. Zkušenější jedinci zamíří do oblasti Hout Bay, začátečníci pak do zálivu False Bay, především města Muizenberg.

Pozorování tučňáků nebo paviánů

Především Kapský poloostrov je nejlepším místem pro pozorování tučňáků na světě. Slavná Boulders Beach na jih od městečka Simon’s Town je kolonií pro více než 3.000 jedinců. Nejvíc tučňáků tu uvidíte od února do srpna, ale pozorovat je můžete po celý rok, uvidíte vždy minimálně desítky z nich. Dalším hojně zastoupeným a pro nás exotickým druhem zvěře jsou paviáni. Ti se vyskytují opět především na Kapském poloostrově, nejvíce mezi Simon’s Town a mysem Dobré naděje. Dbejte však varovných cedulí a od paviánů se držte dál.

Kultura v Kapském Městě

Kapské Město je jedinečné svým architektonickým dědictvím, zejména četnými památkami ve stylu Cape Dutch – tento styl kombinuje francouzské, nizozemské a německé architektonické prvky. Mezi nejznámější příklady patří budova parlamentu, radnice nebo kostel Groote Kerk. Dalším typickým stylem je Cape Malay, který odráží vliv malajských a indonéských otroků a jejich potomků na kulturu města. Tento styl je patrný v barevných domech čtvrti Bo-Kaap nebo v mešitách a na trzích.

Kapské Město je také domovem pro South African National Gallery - Jihoafrickou národní galerii. Mezi stálé sbírky se řadí kolekce britského, francouzského, holandského a vlámského umění. Soustředěno je zde také současné jihoafrické umění, které reflektuje sociální a politickou realitu země. Dalšími zajímavými muzei jsou District Six Museum, které dokumentuje historii a osudy obyvatel této čtvrti, kteří byli násilně vystěhováni během apartheidu, nebo Robben Island Museum, které se nachází na ostrově, kde byli vězněni političtí aktivisté jako Nelson Mandela nebo Walter Sisulu.

Kapské Město je také známé pro svůj hudební a divadelní život. V městě se konají různé festivaly a koncerty, například Cape Town International Jazz Festival, Cape Town Electronic Music Festival nebo Cape Town Carnival. V oblasti V&A Waterfront se nachází divadlo Artscape Theatre Centre, kde se hrají muzikály, opery, balety nebo dramatická představení. Dalšími populárními divadly jsou Baxter Theatre Centre, Fugard Theatre nebo Maynardville Open-Air Theatre.

Gastronomie v Kapském Městě

Kapské Město je kulinářským rájem pro milovníky dobrého jídla a pití. Město nabízí širokou škálu restaurací, které odrážejí jeho multikulturní charakter a bohatou historii. Zde si můžete vychutnat tradiční jihoafrickou kuchyni, jako je bobotie (dušené maso s vejcem a kari), biltong (sušené maso), potjiekos (dušený guláš v litinovém hrnci) nebo koeksisters (sladké pečivo s medem a kokosem). Můžete také ochutnat vlivy z jiných částí světa, jako je malajská, indická, francouzská nebo středomořská kuchyně.

Kapské Město je také známé pro svou vinařskou tradici, která sahá do 17. století, kdy zde Holanďané a Francouzi začali pěstovat révu. V okolí města se nachází několik vinařských oblastí, jako je Constantia, Stellenbosch, Franschhoek nebo Paarl, kde si můžete prohlédnout vinice, navštívit vinné sklepy a ochutnat místní vína. Pokud máte rádi pivo, můžete také navštívit některý z mnoha pivovarů nebo hospod ve městě a ochutnat různé druhy piva od tradičního ležáku až po místní speciály.

Pokud hledáte něco rychlého a levného k jídlu, můžete si vybrat z různých pouličních jídel, jako je gatsby (obrovský sendvič s masem, hranolky a omáčkou), bunny chow (chléb vydlabaný a naplněný kari), samoosa (trojúhelníkový knedlík plněný masem nebo zeleninou) nebo bokkoms (sušené ryby). Pro sladkou tečku si můžete dát melktert (mléčný koláč se skořicí), malva pudding (houbový koláč s máslovou omáčkou) nebo hertzoggies (pečivo plněné džemem a kokosem).

Jak se zabavit v Kapském Městě

Kapské Město je také místem, kde se můžete bavit a užít si různé zábavné aktivity.

Surfování, kitesurfing, windsurfing nebo plachtění na některé z mnoha pláží v okolí města, jako je Muizenberg, Bloubergstrand nebo Camps Bay.

Jízda na kole, pěší turistika nebo horolezectví po nádherných trasách a stezkách v přírodních rezervacích, jako je Silvermine, Table Mountain National Park nebo Cape Point Nature Reserve.

Bungee jumping, paragliding, skydiving nebo helikoptérový let pro ty, kteří hledají adrenalinový zážitek.

Degustace vína, sýra nebo čokolády v některém z vinařských statků v oblastech Constantia, Stellenbosch, Franschhoek nebo Paarl.

Pozorování velryb, delfínů, žraloků nebo tuleňů na mořských safari nebo potápění v kleci.

Naučení se něco nového v některém z mnoha muzeí, galerií nebo kulturních center ve městě, jako je District Six Museum, Iziko South African Museum, Zeitz Museum of Contemporary Art Africa nebo Cape Town Science Centre.

Pár zajímavostí na závěr

Kapské Město je také plné zajímavých faktů a kuriozit, pár jsme jich pro vás vybrali.

Kapské Město je jediným městem na světě, které leží na dvou oceánech - Atlantským a Indickým.

Kapské Město je jedním z nejvíce multikulturních měst na světě, kde se mluví 11 oficiálními jazyky a kde žijí lidé různých etnických, náboženských a kulturních skupin.

Kapské Město je jedním z nejstarších měst v Jižní Africe a má bohatou historii spojenou s kolonialismem, otroctvím, apartheidem a demokracií.

Kapské Město je jedním z nejpopulárnějších turistických destinací na světě, které každoročně navštíví miliony návštěvníků z celého světa.

Kapské Město je jedním z nejzelenějších měst na světě, kde se nachází více než 3000 druhů rostlin, z nichž 70% je endemických pro oblast Kapska.

Tak co, láká vás Kapské Město?

Booking.com