Scilla: Skvost kalábrijského pobřeží

Scilla (Kalábrie - Itálie)
Scilla (Kalábrie - Itálie)

Scilla, malebné přímořské městečko v regionu Kalábrie v jižní Itálii, je jedním z míst, které nesmíte při návštěvě tohoto regionu minout. Je to místo, kde se historie, příroda, kultura a gastronomie mísí v jedinečnou kombinaci, kterou naleznete pouze v tomto koutě Itálie.

Proč jet do Scilly?

Scilla je krásný únik do světa daleko od hluku a ruchu velkých měst. Poloha na břehu Tyrhénského moře nabízí panoramatický výhled na okolní krajinu, včetně impozantního průlivu Messina. Jeho historické centrum a Castello Ruffo má zajímavou historii, která stojí na strmém útesu nad mořem. Milovníci koupání a slunění jistě ocení rozlehlou městskou pláž.

Historie Scilly

Scilla má bohatou a komplikovanou historii, která odráží kulturní a politické změny, které proměňovaly celou jižní Itálii po tisíce let.

Starověká historie

Již v pravěku byla oblast osídlena lidmi, jak dokazují archeologické nálezy z neolitu. Ve starověku byla oblast Scilly součástí Velkého Řecka, kulturní oblasti na jižním pobřeží Itálie a Sicílie, která byla kolonizována řeckými osadníky v 8. století př. n. l. Scilla je známa v řeckých mýtech jako domov monstra Scylla, které je zmiňováno v Homérově Odyssei.

Římská a Byzantská éra

Pod římskou nadvládou byla Scilla důležitým přístavem a vojenskou základnou, díky své strategické poloze u průlivu Messina. Po pádu Západořímské říše v 5. století n. l. přešla oblast pod vládu Východořímské říše, známé také jako Byzantská říše.

Středověk a novověk

Ve středověku byla Scilla součástí Normanského království Sicílie, které ovládalo jižní Itálii a Sicílii. V tomto období byl postaven hrad Castello Ruffo, který se stal důležitou pevností této oblasti.

V novověku byla Scilla součástí Různých států, včetně Španělského království a následně patřila Bourbonům. Ve 19. století se stala Scilla součástí hnutí za sjednocení Itálie, známého jako Risorgimento.

Moderní doba

Ve 20. století byla Scilla, stejně jako mnoho dalších míst v jižní Itálii, postižena ekonomickými problémy a emigrací. Avšak v posledních desetiletích se město stále více otevírá turismu, přičemž se snaží využít svého bohatého kulturního dědictví a krásné přírodní polohy. Dnes je Scilla známá jako jedna z nejkrásnějších destinací v Kalábrii a je oblíbeným místem pro návštěvníky z celého světa, kteří hledají autentický italský zážitek mimo vyšlapané turistické stezky.

Zajímavá místa a turistické atrakce Scilly

Scilla je místem, které je plné historických a přírodních atrakcí, které poskytují návštěvníkům bohatou škálu zážitků.

Castello Ruffo

Dominantou města je impozantní Castello Ruffo, který se tyčí na útesu nad Tyrhénským mořem. Tato pevnost významně ovlivňovala život a historii města a nyní je otevřena pro veřejnost jako muzeum, které vypráví o historii a kultuře oblasti. Návštěvníci se mohou procházet po jeho starobylých hradbách a užívat si dechberoucí výhled na moře a okolní krajinu.

Chianalea

Chianalea, často označovaná jako "malá Benátky Kalábrie", je jednou z nejmalebnějších čtvrtí Scilly. Tato čtvrť je plná úzkých uliček, kde jsou domy postavené přímo na skalách a jejich základy se ponořují do moře. Toto rybářské „sídliště“ je plné malých restaurací a kaváren, kde můžete ochutnat místní kuchyni a vychutnat si atmosféru tohoto jedinečného místa.

Pláže ve Scille

Scilla je také známá svými nádhernými plážemi, které jsou ideální pro slunění, plavání a šnorchlování. Pláž Marina Grande je největší a nejpopulárnější, s širokým písečným pobřežím a množstvím občerstvení. Pro více odlehlý a klidný zážitek navštivte pláž Chianalea.

Cesta pro mečouna

Scilla je také známá svou dlouhou historií rybolovu mečouna. Tato tradice je zdůrazněna na takzvané "Cestě pro mečouna", kde můžete sledovat, jak místní rybáři vyplouvají na moře v tradičních lodích zvaných "feluccas", aby chytali tyto majestátní ryby.

Kostel San Rocco

Tento malý, ale okouzlující kostel je další atrakcí, kterou stojí za to navštívit. Postavený ve 14. století, kostel San Rocco je známý svými nádhernými freskami a je důležitou součástí náboženského života města.

Každý z těchto míst nabízí jedinečný pohled na to, co dělá Scillu tak speciální - její historie, kultura, přírodní krása a gastronomie.

Gastronomické potěšení Scilly

Pestrá a bohatá kuchyně Scilly je výsledek kulturních vlivů a místních surovin, které odrážejí jedinečnou polohu města mezi mořem a horami.

Mečoun alla Scillese

Scilla je známá svým rybolovem mečouna a není divu, že je tento druh ryby hlavní ingrediencí místní gastronomie. Mečoun alla Scillese je tradiční pokrm, kde je ryba marinována v citronové šťávě, olivovém oleji a bylinkách, následně grilovaná a podávána s čerstvou zeleninou.

Nduja

Pokud máte rádi pikantní jídla, určitě vyzkoušejte nduja - měkký, ostrý salám, který je typický pro Kalábrii. Tato lahůdka je často rozmazaná na čerstvém chlebu nebo použita jako ingredience v těstovinových omáčkách a pizze.

Tartufo di Pizzo

Jedním z nejoblíbenějších dezertů v regionu je Tartufo di Pizzo, kulatá zmrzlina plněná třešňovou omáčkou a ořechy, pokrytá čokoládou. Tato dezertní delikatesa, původem z blízkého města Pizzo, je dokonalým zakončením každého jídla.

Místní vína

Kalábrie je také domovem několika vynikajících vín, jako je Cirò a Greco di Bianco, které jsou dokonalým doplňkem jakéhokoli jídla. V Scille najdete mnoho podniků, kde můžete ochutnat tyto a další místní vína.

Restaurace a trhy

Kromě tradičních pokrmů můžete v Scille najít také širokou škálu restaurací, které nabízejí moderní italskou kuchyni i mezinárodní jídla. Místní trhy nabízejí široký výběr čerstvých surovin, včetně mořských plodů, ovoce a zeleniny, které můžete zakoupit a připravit si vlastní jídlo.

Okolní místa k návštěvě

Pokud se rozhodnete pro návštěvu Scilly, určitě nenechte ujít další úchvatné lokality v Kalábrii. Reggio di Calabria, regionální hlavní město, je jen krátkou cestu od Scilly a je domovem nádherného Národního archeologického muzea, kde můžete vidět slavné Bronzy z Riace. Aspromonte National Park je další nádherné místo pro milovníky přírody, které nabízí řadu pěších tras. Dalším krásným městem, které je nedaleko je Tropea.

Bez ohledu na to, co vás do Itálie táhne, Scilla vám nabídne něco speciálního. Od své nádherné pláže po historický hrad, od výborné kuchyně po přátelské lidi, Scilla je destinace, kterou jednoduše nesmíte přehlédnout.

Booking.com