Eiffelova věž v Paříži
Asi největší turistická atrakce v Paříži – Invalidovna či katedrála Notre Dame prominou – je bezesporu Eiffelova věž. Stavba, která původně vlastně neměla ani vyrůst. Stavba, proti které se protestovalo a mnoho umělců ji zostouzelo. Stavba, která se do Paříže devatenáctého století prý absolutně vůbec nehodila. A přece, dnes je skutečným symbolem města nad Seinou.
Sedm milionů návštěvníků ročně
Eiffelova věž je vysoká celkem 324 metrů (má tedy stejnou výšku jako třeba klasické jednaosmdesátipatrové budovy někde v New Yorku – pro zajímavost – je asi o pět metrů vyšší než slavná Chrysler Building). Stavět se začala koncem ledna 1887 a za necelého dva a půl roku bylo hotovo. Původního návrh inženýrů Maurice Koechlina a Émile Nouguiera se ujal Gustavé Eiffel, po němž je také stavba pojmenována. V jeho době mu ale přinesla velkou nelibost u pařížské smetánky.
Věž kritizovali velikáni jako Alexander Dumas, Émile Zola nebo Guy de Maupassant. Předmětem kritiky byl hlavně design stavby, ale možná právě kvůli němu se stala jedním z největších symbolů Francie a dnes najdeme jen málo lidí, kteří by ji opravdu nepoznali. Věž navštíví jen tak pro zajímavost v novém miléniu průměrně sedm milionů návštěvníků ročně. Ty neodradí ani symbolické vstupné, dokonce jde v tomto směru o nejnavštěvovanější památku světa. Ale kdo by odolal? Můžete na ni vyjít po schodech nebo to vzít pohodlněji výtahem. Každopádně si nenechte ujít posezení ve slavné restauraci, kde rád poseděl už Guy de Maupassant. Šlo podle jeho slov o jediné místo v Paříži, ze kterého tu obludnou stavbu neviděl. To přitom byla věž postavena za jiným účelem, než aby se líbila zdejším umělcům – měla totiž být symbolem světové výstavy v roce 1889. A pokusem o její věrnou imitaci je třeba rozhledna na Petříně, ačkoliv to zní trochu nepatrioticky. Zkoušeli to ale v minulosti i Číňané, pár zdařilých replik je i v USA či Lyonu. Nakonec, Eiffelovka měla původně stát v Barceloně, kde by asi dnes soupeřila o přízeň s nejslavnějším dílem jistého Gaudího.
Dvě útulné restaurace
V útrobách Eiffelovy věže najdete hned dvě restaurace – jedna je situována do prvního patra, druhá do druhého. Výhled na Paříž je tu milým bonusem, ale níže situovaná z obou restaurací dostala už i nejedno prestižní ocenění. Rozhodně si nenechte ujít možnost pozorovat Eiffelovku při západu slunce. Věž si zahrála v nejednom filmu, je zmiňována v řadě literárních děl a jde o skutečný novodobý symbol Paříže. V minulosti ale sloužila i praktickým účelům – vysílala rozhlasové programy a v roce 1957 zde byl instalován první satelit. V moderní epoše (od roku 2010) dokonce proudí z věže i digitální vysílání. A již od roku 1889 je zde meteorologická stanice.
Marek Kos | 26.12.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
0,9°C
|
Předpověď počasí |