Tata - město jehož historie sahá do římského období

Tata (Maďarsko)
Tata (Maďarsko)

Pětadvacetitisícové město Tata, nacházející se na severu Maďarska takřka u hranic se Slovenskem, nabízí oku náročného turisty víc než dost. Místní lokalita byla osídlená už v pravěku a později zde byla vybudována i římská usedlost. První zmínka o moderní Tatě pochází z roku 1221, kdy zde zbudovali tehdejší majitelé, rodina Lackfi, svůj sídelní hrad, který později nechal Matyáš Korvín přestavět v renesančním stylu. Navíc zde svůj čas s oblibou trávil i někdejší lucemburský panovník Zikmund, který má nemalou souvislost i s českými dějinami. A to zdaleka není všechno.

Tata totiž nabízí svým návštěvníkům i slavný kapucínský klášter, vodní mlýny, které navozují atmosféru starých časů a Fényesovy lázně, jež navazují na tradici klasického středoevropského lázeňství. Tím největším lákadlem je ale určitě palác Esterházy, který nechal zbudovat v druhé polovině 18. století hrabě Miklós Esterházy. Samotnému šlechtickému rodu patří Tata od roku 1727. Na tomto zámku se sešly i významné osobnosti politického života minulých dvou staletí, císaři František Josef I. a Vilém II. Pruský. V současné době si zde lze prohlédnout hlavně nespočet uměleckých výstav, palác sloužil dlouhá léta i jako nemocnice... A co takhle zavítat do muzea kopií antických soch na Hösök tere? Takřka sto antických soch na jednom místě, najdete tu proslulou Venuši z Milétu nebo sochu bohyně vítězství Niké.

Když navštívíte Tatu v létě, můžete si užít hudební festivaly a koncerty pod širým nebem, stejně jako například poměrně časté sportovní akce. Samotné město symbolizuje dokonalou harmonii přírody a kultury, v létě lze skočit rovnýma nohama do obrovských venkovních bazénů… Mimochodem, pokud se opravdu rozhodnete navštívit toto krásné barokní město, nemusíte se bát, že bude cesta trvat nějak dlouho. Tata je totiž blízko dálnice VídeňBudapešť. A kontrolní otázka – chystáte se i do Sarváru?

Aktualizace 1.2.2021
Booking.com