Centrem Madeiry je Funchal
Centrem celé Madeiry je město Funchal (vyslovujte funšal, v portugalštině znamená výraz „funcho“ doslova fenykl – ten tu totiž kdysi rostl v přímo neskutečném množství), kde žije více než sto tisíc lidí a soustředí se zde i největší historické památky ostrova. Za jeden den je určitě neprojdete, tedy pokud si je hodláte řádně vychutnat.
Takže kam vlastně ve Funchalu zajít? A pozor – choďte hlavně pěšky – pokud nechcete uvíznout v nepěkné dopravní zácpě, v tomhle je Funchal skoro jako Praha. Na nábřeží Funchalu najdete pevnost původem z 16. století – Palacio de San Lourenco. Sem ale není povolen přístup turistům, tedy pokud si jej nedohodnete ještě nějakou dobu před cestou na Madeiru. A kdybyste chtěli mít celý Funchal jako na dlani, zajděte si na molo Ilheu de Pontinha. Ten pohled zkrátka nelze zapomenout… Čekali byste na Madeiře i skotský kostel? Ale proč by ne, jedná se o odkaz na někdejší britskou nadvládu nad částí ostrova. Hned naproti němu je proslulá stáčírna vína, kterou vlastní rodina Blandyů. Protože k prohlídce samotné patří i drobná ochutnávka, lze návštěvu této instituce více než doporučit.
Odpočinek pak nabízí městský park Parque de Cidade, kde je k vidění i mnoho exotických dřevin a pěkné jezírko. Naproti parku je městské divadlo, když budete mít štěstí, možná si tu užijete i nějaký ten hudební koncert. Pokračujme však dále, jednou z nejslavnějších místních staveb je bezesporu Kostelík svaté Kateřiny. Ten sice působí na první pohled hodně nízkorozpočtovým dojmem, je však vůbec nejstarší kamennou stavbou na ostrově. Mezi další městský park Parque de Cidade sakrální stavby se řadí například turisticky hodně atraktivní katedrála Sé, která spatřila světlo světa na začátku šestnáctého století – mimo jiné v sobě snoubí gotiku s trochou arabského stylu, což je patrné hlavně na stropě. Pozlacené oltáře ale rozhodně také stojí za zhlédnutí, před budovou pak stojí třeba socha někdejšího papeže Jana Pavla II.
Na náměstí Praca de Município se pak nachází jezuitský kostel Igrefa de Colégio, které je o skoro celé století mladší než Sé. Z konce patnáctého století pak pochází klášter Convento de Santa Clara (tj. svaté Kláry). Ten založil na konci patnáctého století syn objevitele ostrova Zarca. Tento ženský klášter byl v běhu staletí několikrát přestavován, za první světové války byl také bohužel značně poškozen. Za zmínku stojí stříbrná modlitebna, zdejší krásné zahrady a třeba i několik hrobek, které patří zakladateli Zarcovi a některým členům jeho rodiny.
Přejděme ale na okamžik i ke světským stavbám. Návštěvníky může ve Funchalu zaujmout například budova radnice nebo Vila Quinta das Cruzes, kde žil i již zmíněný Joao Goncalves Zarco. Tato vila slouží i jako muzeum, která dokumentuje život některých místních šlechticů. Zapomenout nesmíme ani na Budovu regionálního parlamentu (Parlamento Regional) ze šestnáctého století. Najdete zde jednu skutečnou zajímavost, nejvyšší vázu na světě (měří pět metrů, připomene vám Egypt a je zapsána i v Guinessově knize rekordů).
Na své si ve Funchalu přijdou i milovníci muzeí. Zdejší Muzeum fotografie nebo Městské muzeum nabídne opravdu zajímavou podívanou. V Museu Frederico de Freitas najdete i několik obrazů, které zachycují Madeiru devatenáctého století – od proslulých anglických mistrů. Funchal ale nabízí kromě jiného i několik různých parků a botanických zahrad. Uvidíte tu tropické ptactvo, strmé skály, exotické rostliny, malebné fontány a mnoho dalšího, kromě jiného si tu i krásně odpočinete od každodenního shonu v práci. A až si projdete centrum ostrova, určitě zavítejte i jinam. Co takhle Cabo Girao nebo Canical? Podívejte se na fotogalerii z Funchalu!
Marek Kos | 22.8.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
20,7°C
|
Předpověď počasí |