Levada de Risco oblíbená turistická trasa na ostrově Madeira

Levada do Risco (ostrov Madeira - Portugalsko)
Levada do Risco (ostrov Madeira - Portugalsko)

Levada do Risco je zavlažovacím kanálem, který vede svislou skalní stěnou (či betonovým tunelem) v údolí Rabacal na Madeiře. Pokud si chcete udělat delší procházku kolem těchto levád, je dlouhá celkem jedenáct kilometrů (všechny madeirské levády jsou podle odhadů dlouhé více než 2150 kilometrů, jejich vodu využívá i hydroelektrárna Nevada los Tornos – jejich šířka je několik desítek centimetrů a hloubka pak činí půl metru) – a na konci této túry Vás čeká příjemná odměna.

Zavlažovací kanál Levada do Risco totiž končí u stometrového vodopádu, pod kterým je pak jezírko s řadou menších pramínků Na něj pak navazuje několik dalších zavlažovacích kanálů, které jsou na ostrově doslova všude. Jen tak mimochodem, kdyby Vás padající voda tak úplně neuchvátila, nabízí se doslova až špičkový výhled do celého širokého údolí.

Voda v tomto zavlažovacím kanále je čistá a průzračná, jak jste asi zatím nikde neviděli (a je samozřejmě i ledově osvěžující i během letních měsíců). A okolní příroda by snad mohla připomenout i tuzemské luhy a háje a naši panenskou přírodu, pokud tedy patříte mezi cestovatele, kteří už mají něco za sebou. :-) Dodejme ještě historickou perličku - levády jsou na Madeiře už od patnáctého století, původně je stavěli mimo jiné arabští otroci nebo afričtí černoši. V běhu staletí se vytvořila celá bludiště levád, která měla praktický účel – přivést vodu z horských bystřin do údolí.

 TIP   Více fotografií si můžete prohlédnout v naší fotogalerii "Fotogalerie z Levady de Risco na Madeiře".

Ačkoliv na Madeiře prší relativně často, během roku je ale i pár měsíců, kdy nespadne z oblohy doslova ani kapka. Něco podobného by způsobovalo zemědělcům obrovské problémy, kdyby nebyly vodní kanály – dost možná by ani nebylo tolik proslulého madeirského vína, nepěstovaly by se tu třešně a voda by byla vzácná jako na některých jiných nejmenovaných ostrovech. A kam se ještě na Madeiře podívat? Co takhle socha Krista v Ponta do Garajau? Kdyby byla ještě o mnoho vyšší, může konkurovat proslulé Kristově soše v Rio de Janeiro, ale takhle je to jen miniatura.

Aktualizace 15.1.2021
Booking.com