Kambodža - Doprava do země
Doprava letecky z Evropy a okolních zemí a praktické informace o pozemních přechodech hranic z/do Thajska, Laosu a Vietnamu.
Letecky do Kambodže
Nejlepším místem pro přílet z Evropy je Bangkok a pak pozemní přesun do Kambodže. Nejlevnější letenky z Evropy do Bangkoku se pohybují cca od 16.500 Kč – 23.000 Kč plus letištní poplatky (cca 1400 Kč – 2500 Kč). Do Bangkoku létá většina velkých společností, přímý spoj z Prahy není.
Nejbližší město s přímým spojením je s Austria Airlines Vídeň (někdy vyjde letenka z Vídně výhodněji než přes Prahu). Od roku 2002 zavedl lety ukrajinský Aerosvit, který mívá jedny z nejlepších cen (od 15.000 Kč). Dobré ceny mívá ještě KLM, Finnair, ale i další, záleží na aktuální nabídce.
Při odletu z Thajska se platí odletová taxa 500B, která není zahrnuta v ceně letenky. Let trvá z Evropy excca 10 hodin, zpátky 12 hodin. Časový posun je plus 6 hodin u zimního a plus 5 hodin u letního času.
Kambodža má dvě mezinárodní letiště: Phnom Penh a Siem Reap. Přímé letecké spojení je ale jen v rámci jihovýchodní Asie a z Číny. Mezinárodní odletová taxa: Phnom Penh 20$, Siem Reap 15$ (sníženo z 20$ v 2003).
Thajsko – pravidelné letecké spojení do Phnom Penhu i Siem Reapu je z Bangkoku. Do Siem Reapu aerolinky někdy nabízejí „promotion“ ceny z populárních destinací v Thajsku (Ko Samet, Phuket, Sukhothay). Ceny se liší podle společností a podle aktuální speciálních nabídek. Bangkok Airways mají v Kambodži dceřinnou společnost Siem Reap Airlines a nabízí výhodné kupony na thajské vnitrostátní lety i včetně Kambodže (150$ za 3 kupony).
Příklady cen:
Bangkok – Phnom Penh 90$-130$(3440B-4590B)/146$-230$ (jedn./zpáteční), Bangkok – Siem Reap 155$/310$, Siem Reap – Phuket 195$/390$.
Laos – letecké spojení do Phnom Penhu a Siem Reapu má Vientiane, Luang Prabang a Pakse.
Příklady cen:
Vientiane – Phnom Penh 75$-138$-150$/265$-285$, Vientiane – Siem Reap 131$-150$/197$-285$, Pakse – Phnom Penh 77$-95$/131$-170$, Pakse – Siem Reap 66$-80$/109$-150$.
Vietnam – přímé lety jsou z Phnom Penhu a Siem Reapu do Ho Chi Minhova města (Saigonu).
Příklady cen:
Phnom Penh – Ho Chi Minhovo město 65$-70$/98$-120$, Siem Reap – Ho Chi Minhovo město 100$/200$.
Malajsie a Singapur – přímé lety jsou z Phnom Penhu a Siem Reapu do Kuala Lumpur i Singapuru.
Příklady cen:
Phnom Penh – Kuala Lumpur 165$-196$/276$-293$, Phnom Penh – Singapur 193$-225$/281$-340$.
Po zemi z/do Thajska
Thajsko – kambodžské hranice: Aranya Prathet / Poipet (7:30-17:00), Hat Lek / Koh Kong – Cham Yeam (7:00-17:00), Chong Chom / O’Smach
Podle posledních informací (2004) je otevírací doba na prvních dvou hranicích prodloužena do 20:00, ale stejně v případě Poipetu raději nedoporučuju pohybovat se zde po setmění. Na všech těchto přechodech lze získat kambodžské vízum, thajské je nutno mít předem.
Jsou v podstatě dvě možnosti, buď koupit lístek na turistický autobus agentur na Khao San nebo cestu absolvovat samostatně. Obě mají své výhody a nevýhody. Samostatně se cesta z centra Bangkoku do guest-housu v Siem Reapu dá zvládnout zhruba za 8 až 9 hodin, turistickým autobusem to může trvat 14 nebo až 17 hodin, a má to jistá další úskalí.
Osobně doporučuju raději samostatný přesun, je to rychlejší a cenově to nyní vyjde tak nastejno, nebo s dostatkem informací i levněji. Turistický autobus má sice výhodu v tom, že se nemusíte o nic sami starat, ale budete vystaveni propracovaným „odíracím“ praktikám agentur. Je to možná pohodlnější, ale nepoznáte ty pravé historky z Kambodže. Pokud se rozhodnete pro tuto dopravu, níže jsou popsány nejběžnější používané triky.
Co se týče pozemního přesunu velmi kvalitní a aktualizované informace jsou na www.talesofasia.com, zejména jsou důležité ceny a rady proti dohazovačům. Dohazovači vás budou atakovat již na hranici, jsou velmi neodbytní a ceny jsou předražené (to je problém celé Kambodže, ale doprava z hranice je v tomto směru vůbec nejhorší), realita na kterou se smlouváním lze dostat je zhruba třetinová.
A. Přechod Poipet (Kambodža) / Aranya Prathet (Thajsko)
Otevřeno 7:30-17:00 (zřejmě prodlouženo do 20:00). Aranya Prathet má přímé spojení s Bangkokem. Z Poipetu jezdí pick-upy do Siem Reapu, Sisophonu a Battambangu. Cesty jsou v tomto úseku dost špatné, zvláště za Sisophonem na Siem Reap je to dost rodeo. Pro přímou cestu do/z Phnom Penhu je lepší využít přechod Koh Kong/Hat Lek.
Pokud nocujete na hranici, tak raději v Aranya Prathetu, než v Poipetu. Tato hranice není nijak příjemné místo, Poipet asi směle může aspirovat na titul „nejošklivější depresivní díra na světě“. Dávejte na hranici pozor na zloděje (často malé děti), ihned vás tady obklopí chumel dětí a dohazovačů – raději předem všechno schovejte, připevněte, zamkněte apod.
Směr Bangkok – Siem Reap:
Turistický autobus:
„Package tour“ od agentur na Khao San Road byly (jen pro tento směr nikoliv už pro opačný) několik let velmi levné, ceny byly od 80B-100B, ale samozřejmě to mělo pár „háčků“. Podle informací z 2004 se ceny nyní pohybují 500B-600B, někde předraží až na 1000B (co se týče cenových rozdílů nabídek – ať agenti říkají cokoliv, platíte pořád za stejný typ dopravy jako ti s levnějšími lístky).
Za tuto cenu ovšem můžete pořídit samostatný přesun a určitě to bude o hodně rychlejší. Turistický autobus je totiž pomalý, a to schválně, jakkoliv se různá zdržení a zastávky zdají být reálná. Jsou dvě hlavní agentury: Neak Krorhorm (Red Dragon) a Sara Tours a několik dalších menších. Všechny používají stejné triky, ale výhodou těch dvou velkých je, že jedete alespoň v pohodlnějším autobuse. Pro kambodžskou část cesty se musí přesedat. Dřív se vždycky přesedalo na korby pick-upů (bez ohledu jaké fotky vám předtím ukázali) a Neak Krokhorm je jediná, kdo v tomto úseku začal používat autobus, ostatní teď používají minibus nebo minivan. Na druhou stranu velká auta mohou mít problémy např. u poškozených mostů (častá událost), což pick-upy prostě objedou polem.
Agentura se vás pokusí obrat při zařizování víza – řeknou si prostě o víc (předražuje se až o 500B). Zastaví kus před hranicí na nějakém místě na jídlo a přesvědčují, že kdo nemá víza tak mu ho teď musí vyřídit atd. atd. atd. Báchorky jsou různé, ale nepravdivé. Vízum lze získat na hranici rychle bez problémů pro všechny národnosti za 1000B, není tam žádný příplatek – ani expres, ani za skupinu, ani protože je neděle apod. Jedete do Kambodže a zvykejte si nikomu nevěřit. Navíc proč někomu svěřovat pas. I pokud jedete s agenturou můžete si víza vyřídit sami. Nemusíte se ani bát, že na vás mezitím nepočkají, dostávají totiž 6$ za každou „duši“ doručenou k vratům guest-housu v Siem Reapu. Tyto zisky byly hlavním důvod dřívějších levných cen – mnohonásobně se to totiž vrátilo a samozřejmě, že výhodný byznys se zvýšením cen neskončil. Dále dostávají provizi od restaurací, ve kterých se staví (ale to běžná praktika i jinde ve světě).
Tak jako tak na hranici vás agentura stejně nechá čekat 2-3 hodiny (zcela bezdůvodně), účelem je zdržet se tak, abyste do Siem Reapu dorazili unavení až za tmy (tak mezi 20:00 až 24:00) a byla větší jistota, že zůstanete v guest-housu, kterému vás „prodají“. Někteří cestovatelé udávali problémy, pokud chtěli takový hotel opustit. Pokud se to stane nebo budou vykládat báchorky typu „za tmy vás unesou Rudí Khmerové“, pohrozte turistickou policí (hoteliér, který tohle vykládá turistům by je určitě zajímal). Také se může stát, že po vás budou vyplacenou provizi chtít zaplatit. Druhou variantou je, že pokud půjdete jinam, tak vás prostě tomuto hotelu dodatečně „přeprodají“. Každopádně pokud se vám „doporučený“ hotel nelíbí, klidně odejděte jinam, Siem Reap je i za tmy bezpečný.
Samostatná cesta:
Nejoptimálnější varianta: z Bangkoku (taxi z centra na nádraží 80B) autobusem do Aranya Prathetu (164B), tuk-tukem na hranici (50B), pěšky přejít přes odbavení na hranici, odtud pick-upem do Siem Reapu (nebo s přestupem přes Sisophon). Poipet – Siem Reap: Toyota Camry nebo pick-up 300B (příp. 400B) za 2 místa uvnitř pro 1 osobu. Poipet – Sisophon v téže variantě za 200B, Sisophon – Siem Reap 400B. Pokud je vás několik, může se vyplatit najmout si celou Toyotu Camry, cena by měla být mezi 900B-1200B za auto. Celý přejezd z Bangkoku lze stihnout za 8-9 hodin. Pick-upy přijíždí do Siem Reapu na stanoviště u benzínky Sokimex, Toyota Camry vás hodí kam si řeknete. Celkové náklady za přesun z centra Bangkoku do Siem Reapu v této variantě jsou 594B (příp. 694B) za osobu, při cestě ve 2 lidech 529B (příp. 629B) na osobu (naše náklady pro dva: taxi 85B, bus 328B, tuk-tuk 50B, pick-upy 600B = celkem 2 lidi 1063B, plus víza 2000B). Nejlevnější varianta přesunu je prý za 195B/4.5$: vlakem do Aranya Prathetu, pak trucky na korbě do Siem Reapu.
Pozn. 2 místa na 1 osobu není rozhodně vtip, naopak může to být skoro nutnost viz Ubytování a doprava. Poipet – Siem Reap přes Sisophon, koupili jsme vždy celou zadní čtverku uvnitř pick-upu a vecpali jsme se tam i s batohy.
Aranya Prathet: k hranici je to 6km, cena za tuk-tuk 50B je pevná „kartelová“ cena (míň neusmlouváte), moto-taxi jsou o něco levnější (20-30B). Z Bangkoku buď autobus (164B, 5h, NBT, cca každou hodinu) nebo vlak (49B, 3.tř., 2x denně 05:55-11:40, 13:05-18:30).
Poipet: Z Poipetu do Siem Reapu (160km) je několik možností: turistický autobus, státní autobus, pick-up a Toyota Camry. Turistickým autobusem (320B/3$) nejezděte, to už jste mohli jet rovnou z Khao San. Podle posledních informací by měl jezdit z Poipetu do Siem Reapu státní autobus (snad 90B). Pick-upy jsou hromadná taxi, která pendlují mezi Poipetem a Sisophonem a mezi Sisophonem a Siem Reapem. Můžete jet uvnitř v kabině (200B+400B) nebo na korbě (30B+50B). O něco dražší je Toyota Camry (400B nebo celé auto 900B-1200B), je ale pohodlnější a rychlejší než pick-upy (jezdí přímo a v období sucha za cca 3hodiny).
Přestože to vypadá s přestupem v Sisophonu složitější, může to být rychlejší a možná i levnější, doprava je totiž takto častější. Když v Poipetu řeknete „Siem Reap“, natlačí vás do prázdného auta, kde můžete dlouho trčet než se naplní a mezitím mají čas s vámi „jednat“ o ceně. Tak jako tak vás nejspíš stejně vysadí v Sisophonu a strčí do nového auta do Siem Reapu. Takže nejlepší je najít si rovnou nejplnější auto do Sisophonu.
Zvláště pro Poipet se připravte na dohazovače viz Praktické informace – Jednání s dohazovači. Existuje ještě jedna možnost jak se vyhnout handlování o cenu: vyberte nějakého dohazovače, řekněte kolik jste ochotni zaplatit a za co, zdůrazněte že smlouvat s nimi prostě nebudete a když to zařídí dostane za to odměnu (50B), buď ať bere nebo jdete za dalším – někdo z nich pak vsadí na jistotu a přijme to. Za tuto cenu se vyhnete únavnému a zdlouhavém smlouvání. Plaťte vždy až po příjezdu na místo. Podle posledních info z roku 2004 je snaha ze strany policie situaci a praktiky taxi mafie v Poipetu nějak řešit, takže ještě uvidíme.
Optimální ceny: (pokud ale zaplatíte i dvojnásobek, tak myslím že jde pořád pro cizince o dobře usmlouvanou cenu).
Poipet – Siem Reap (přímo): 160km, 4.5h, pick-up 2 místa uvnitř 400B (40.000R/10$), Toyota Camry celé auto 900-1200B.
Poipet – Sisophon: 55km, 1h, pick-up 2 místa uvnitř 100B (10.000R), místo na korbě 30B (3000R)
Poipet – Battambang: 120km, 2.5h, pick-up 2 místa uvnitř 200B (20.000R), místo na korbě 50B (3000R)
Sisophon – Siem Reap: 105km, 4h, pick-up 2 místa uvnitř 200B (20.000R), místo na korbě 50B (5000R)
Sisophon – Battambang: 65km, 1.5h, pick-up 2 místa uvnitř 100B (10.000R), místo na korbě 30B (3000R)
Směr Siem Reap – Bangkok: Postup je obdobný jako v opačném směru, jen zde odpadají největší důvody pro triky agentur, uplatňovaných v opačném směru. Ceny agentur pro Siem Reap – Bangkok se ceny pohybují 7$-15$. Samostatně lze projet zhruba za 529B-694B. Cestu lze zvládnout za 8-9 hodin, v horším případě nejdéle 12-15h.
Siem Reap: pick-upy odjíždějí cca v 7:00 od tržnice Psah Leu a benzínky Sokimex. V Sisophonu se musí přesedat. Na hranici jste za 3-6 hodin, podle druhu dopravy. Přímý turistický autobus do Bangkoku 1200B, k hranici 250B.
Aranya Prathet: z hranici je to 6km, cena za tuk-tuk 50B je pevná „kartelová“ cena, moto-taxi jsou o něco levnější (20-30B). Do Bangkoku buď autobus (164B, 5h, cca každou hodinu) nebo vlak (49B, 3.tř., 2 spoje denně 6:30-11:15, 13:35-19:15). Jezdí odtud také agenturní autobusy (250-320B).
Směr Phnom Penh – Battambang – Bangkok:
Z Phnom Penhu pick-up do Battambangu (5-6h), odtud pick-up do Poipetu (200B, 3-4h). Z hranice tuk-tuk do Aranya Prathetu (50B) a autobus do Bangkoku (164B). Lze projet za 1 den.
B. Přechod Koh Kong (Kambodža) / Hat Lek (Thajsko))
Otevřeno 7:00-17:00 (zřejmě prodlouženo do 20:00). Cesta je vhodná pro přejezd z Bangkoku a Ko Changu do Sihanoukville a Phnom Penhu. Při cestě do/z Phnom Penhu je tento směr rychlejší a pohodlnější než přes Siem Reap a Poipet. V Kambodži je všude nutno tvrdě smlouvat.
Směr Phnom Penh – Sihanoukville – Trat – Bangkok:
Z Phnom Penhu autobusem do Sihanoukville (10.000R, 7:30, 4h, cesta je rovná asfaltová). Ze Sihanoukville do Koh Kongu jsou dvě varianty: lodí (15$, 12:00, 3.5h) nebo minibusem (10$). Z hranice Hat Lek songthaew nebo minibus do Tratu (přes Khlong Yai, 20B+35B). Z Tratu pak autobusem do Bangkoku (194B) nebo na Ko Chang.
Při cestě lodí: v Sihanoukville k přístavišti vzít moto-taxi (2000R-5000R), pak na loď a jednu zastávku před Koh Kongem vzít malou loďku (150B) na pevninu, pak moto-taxi (30B-60B) k hranici. Celý přejezd lze stihnout za 1 den do Tratu, pozdě večer můžete být i v Bangkoku, ale tak tak se stíhala zavírací 17:00 hodina hranice. V Koh Kongu by brzy měl být dostavěn most, do té doby je nutno najmout loďku – cizincům to nehorázně předražují na 150B (místní platí 20-40B). Cenu nelze usmlouvat, loďkaři mají mezi sebou dohodu (někteří cizinci dokonce museli platit až 300B).
Při cestě po zemi: zajímavější a levnější než lodí. Cesta je nová, rovná, ale nepotažená asfaltem, a nejsou tam mosty – několikrát přejezd přes řeku přívozem. Minibus ze Sihanoukville odjíždí ráno, odtud se lze dostat za 1 den do Tratu nebo až do Bangkoku, na Ko Chang do večera zřejmě taky (nebo přenocovat v Tratu).
Trat: do Bangkoku 124B-196B, 5h, každé 2h. Na Ko Chang je lepší vyjet až ráno: songthaew do přístavu a pak lodí (30B+120B). K hranici songthaew přes Khlong Yai (20B+35B, 20min+75min).
Směr Bangkok – Trat – Sihanoukville – Phnom Penh:
V podstatě stejné jako v opačném směru. Z Bangkoku do Tratu (194B). Songthaew do Khlong Yai (35B, 75min), z Khlong Yai na hranici do Hat Lek (20B, 20min). Z hranice buď po zemi (10$) nebo lodí (15$, pozor: loď do Sihanoukville odjíždí v 08:00, aby to šlo stihnout je nutno je nutno najmout z Tratu na hranici taxi – místní dopravou se tam tak rychle nedá dostat, anebo přenocovat v Khlong Yai nebo Koh Kongu).
Při cestě lodí: do přístavu moto-taxi (30B-60B, 20min), pak malou lodí (předraženo: 150B, 5min). Loď z Koh Kongu do Sihanoukville (15$/500B, 3.5h, odjezd 8:00)
C. Přechod O’Smach (Kambodža) / Chong Chom (Thajsko)
Tento přechod byl otevřen pro cizince nedávno (09/2002).
Po zemi z/do Laosu
Laosko – kambodžská hranice: Dom Krolor – Voeng Kham / Tha Boei
Pro cizince je otevřena jen tato jedna hranice. Situace se dříve často různě měnila (jednou hranice byla otevřená, jindy ne, nebo jen v jenom směru – prostě někdo prošel, jiní ne). Od dubna 2002 by hranice měla být stabilně otevřená v obou směrech. Žádná víza se tady nevydávají. Vízum do Laosu je možné vyřídit na ambasádě v Phnom Penhu nebo v Bangkoku, do Kambodže ve Vientiane.
Oblast Stung Trengu a Kratie není považována zrovna za tu nejbezpečnější v Kambodži, jedná se v podstatě o poslední oblast s výskytem banditismu (z důvodu ilegální těžba dřeva). I když v poslední době se situace zlepšila a přes hranici přechází stále víc cestovatelů, je dobré vzít tohle bezpečnostní riziko v úvahu. Přechod hranice také doposud stával poněkud více dolarů, než by bylo záhodno (zejména kvůli hraničním poplatkům/úplatkům a faktu, že neexistuje pravidelná doprava a je nutné najmout loď). Přechod zejména ve směru Laos – Kambodža může být dost drahý. Zrychlený přesun do Laosu přes Thajsko nemusí trvat o mnoho déle a vyjde možná i levněji (my jsme zvládli pozemní přesun Vientiane – Siem Reap za noc a den). Dejte si jen pozor na správný počet vstupů do Thajska.
A. Přechod Tha Boei (Laos) / Dom Krolor – Voeng Kham (Kambodža)
Směr Stung Treng – Pakse:
Je potřeba laoské vízum a již není potřeba speciální „exit permit“ (dříve se vyřizoval ve Foreigner’s Office v Stung Trengu za 5000R, úředníci zkoušeli 10$-40$). Na kambodžské straně úředníci požadují úplatek 2$-5$ (nutno smlouvat), na laoské straně nejsou požadavky o úplatek hlášeny. Cesta ze Stung Trengu k hranici do Voeng Kham je v hodně špatném stavu (truck 20.000K, mototaxi 20$, 3-5h). Lodní doprava není pravidelná, rychlou loď je nutno najmout (30$, 2h) nebo slow boast (5000R, 3.5h, 7:30) – jezdí jen jednou nebo dvakrát denně. V případě potřeby lze ve Voeng Kham přenocovat. Na laoské straně jezdi taxi z hranice do Pakse za 2h.
Směr Laos – Kambodža:
Je potřeba kambodžské vízum, žádný „speciální permit“ není třeba. Laoský „exit stamp“ býval 1$, nyní si prý již 3$ (2003). To samé kambodžani za „entry stamp“ dříve 2$ nyní 5$. Za laoskou celnicí už není jiná možnost než pokračovat do Kambodže a toho zneužívají šejdířští dopravci. Cena za rychlou loď ke kambodžské celnici a do Stung Trengu by měla kolem 30$-40$. Z roku 2003 jsou zprávy o požadavku 20$-40$ za osobu či 80$ za loď. Pokud s sebou nemáte loď vlastní nezbude vám než přistoupit na jejich požadavky. Smlouvání je tady zřejmě podobně agresivní jako v Poipetu, ovšem s daleko menší možností alternativ. Celková cena za přechod hranice může prý být až 28$, někteří prý platili dokonce až 48$. (tyto údaje jsou z internetu z roku 2003, nejsou osobně ověřené, ovšem shoduje se v tom více zdrojů. Nicméně při těch cenách by už mohl vyjít levněji přelet z Pakse).
Po zemi z/do Vietnamu
Vietnamsko – kambodžské hranice: Moc Bai / Bavet, Chau Doc – Vinh Xuong / Kaom Samnor
Pro cizince jsou otevřeny tyto dva přechody. Kambodžské vízum vydávají na obou těchto přechodech (od konce roku 2002). Přestože konzuláty to tvrdí různě, přechod Ha Tien v provincii Kampot není pro cizince otevřen.
Vietnamské vízum je nutno mít předem, je možné ho vyřídit na konzulátech v Phnom Penhu (35$ měsíční, trvá 3 dny), v Battambangu a v Sihanoukville (tady nejrychleji a nejlevněji, , trvá 1-2 dny, 30$ na 30 dnů, 40$ na 90 dnů, potřeba je foto). U vietnamského víza již není nutné dodržet předem udaný bod vstupu, pravděpodobně je ale nutno uvést datum vstupu.
Stejně tak jako na přechodech z Thajska, je i tady plno pokusů o podfuky, jak na kambodžské tak na vietnamské straně (např. dohazovači dopravy, nocleh při „nenadálém“ porouchání lodi v doporučeném guest-housu apod.)
A. Přechod Moc Bai (Vietnam) / Bavet (Kambodža)
Směr Phnom Penh – Ho Chi Minhovo město (Saigon):
Je několik možností, cesta trvá cca 6-7h, agentury nabízejí přímé spoje z Phnom Penhu nebo jen zajistí místo v taxi jedoucím na hranici.
Samostatně: taxi z Phnom Penhu na vietnamskou hranici (20$-25$ nebo 5$ za osobu, Capital GH 6$ za osobu, 3h). Na hranici Moc Bai čekají taxi do Ho Chi Minhova města 20$ nebo 5$ za osobu (4-5h, smlouvat stejně tvrdě jako v Kambodži).
Autobusy: z důvodu oprav silnic spojení zřejmě nejezdí. Dříve jezdil spoj ve 4:30 (příjezd 15:30), obyčejný 5$, klimat. 12$.
Agentury: spoje do Vietnamu, většinou Ho Chi Minhovo město 12$ (7h).
B. Přechod Chau Doc – Vinh Xuong (Vietnam) / Kaom Samnor (Kambodža)
Přechod na Mekongu. Imigrační proces probíhá hladce, nejspíš také proto, že není tak plně vytížen jako Bavet.
Směr Phnom Penh – Ho Chi Minhovo město:
Loď: turistickou loď do Chao Doc organizuje např. Narin GH za 15$. Minibus k přístavišti odjíždí v 9:00.
Minibus: do Chao Doc provozují denně Capitol GH a Neak Krorhorm Travel za 8$. Odtud lze autobuse do Ho chi Minhova města (3$).
Směr Ho Chi Minhovo město – Phnom Penh:
Loď: Agentury (např. Saigon Tourism) zajistí transport k hranici Chau Doc, pak loď přes hranici. Po vstupu do Kambodže se přesedá na „speed boat“ do Neak Luong, odtud taxi přímo do Phnom Penhu.
Irena Hrušková | 21.3.2007
Aktuální počasí v destinaci
|
25,4°C
|
Předpověď počasí |