Vesnice Pepka námořníka

Vesnice Pepka námořníka (Malta)
Vesnice Pepka námořníka (Malta)

Pepek námořník je legendární postavou dětských snů. Kdo by si jej nepamatoval? Z televizní obrazovky, 2D PC her, plakátů a tak podobně. Napěchovat se špenátem a přemoci nepřátele, jak jednoduše to zní! Postavička, která vznikla nejen kvůli tomu, aby děti jedly více špenátu a dopřály si tak údajně spoustu železa, se dočkala i filmového zpracování v roce 1980, v hlavní roli Robin Williams a Shelley Duvall. Natáčelo se v Mekce námořníků – na ostrově Malta – kde vznikly i speciální ateliéry…

Kde se vlastně nachází bájná vesnice Pepka námořníka?

Komiksový hrdina byl na světě už padesát let, když se začaly na Maltě stavět filmové ateliéry. Prohlédnout si je můžete dodnes, v zátoce Anchor, asi tři kilometry od městečka Mellieħa na severu většího z ostrovů. Ta je slavná už od antických dob kvůli těžbě soli, kvůli níž si ji velmi cenili nejen Féničané.

 TIP  Více fotografií z vesničky Pepka námořníka najdete v příspěvku "Fotogalerie z vesnice Pepka námořníka".

Pepkova vesnička (Popeye Village) je dnes přístupná veřejnosti v podobě muzea v přírodě a rodinným zábavním komplexem. Navrhl ji dánský architekt Hans Munk Hansen a snad i podle něj se někdy vesnici přezdívá “Danish Village”. Jde o devět dřevěných budov, stavělo se ale prakticky půl roku, na vesnici pracovalo 165 lidí. Dřevěná prkna pochází z Nizozemska, střešní desky zase z Kanady. Osm tun hřebíků, dva tisíce galonů (galon je zhruba 3,8 litru) barvy. Kolem ústí zátoky Anchor byla postavena I vlnová dýmka o rozměrech více než dvě stě metrů, která chránila při natáčení herce a filmový štáb před občasnou sprškou z přílivu. Praktické informace pro návštěvu Vesnice Pepka námořníka se dozvíte zde.

Líbit se tu bude zejména dětem, je tu třeba loutkové divadlo nebo zábavní aquapark. Na návštěvu sem můžete zavítat sedm dnů v týdnu, uvnitř některých stavení jsou stále vystaveny rekvizity z doby natáčení hraného filmu. Krátké video si můžete prohlédnout v příspěvku "Video z vesničky Pepka námořníka".

Když už budete na Maltě, určitě nezapomeňte zavítat do nedaleké pevnosti Red Tower, která sloužila k obraně hrdé ostrovní země, stejně jako jedno ze zdejších měst, nesoucí zvukomalebný název Mosta.

Booking.com