Minojské město Phaistos na Krétě

Phaistos na Krétě (Řecko)
Phaistos na Krétě (Řecko)

Někdejší minojské město Phaistos  (Faistos) se nachází v centrální části Kréty, přibližně šest kilometrů od jižního pobřeží. Obydleno bylo už před více než čtyřmi tisíci lety, pár mil odtud se nachází i slavný palác Hagia Triada. Ten patrně sloužil jako okázalé sídlo pro panovníkovu rodinu.

Phaistos objevil pro moderní archeologii na začátku minulého století Ital Frederico Halbherr. Jedním z nejslavnějších objevů v této oblasti je Disk z Faistu, který dnes najdete v archeologickém muzeu v Heraklionu. Je pokryt množstvím symbolů a značek, jejichž význam se však bohužel dodnes nepodařilo rozluštit. Existuje jen velká snůška nejrůznějších teorií, údajně šlo o povolání občanů do zbraně, které předčítal určený posel. O význam disku se zajímal i jeden z našich učitelů – Jiří Vymetal – který odhalil, že jednotlivé znaky by mohly představovat slabiky. A podle jistého Petra Kováře z disku jasně plyne staroslovanský původ.

Palác ve Phaistu není tak dobře zachovalý (resp. zrekonstruovaný) jako Knóssos, ale určitě Vás zaujme na první pohled. Třináct metrů široké hlavní schodiště a poměrně netradiční architektura, se kterou se zde potkáte skoro na každém kroku. Zdejší kanalizace působí skoro až moderním dojmem, na jednom z nádvoří najdete i poměrně zachovalou pec na tavení kovů. Stejně jako v jiných palácích na Krétě, i zde tedy sídlila velká skupina řemeslníků. Celkem obsahuje palácový komplex více než sto různých místností, takže je určitě na co se dívat.

Na nejvyšší terase někdejšího paláce budete mít krásný výhled na okolní rovinu Messará, kde se pěstuje doslova vše, na co si jen vzpomenete. Ale pozor, nesmíte zapomenout ještě na jednu věc! Ve Phaistu je k vidění nejstarší dochovaná budova divadla na světě (s přihlédnutím k neúprosnému zubu času).

Booking.com