Nejkrásnější moravské hrady – zavítejte na Bouzov, Pernštejn nebo Veveří
Morava, to jistě není jen země zalitá sluncem a vínem oplývající. Najdete tu i celou řadu zajímavých historických památek, které v sobě snoubí nádheru staletí, precizní výzdobu a malebnost, která jim zajistila dokonce i věhlasné filmové role. Pojďme si proto představit ty vůbec nejatraktivnější hrady na Moravě, nudit se tu totiž určitě nebudete. Pětice slavných památek už na vás čeká, uděláte si čas třeba o letní dovolené?
Výprava od Bouzova po Veveří, napříč celou moravskou krajinou
Prvním objektem, který si v našem výčtu představíme, bude hrad Bouzov. Na první pohled připomene gotiku, ale vězte, že zde proběhla na začátku minulého století rozsáhlejší romantická přestavba. Natáčela se zde série příběhů o Fantaghiro, svou roli tu sehrává například i tuzemská princezna Jasněnka. Bouzov bychom našli nedaleko Loštice v Olomouckém regionu, pravděpodobně se tu narodil i slavný král Jiří z Poděbrad. Romantický hrad patřil do správy řady slavných moravských rodů, jistou dobu jej vlastnili také Němečtí rytíři. Vystupte na nejvyšší věž Bouzova – Hlásku – a obdivujte okolní krajinu, nabízí se i prohlídka pokoje řádového velmistra, rytířského sálu nebo takzvaného Alžbětina křídla.
Číslem dvě pro nás bude hrad Buchlov, postavený pravděpodobně v první půli třináctého století. Směs gotiky a románského slohu se špetkou renesance nabízí vyhlídku třeba z pětatřicet metrů vysoké věže. Když je hezké počasí, uvidíte celou Pálavu nebo zčásti i Vídeň. Hrad drželi svého času Žerotínové nebo Berchtoldové – od nichž je zde dnes vystavena celá řada přírodovědeckých skvostů, procestovali totiž společně skoro celý svět. Středověké deskové malby, barokní rodová galerie, egyptologické sbírky, každý si tu přijde na své!
Číslem tři se v našem výčtu bude pyšnit Pernštejn, gotický hrad spatřil světlo světa již v polovině třináctého století. Zažil dramatické obléhání Švédy, objevuje se tu údajně Bílá paní, se zájmem si vyslechněte místní pověst, týkající se starého tisu. Čtyři prohlídkové okruhy, při kterých nahlédnete i do sklepení nebo hodinové věže a místní kaple. Na skále nad nedalekým městysem Nedvědice se tyčí nedobytný hrad, několik let je tu nové moderní parkoviště – ale z něj se připravte na čtvrthodinovou procházku. Bohužel, staré parkoviště přímo před hradem bylo zrušené.
Sovinec je místem, které je pověstmi přímo opředené
Nacistický poklad, Bílá paní, zaživa zazdění poddaní a hromadný hrob švédských dobyvatelů, kterým se nakonec i přes hladomor podařilo uspět. Hrad Sovinec v Olomouckém regionu je skutečně plný různých povídaček a pověstí, více než sedm století historie tu zanechalo velkou stopu. Stavba několikrát vyhořela, málem ji zničily události konce druhé světové války – rekonstrukce od šedesátých let minulého století ale zdařile pokročila a dnes se tu potkáte nejen s historickými nadšenci. Hrad, situovaný nedaleko Rýmařova, nabídne i prohlídku podzemí, kde na takřka kilometrovém okruhu uvidíte zdejší opevnění opravdu zblízka.
A poslední představení? Podíváme se na hrad Veveří, nedaleko druhého největšího města v republice a moravské metropole Brna. Více než sedm století existence započali Přemyslovci, královský hrad v sobě nese prvky nejen gotické, nýbrž i renesanční. Někdejší sídlo moravského markraběte nabídne i výstavu zbraní používaných během třicetileté války – právě tehdy byl hrad neúspěšně obléhán. Soukromé hraběcí apartmá, reprezentační salony a jídelny, ale také Anglický trakt a památka na Lucemburky v interiéru hradního paláce. Veveří je přístupné všem, doslova od sklepu po půdu, ale pozor – prohlídka bude hlavně o dobré kondici.
Napište nám v diskusi pod článkem, který z moravských hradů je podle vás nejkrásnější nebo na který nejraději jezdíte.
Marek Kos | 22.4.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
6,1°C
|
Předpověď počasí |