Co musíte vědět, než odjedete do Egypta na dovolenou?
Dovolená v Egyptě láká na potápění v Rudém moři, památky a neustálé teplo a sluneční svit. Běžný život místních tu běží trochu jinak než u nás. Vše ovlivňuje všudypřítomné náboženství islám. Oficiálním volným dnem je tady pátek, na to si musíte dát pozor. Banky zavírají v pátek a sobotu, ale státní instituce mají zavřeno ve čtvrtek a v pátek. Obchody jsou nejčastěji otevřeny od deseti dopoledne až do půlnoci, ale velké supermarkety mají nonstop.
Rudé moře život sám pro sebe
Rudé moře je průzračné, zářivě modré a místy až temně azurové. Potápění se tu považuje za jedno z nejkrásnějších na světě. Nejen díky korálům a podmořskému životu, ale i vrakům potopených lodí. Úřady se snaží chránit přírodní bohatství Rudého moře, proto je přísný zákaz vyvážení mušlí nebo snad dokonce korálů. Za takový prohřešen hrozí pokuta až několik stovek dolarů.
Platit jde v eurech i dolarech
V Egyptě se platí místní librou, ta se dělí na 100 piastrů. Jedna libra jsou dnes asi 4 české koruny. Cestovní kanceláře dnes doporučují mít s sebou dostatek hotovosti v eurech nebo dolarech, protože ne všude se dá platit kartou. Ty akceptují jen hotely a větší obchody. Vzhledem k bezpečnosti si nevyměňujte peníze na černém trhu, mohli by vás stíhat úřady a dostali byste se do velkých potíží. Směnit měnu můžete v bance, směnárně nebo na mezinárodním letišti. Ale pozor dovážet a vyvážet můžete maximálně 1000 egyptských lir, jinak eura a dolary převážíte libovolně.
Vízum je nutností
Cestovní pas musíte mít platný ještě dalších šest měsíců po tom, co se vrátíte do Čech. Vízum je za poplatek na letišti nebo na ostatních vstupních místech. Dostanete ho do pasu a platí jen jednorázově a to nejdéle na jeden měsíc. Jedinou výjimkou je sinajský resort Sharm El Sheikh, Nuwejba, Dahab či Taba. Na tato místa není vízum potřeba, pokud zde strávíte maximálně 14 dní. Pokud ale budete chtít na výlet do Káhiry nebo jinam mimo Sinaj, musíte si vízum zajistit.
Praktické informace
Když letíte do Egypta poprvé, měli byste vědět i několik praktických informací. Cesta z Prahy do Hurghady trvá letadlem asi 4 hodiny, zásuvku mají egypťané stejnou jako u nás 220V. Hodinky si budete muset přeřídit v létě o hodinu dopředu, chytré telefony a přístroje už takové věci naštěstí umí sami. Připravte se na velmi vysoké teploty, které přes den šplhají až ke 40 stupňům Celsia, přeci jen jste skoro na samotné Sahaře.
Pozor na faraonovu pomstu
Faraonova pomsta je průjem, který postihne skoro všechny turisty v prvních dnech pobytu, mohou k tomu být i horečky a zvracení, většinou to ale po dvou dnech zase přejde. Stačí si v lékárně pořídit Antinal nebo Drotazide, mají je všude. Pomstě se dá uniknout jedině tak, že budete používat vodu výhradně balenou. Pokud byste ale museli do nemocnice, vyberte si výhradně služby soukromé nemocnice. Sice jsou ještě pořád výrazně dražší, ale odpovídají tomu i jejich služby, ale ani ty ještě nejsou na tak vysoké úrovni jako ty naše v Čechách. A pozor, v Egyptě neexistuje systém zdravotního pojištění pro cizince, cena za lůžko v nemocnici je i tisíc dolarů za jeden den.
Přísné tresty od Egypta
Dejte si pozor na to, co vezete na dovolenou s sebou. Zákaz je dovozu potravin, alkoholu, pornografie, zbraní a všech druhů drog, egyptské úřady na všechno velmi pečlivě dbají. Pokud u vás objeví drogy, mohli byste se dostat až na deset let do vězení a za jejich držení klidně i trest smrti. Vyvážet se zase nesmí zlato v nezpracované podobě ani žádné památky nebo artefakty, egypťané si svou historii a kulturu velmi pečlivě chrání. Ať už zvolíte dovolenou relaxační u moře nebo bazénu, nebo si vyberete poznávací zájezdy, myslete především na svou bezpečnost a dodržujte všechna nařízení.
Barbora Walterová Benešová | 27.4.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
29,4°C
|
Předpověď počasí |