Víkend v Barceloně

El Cap de Barcelona (Španělsko)
El Cap de Barcelona (Španělsko)

Katalánsko je plné zajímavostí, nabízí návštěvu třeba někdejšího dějiště letní olympiády a druhého největšího města ŠpanělskaBarcelony. Nesmazatelně se do dějin města zapsal také architekt Antoni Gaudí, jehož netradiční stavby jsou doslova perlou regionu. Nejsou však jediným tahákem Barcelony, nezapomeňte, že se tu na světové úrovni hraje také fotbal a původní katalánská gotika má také svoje kouzlo…

Sakrální architektura snad nikde na světě nenabídne víc zajímavostí

Každý, kdo někdy slyšel o Barceloně, si určitě okamžitě vybaví proslulý chrám Sagrada Familia (tj. Svaté rodiny), který se nepřetržitě staví už takřka půl druhého století. Jeho autorem je proslulý Antoni Gaudí, chrám byl vysvěcen už v roce 2010, ale na své definitivní dokončení si ještě přinejmenším pár let počká. Moderní křesťanství potřebovalo svůj svatostánek, gotické nebo renesanční stavby už potřebovaly nějaké oživení. I když s jeho výstavbou mnozí Katalánci nesouhlasili, nakonec se financovala z milodarů věřících a nezatížila rozpočet země. Symbolika křesťanství je ze stavby více než patrná, atraktivně pak vyhlíží také interiér.

Pojďme se však podívat i jinam, chvíli odpočinku po náročné cestě přinese Park Güell, jenž je také dílem proslulého Gaudího. Původně mělo jít o zahradní město, nakonec vznikl na začátku minulého století osmnáctihektarový park s malebnou terasou, která doslova celoročně žije kulturou. Mezi další Gaudího skvosty se řadí třeba La Pedrera (též Casa Milà), kamenný dům vystavěný v secesním duchu, jenž v sobě nese i pár prvků z gotiky. Podobně na tom je i Casa Battló s balkony ve tvaru lebek, nacházející se na prestižním seznamu světového dědictví UNESCO. Mimochodem, když už pojedete (případně poletíte, protože letecký transfer je asi ekonomicky i časově příhodnější) doslova přes půl Evropy, nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění.

Nezapomínejte ani na gotické skvosty města, které založil Kartaginec Hamilkar

Historie Barcelony už trvá přes dva tisíce let, zakladatelem původního města se stal kartaginský vojevůdce Hamilkar Barkas, bratr slavného Hannibala. Skutečnou perlou východní části Barcelony je kostel Santa Maria del Mar, který stojí na místě původního románského chrámu a nese v sobě prvky původní evropské gotiky. Když nahlédnete do interiéru, určitě si vzpomenete na případy, kdy se využívá hry světla a stínu. Ale nepředbíhejme, čeká tu na vás zkrátka zajímavé překvapení…

V Barceloně žila řada světoznámých umělců, kromě Gaudího i Dalí nebo Picasso, do jehož muzea tu nakonec můžete nahlédnout. Nejproslulejší ze španělských bulvárů La Rambla láká k dlouhé procházce, pokud máte v oblibě prostředí hrající všemi barvami, budete se tu cítit doslova jako doma. Nezapomeňte také ochutnat španělské gastronomické speciality jako jsou olivy, víno nebo kvalitní šunka, na kterou prostě jen tak nezapomenete!

Booking.com