Sevillu stavěli Almorávidé i Římané
Na tři tisíce let historie, město podmaněné Kartágem, Římem, ale i muslimskými nebo vizigótskými dobyvateli a křesťanskými králi. Sevilla má za sebou minulost, jíž se jen tak nějaká lokalita pochlubit nemůže. A samozřejmě, na každou dějinnou epochu je tu nějaká památka, začněme třeba u městských hradeb, jež nechal vybudovat Gaius Iulius Caesar…
Andalusie byla střediskem islámské moci, rozkvět pokračoval i po dobytí křesťany
Kdo měl ve své moci Sevillu, mohl si nárokovat celou andaluskou oblast. I to věděli Umajjovci, kteří se rozhodli dobýt většinu dnešního Španělska během pár let. Dvacet tisíc mužů získalo Méridu, Toledo, ale i Sevillu pod svou vládu, památkou na nadvládu muslimů je třeba někdejší rezidence emírů Alcázar. Ten v sobě ale nese i řadu evropských prvků, kterými přispěli pozdější katoličtí králové.
Slavná mešita v Seville byla po dobytí křesťany v polovině třináctého věku zničena, zčásti se zachoval pouze minaret – a na jejím místě dnes najdeme třetí největší evropskou katedrálu, zasvěcenou Panně Marii. Více než sto let trvající stavba (1402 až 1507) dokonce předčila i katedrálu Hagia Sofia v dnešním Istanbulu. Údajně je v ní pochován Kryštof Kolumbus, mnozí ale podobnou zvěst zpochybňují. Další památkou na Maury je Torre del Oro, takzvaná „Zlatá věž“, kterou postavili Maurové těsně před svým nuceným odchodem – dnes tu najdete muzeum věnované mořeplavbě.
Po dobytí Nového světa Španěly přišla nová doba, Sevilla začala být překladištěm získaných cenností, a ještě o to více zbohatla. Veškerá dokumentace kolem objevování Ameriky je popsaná v takzvaných Indických archivech, postavených v závěru šestnáctého století. A pokud máme zmínit nejvyšší památku Sevilly, je to Giralda – zvonice místní katedrály, již zmíněný někdejší minaret, který po renesanční přestavbě měří více než sto metrů. Zajímavé stavby tu ale vyrostly i v minulém století, je to třeba typicky andaluské náměstí Plaza de Espaňa se širokými promenádami. V Seville sídlí i jedna z historicky prvních španělských univerzit, což městu dodávalo jistý kulturní náskok před „konkurenční“ Córdobou.
Církevních objektů je tu více než dost, dopravní obslužnost je skvělá
Sevilla je doslova jen pár metrů nad úrovní hladiny moře, i proto zde jsou slunná a teplá léta. Návštěvníky jistě také potěší skvělá dopravní obslužnost, jezdí zde dokonce i metro, což je ve městě se zhruba 700 tisíci obyvateli jistě vítané, nejčastěji se ale setkáte s autobusy. Město je staletým centrem býčích zápasů a flamenka, nevšedního tance se zajímavým hudebním doprovodem. Zapomínat bychom ale neměli ani na další perly Španělska, jako je třeba město Granada.
Marek Kos | 26.6.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
19,9°C
|
Předpověď počasí |