Uxmal je bývalé mayské město na poloostrově Yucatán

Uxmal (Mexiko)
Uxmal (Mexiko)

Další velkou mayskou perlou na poloostrově Yucatán je někdejší velké město Uxmal, ležící dobrých šedesát kilometrů od Méridy. Doslovný překlad názvu města zní „postavené natřikrát“, což by snad mělo symbolizovat fakt, že zdejší monumenty procházely zdlouhavou výstavbou. V době největší slávy tu žilo více než pětadvacet tisíc lidí, archeologové odhadují, že město bylo postaveno v době mezi osmým a jedenáctým stoletím.

Největší místní stavbou je – jak by tomu mohlo být v indiánské Americe jinak – pyramida, tentokrát pětistupňová. Nese přídomek „Kouzelníkova“ a na výšku má úctyhodných pětatřicet metrů. Neobvyklá je i její elipsová základna, každý stupeň pyramidy je sám o sobě jedním chrámem. Podle pověsti ji postavil místní kouzelník (který nebyl vysokého vzrůstu – proto se někdy říkává této pyramidě „trpaslíkova“) za jedinou noc, ve skutečnosti se stavba započala v šestém století a dokončena byla o další čtyři století později.

Turisté ale jezdí do Uxmalu i kvůli dalším zajímavým památkám, jednou z nich je třeba Guvernérův palác, jenž se rozkládá na ploše více než tisíc dvou set metrů čtverečních. Ten byl postaven mezi devátým a desátým stoletím, jde vlastně o tři navzájem propojené velké budovy a najdete tu i trůn s motivem jaguára. Hned vedle je pak i Velká pyramida, která dosahuje výšky 32 metrů a měla být původně ještě dostavována – kvůli historickým okolnostem na to ale nedošlo.

Místní puucká architektura je ostatně hodně zdobná, dočkáte se proto vlysů s motivy boha deště Chaka – který podle vyprávění místních zahnal na útěk i britskou královnu Alžbětu II., která chtěla vystoupat na vrchol Kouzelníkovy pyramidy. V tu chvíli se ale strhla mohutná průtrž mračen…

Ale zpět k Uxmalu jako takovému – v rámci celého dnešního Mexika jsou zde nejzachovalejší indiánské architektonické památky. Je tomu snad i proto, že Mayové odtud většinou odešli ještě před příchodem Španělů, kteří tak neměli důvod město vysloveně srovnat se zemí.

Turisté rádi navštěvují i místní Dvůr jeptišek, který najdete západně od Kouzelníkovy pyramidy. Ten má hned čtyřiasedmdesát místností a pravděpodobně sloužil vojenským účelům. A samozřejmě, jako snad kdekoliv, kde sídlily indiánské kmeny – nesmí chybět hřiště na míčové hry.

Všude kolem města je bujný prales, ale najdete tu i pár hotelů – které poskytnou relativně drahý nocleh. Na druhou stranu, všechny památky Uxmalu budete mít na dosah ruky. A kam se vydat dál? Zkuste třeba Palenque nebo Chichén Itzá!

Booking.com