Techendorf a Weissensee, dvě korutanská městečka spojená jezerem

Techendorf a Weissensee (Rakousko)
Techendorf a Weissensee (Rakousko)

Největší hloubka je stometrová, plocha činí 6,5 kilometru čtverečních. No není to skvělé? WeissenseeKorutanech sice netrhá rekordy jako některá okolní jezera, ale nabídne přesto příjemnou dovolenou. Už jen proto, že má mimořádně kvalitní vodu – díky dvěma stálým přítokům (Almbach a Mühlbach), o odtok se pak stará Weissenbachská Dráva. Vidět je až do šestimetrové hloubky, motorové čluny jsou zakázány – pokochejte se pohledem na kapry, okouny a štiky! Co dál zajímavého nabízí okolí jezera? Tedy, ještě kromě pestrých možností v ohledu vodních sportů.

Turistika tu opravdu kvete, totéž se dá říci i o lyžování

Čtvrté největší korutanské jezero je v nadmořské výšce zhruba 930 metrů, pobřeží má dohromady více než dvacet kilometrů. Třetina je zastavěna a zbytek tvoří panenská příroda. Někde vám možná připomene lem jezera norský fjord, jinde zase budete mít nádherný výhled. Terén je trochu hůře přístupný, pravda, ale za pohled to přeci stojí…

Pojďme si prohlédnout i dvě blízká města, tedy Techendorf a Weissensee. Právě Weissensee obývá asi osm stovek lidí, centrem městečka prochází most, který vás dovede i přes jezero – poprvé byl zmíněn v polovině čtrnáctého století, ale před padesáti lety musel být notně rekonstruován. Jde o zajímavou oblast na západě Korutan, na které si můžete udělat alespoň krátkou zastávku při cestě z nedalekého Hermagoru třeba do Millstattu. V okolí je tolik penzionů a hotelů, že si jistě vyberete to svoje!

Techendorf nemá za sebou ani dvě století existence

Maličká víska Techendorf, která je doslova a do písmene na druhém břehu přes Weissensee, se poprvé dostala na světlo světa v roce 1850, o sto let později bylo jméno z turistických důvodů změněno. Vzdušnou čarou je necelých padesát kilometrů od Villachu a osmdesát kilometrů západně od Klagenfurtu, ještě podstatně dál je Salcburk.

Zajímavý je také ski areál Naggler Alm v Techendorfu, který nabízí ideální vyžití pro rodiny s dětmi a lyžařské začátečníky, nechybí nakonec ani škola lyžování pro nejmenší. Za návštěvu v Techendorfu určitě stojí i malý evangelický kostelík, vystavěný mezi léty 1900 a 1903, v nedalekém Gatschachu je pak katolický kostel svatého Martina, založený už v patnáctém století, jenž v sedmnáctém věku prošel barokní přestavbou.

Samozřejmě ale ještě nejsme zdaleka u konce, protože když se řekne Korutany, mnohým se jistě vybaví třeba Hermagor nebo Spittal an der Drau. Rakousko je unikátem, protože takových cestovatelských tipů v podobně velké zemi už jen tak nebude…

Booking.com