LOTYŠSKO
Lotyšská republika, mnohem častěji nazývaná kratším názvem Lotyšsko, je jednou ze tří pobaltských zemí. Bývalá sovětská republika je samostatná od roku 1991 a dnes už dávno není jen chudou bývalou součástí někdejšího carského impéria. Rozhodně stojí za návštěvu a my si nyní povíme, proč tomu tak je.
Pár základních informací o Lotyšku
Lotyšsko se rozkládá na ploše necelých 65 tisíc kilometrů čtverečních, což z něj činí 122. největší stát světa. Na této ploše, jejíž jižní hranici tvoří Litva, jihovýchodní Bělorusko, východní Rusko a severní Estonsko, žijí zhruba dva miliony obyvatel. Při přepočtu tedy vyjde jasně najevo, že hustota zalidnění tu také není nijak zvlášť vysoká.
Hlavní město Lotyšska je Riga, která je nejen největším městem země, ale také celé oblasti Pobaltí. Na území hlavního města žije zhruba 700 tisíc obyvatel, tedy značná část populace celého státu. Samotné město je nejenom obchodním, politickým a průmyslovým centrem, ale také hlavním tahákem pro turisty. Historické centrum, taktéž nazývané Stará Riga, je součástí seznamu světového dědictví UNESCO. Dějiště hokejového mistrovství světa v roce 2006 má opravdu co nabídnout – například architektura ve městě je srovnatelná s tou, kterou můžete vidět ve Vídni, Barceloně či Petrohradu. Chcete-li tedy netradiční výlet někam, kde na rozdíl od výše zmíněných měst nebyl skoro každý, Lotyšsko a její hlavní město je jasnou volbou.
Něco málo z historie aneb dvacáté století bylo docela složité
Podobně jako u ostatních pobaltských zemí není ani historie Lotyšska moc veselá, a to zejména v období nám nejbližším - 20. století. Vůbec první osídlení je prokázáno s koncem poslední doby ledové, tedy zhruba před jedenácti tisíci lety. V průběhu věků se díky řece Daugavě z Lotyšska stalo důležité obchodní centrum. Země se ale musela neustále ohlížet na to, že je centrem zájmu silnějších mocností. Zuby si na něj brousilo jak Německo a Rusko, tak i Polsko a dokonce Švédsko.
Období nezávislosti po první světové válce trvalo jen krátce. Po vypuknutí druhé světové války byla země obsazena Rudou armádou a v sovětské sféře vlivu zůstala až do osamostatnění v roce 1991. Do té doby se sovětské vedení všemožně snažilo potlačit projevy lotyšské kultury, což se ovšem nepodařilo a od vyhlášení nezávislosti země vzkvétá. Vstupem do OSN, NATO a také do Evropské Unie se Lotyšsko stalo plně integrovaným členem moderní Evropy.
Co zajímavého lze vidět v Lotyšsku?
Dost už ale obecných řečí. Pojďme se podívat přímo na to, co nám malá pobaltská země nabídne jako turistům.
1) Lázně Jurmala
O hlavním městě Rize už jsme mluvili, proto se nejprve zaměříme na její okolí. Zhruba 25 kilometrů od Rigy najdeme město Jurmala s mnoha termálními prameny a překrásnými plážemi z písku. Jurmala je tak tím nejlepším místem pro odpočinek. Můžete se tu pokochat i pohledem na překrásné Baltské moře, které je v této oblasti asi nejkrásnější. V nedalekém lesním parku Dzintari můžete navštívit třicetimetrovou rozhlednu s úžasným výhledem.
2) Národní park Kemeri
Jen kousek od města Jurmala najdeme národní park Kemeri ležící u stejnojmenného městečka. I zde najdeme lázně, tentokráte těžící z vyvěrající minerální vody a také léčivého bahna. K uklidnění a zlepšení zdravotního stavu významně přidává i okolní příroda s močály, jezírky a nejstarším pralesem na území Lotyšska.
3) Národní park Gauja
Nádherné Kemeri ještě o něco předčí Gauja, největší národní park, který lze na území Lotyšska najít. Rozkládá se na ploše 900 metrů čtverečních a leží na stejnojmenné řece. K vidění je tu kromě přírodních památek jako je Gutmanisova jeskyně (největší svého druhu v Pobaltí) i lidskou silou vytvořený objekt - středověký hrad Krimulda.
4) Vodopád Venta Rapid
Když se řekne vodopád, obvykle si představíte vysoký skalní masiv, ze kterého se valí hektolitry vody. Venta Rapid je ale poněkud jiný. Vysoký je pouze dva metry, tedy jako menší splav. Uchvátí vás ovšem jeho šířka, která při vysokém stavu vody atakuje hranici 270 metrů. Jedná se tak o vůbec nejširší vodopád v Evropě. Kromě nádherného pohledu nabízí i možnost koupání.
5) Zámek Rundale
Na jihu Lotyšska se nachází jeden z největších architektonických divů v zemi. Zámek Rundale je také často označován za Versailles v Pobaltí. Jeho historie sahá do osmnáctého století a byl vybudován italským architektem Rastrellim. Zasvěcení už jistě vědí, že se jedná o stejného Rastrelliho, který o pár set kilometrů dál vystavěl Zimní palác v Petrohradu, někdejší sídlo carské rodiny. V Rundale je možné vidět krom vnější architektury i vnitřní zařízení s dobově zachovalými pokoji, nebo třeba místní muzeum.
6) Riga
Hlavní a největší město Lotyšska jsme si nechali až na konec. Jak už jsme zmínili, Stará Riga je plná secesní architektury a může tak připomínat jiná významná evropská města. Obdivovat zde můžete například největší kostel v Pobaltí (Rižský dóm), jehož stavba započala už na začátku třináctého století a ve kterém hrají unikátní varhany s téměř sedmi tisíci píšťalami.
Dále by vás mohl zajímat Rižský zámek, který zde po jednom ze svých tažení postavili křižáci, původně jako hrad. V devatenáctém století byl podle tehdejšího zvyku přestavěn na zámek a těsně před ztrátou nezávislosti došlo k přestavbě na prezidentské sídlo. Od roku 1995 po nutné rekonstrukci je zámek opět sídlem hlavy státu.
Marek Kos | 4.12.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
2,5°C
|
Předpověď počasí |